Poráčsky potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Poráčsky potok je potok na dolnom Spiši, v juhovýchodnej časti okresu Spišská Nová Ves.[1] Je to ľavostranný prítok Slovinského potoka, meria 11,4 km a je tokom VI. rádu.

Preteká v severnej časti Volovských vrchoch, v podcelku Hnilecké vrchy, v časti Galmus.[2] Pramení na severnom svahu Bukovca (1 126,7 m n. m.) v nadmorskej výške cca 1 010 m n. m.

Najprv tečie na severoseverovýchod, esovito sa stáča a priberá najprv ľavostranný prítok zo severovýchodného svahu Holého vrchu (1 015,7 m n. m.), následne pravostranný prítok prameniaci južne od Suchého vrchu (808,1 m n. m.). Potom tečie na krátkom úseku na sever, zľava priberá krátky prítok prameniaci južne od obce Poráč, postupne sa stáča k východu a z ľavej strany priberá ďalšie dva krátke prítoky vznikajúce na území obce. Ďalej už pokračuje prevažne východným smerom, preteká Poráčskou dolinou a oddeľuje krajinársky hodnotné útvary, bralnaté Červené skaly na severe a masív Slovinskej skaly na juhu. V doline priberá postupne viaceré prítoky, najprv pri rekreačnej osade Poráčska Dolina pravostranný prameniaci severne od kóty 981,6 m a krátky ľavostranný prerezávajúci sa cez Červené skaly, potom pravostranný prítok spod Slovinskej hory (909 m n. m.), nasleduje ľavostranný prítok prameniaci pod sedlom Nad Sejkovou (tiež sa prerezáva cez Červené skaly a neďaleko chaty Čierny bocian ústi v nadmorskej výške 494,7 m n. m. do Poráčskeho potoka). Ďalej ešte priberá pravostranný prítok vznikajúci na juhovýchodnom svahu Matisovca (877,4 m n. m.) a krátky prítok prameniaci severovýchodne od vrchu Hŕbok (628,4 m n. m.). Napokon preteká obcou Slovinky, kde zľava priberá posledný prítok, z južného svahu Bielej skaly (926 m n. m.) a na okraji obce sa v nadmorskej výške približne 430 m n. m. vlieva do Slovinského potoka.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2023-02-21]. Dostupné online.
  2. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2023-02-21]. Dostupné online.
  3. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2023-02-21]. Dostupné online.