Open source

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Open-source)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mandriva Linux, príklad Open source operačného systému

Open source je vo všeobecnosti akákoľvek informácia dostupná verejnosti za podmienky, že možnosť jej slobodného šírenia zostane zachovaná. V tomto prípade nie je dôležité hovoriť o poplatku za obdržanie, open source znamená slobodu prístupu. Open source je filozofia hnutia open source, ktoré založil Eric Raymond.

Špecificky open source znamená open-source softvér, čo bol pôvodný význam, ktorý bol neskôr zovšeobecnený (všeobecne sa používa aj open content, t. j. otvorený obsah).

Open-source softvér musí mať dostupný zdrojový kód; koncoví používatelia musia mať právo voľne používať, modifikovať a šíriť softvér, ako aj právo baliť a predávať produkt. Softvér so zdrojovým kódom uvoľneným ako public domain aj pod GNU General Public License (GPL) spĺňa tieto podmienky. Open-source licencie môžu obsahovať ešte ďalšie obmedzujúce podmienky ako napr. uvedenie mena autora a uvedenie autorských práv.

Napriek zjavným podobnostiam je open-source softvér odlišný od slobodného softvéru. Definícia Nadácie slobodného softvéru je užšia než definícia open source. Dôsledkom je, že slobodný softvér je open source, ale open-source softvér nemusí byť slobodný („free“). Softvér distribuovaný za podmienok licencií GPL aj BSD licencie sú považované za open source aj slobodný softvér.

Rozhodnutie osvojiť si termín open source navrhla Christine Peterson a bol čiastočne založený na nedorozumeniach plynúcich z dvojakého významu slova „free“ (pozri slobodný softvér). Tento problém nenastáva v slovenčine, keďže sa free softvér prekladá ako slobodný softvér.

Open source je aj registrovanou obchodnou značkou pre slobodné softvérové produkty.

Obhajcovia open source[upraviť | upraviť zdroj]

Projekty a organizácie[upraviť | upraviť zdroj]

Príklady open-source licencií[upraviť | upraviť zdroj]

Open Source na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Zastupuje najmä lokalizačné a propagačné projekty. Medzi ďalšie projekty patrí Občianske združenie Platon alebo Spoločnosť pre otvorené informačné technológie. Niektoré projekty ako Slovenská Open Source Iniciatíva alebo Slovenské združenie používateľov Linuxu (SKLUG) sú už mŕtve.

Open Source v Česku[upraviť | upraviť zdroj]

Pozostáva s lokalizačných a propagačných projektov, OSS Aliance a Liberix.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]