Psittacosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 15:05, 24. máj 2007, ktorú vytvoril JAnDbot (diskusia | príspevky) (robot Pridal: cs:Psittacosaurus)
Psittacosaurus
Súbor:Psittacosaurus-1.jpg

Lebka psittakosaura.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Psittacosaurus mongoliensis
Osborn, 1923
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Psittacosaurus, okolo 2 m. dlhý bylinožravec, je najlepšie známy zástupca primitívnej čeľade rohatých dinosaurov - Psittacosauridae.

Znaky

Kostra psittakosaura.

Psittacosaurus bol veľmi primitívny zastupca skupiny Ceratopsia, čo je ľahké rozoznať na jeho výzore. Na hlave nemal rohy, kostené hrbole a bol bez badateľného kosteného goliera, pričom zrejme dokázal behať na zadných končatinách. S ostatnými rohatými dinosaurami ho však spájal mohutný papagájí zobák a iné podobnosti. Hoci bol primitívny, nešlo o predka neskorších ceratospov, ale o jedinečnú vývojovú líniu primitívnych ceratopsov, o čom svedčí napríklad absencia jedného prsta predných končatín.


Štetiny

Rekonštrukcia psittakosaura.

Na výborne zachovanej kostre jedného druhu psittakosaura sa zachovalo zo sto až 20 cm. dlhých štetín. Tieto štetiny, tiahnúce sa stredom chvosta, boli podľa všetkého flexibilné a zrejme plnili defenzívnu úlohu. Je tiež možné, že u samcov boli pestro sfarbené a plnili úlohu lákania samíc. Podobnými štruktúrami mohli disponovať aj iné rohaté dinosaury, ktorým by sa hodili ako ochrana inak bezbrannej zadnej časti tela.

Pozostatky

Psittakosaurus je veľmi dobre známy dinosaurus, doložený z nespočetne veľa kostí a kostier. Doteraz poznáme aspoň deväť druhov tohto rodu, ktoré obývali pred 135 až 105 miliónmi rokov prakticky celú vtedajšiu Áziu.

Externé odkazy

Šablóna:Link FA