Sauropelta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Sauropelta
Sauropelta jconway.png
Doména Eukaryoty
Ríša (regnum) Živočíchy Animalia
Kmeň (phylum) Chordáty Chordata
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Rad (ordo) Vtákopanvové dinosaury Ornithischia
Čeľaď (familia) Nodosaury Nodosauridae
Rod (genus) Sauropelta
Druh (species) Sauropelta edwardsorum
Vedecký názov
Sauropelta edwardsorum
Ostrom, 1970
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Sauropelta (v preklade jašter s pancierom) bol bylinožravý obrnený dinosaurus, primitívny zástupca čeľade Nodosauridae. Žil v spodnej kriede (pred 108 Ma), nájdený bol v USA (štáty Wyoming, Montana a možno aj Utah). Jeho jediný druh je Sauropelta edwardsorum.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Tento trojtonový bylinožravec sa nemusel obávať prakticky žiadneho dravca. Dorastal do úctyhodných rozmerov (od nosa po chvost meral 5 metrov)[1] a v pevnej rohovinovej koži chrbta i vrchu chvosta mával veľké množstvo kostených štítkov. Z krku a pliec mu dokonca vyrastali dlhé, kužeľovité ostne, zrejme smerujúce do strán (na rozdiel od rodu Edmontonia). Rod Sauropelta sa ďalej vyznačoval značne dlhým a mohutným chvostom, pričom je pomerne dobre známy. Zachovali sa nám totiž napríklad prekrásne skameneliny trupu. Prednedávnom boli objavené aj ďalšie časti brnenia, okrem iného kostené platne chrániace chvost.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CARPENTER, K.. Skeletal reconstruction and life restoration of Sauropelta (Ankylosauria: Nodosauridae) from the Cretaceous of North America. Canadian Journal of Earth Sciences, 1984, roč. 21, čís. 12, s. 1491 – 1498. DOI10.1139/e84-154.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]