Portál:Vedy o Zemi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Earth layers model.png Portál vied o Zemi
Zem - vrstvy

Vedy o Zemi (niekedy označované aj ako geovedy) je zastrešujúci pojem pre vedné disciplíny zaoberajúce sa vývojom, stavbou a zložením jednotlivých sfér Zeme. Členia sa na:

Interdisciplinárne vedy sú meteorológia, klimatológia, geofyzika, geochémia, mineralógia a paleontológia.

Nuvola apps kaddressbook.png Geovedný index (22. november - 3892 článkov)  
A Á B C Č D Ď DZ E É F G H CH I Í Î J K L Ľ Ł M N O Ó Ö P Q R S Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Nuvola apps date.png Výročia

19. december

Nuvola apps kword.png Odporúčaný článok
ImgSalt.jpg

Halit alebo kamenná soľ je minerál kryštalizujúci v kubickej sústave, chemicky chlorid sodný - NaCl.

Halit vytvára kryštály tvaru kociek, často s konkávnym povrchom; aj preto sa označujú ako „lodičkovité“ kryštály. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa vyskytuje v podobe oktaédrických kryštálov. Tento minerál však môže mať aj celistvý, zrnitý alebo kompaktný habitus. Ak je kompaktná masa hrubozrnná, hovoríme o kamennej soli. Môže byť biela, bezfarebná, oranžová, žltá, červenkastá, modrá, purpurová, a čierna; vryp je vždy biely. Halit je priehľadný až priesvitný minerál so skleným leskom.

Tento evaporit vzniká vyzrážaním pri odparovaní vody zo slaného jazera alebo lagúny. Vyskytuje sa spolu s ďalšími minerálmi, napr. so sylvínom, sadrovcom, dolomitom a anhydritom. Halit si možno overiť mnohými jednoduchými skúškami. Prvým identifikačným znakom je jeho slaná chuť. Typické pre halit je aj to, že sa rozpúšťa v studenej vode a po odparení roztoku vznikajú vyzrážaním kryštály. Okrem toho je mastný na dotyk a plameň sfarbuje do žlta. Ak obsahuje nečistoty, môže fluoreskovať zeleným, oranžovým alebo červenkastým odtieňom.

Nuvola apps kmenuedit.png Rozdelenie geovied

Ostatné - Geoinformatika - Geoštatistika - Geodézia

Nuvola apps kmessedwords.png Kategórie

Ekológia - geodézia - geofyzika - geografia - geochémia - geológia - geologické procesy - geomorfológia - glaciológia - historická geológia - hydrológia - klimatológia - meteorológia - mineralógia - oceánografia - paleontológia - pedológia - petrológia - sedimentológia - seizmológia - sopky - speleológia - stratigrafia - vedy o Zemi - vulkanológia

Goldenwiki 2.png Najlepšie články
Silverwiki 2.png Dobré články
Nuvola apps kate.png Najnovšie články

Priabón · Zvariak (kameň) · Overs · Otnang · Severná Dvina · Upper Lough Erne · Lower Lough Erne · Pekárna (jaskyňa) · Malá Haná (rieka) · Spišsko-šarišské medzihorie · Chránená krajinná oblasť Moravský kras · Chrudimka · Sloupsko-šošůvské jeskyně · Rudické propadání · Erich Maren Schlaikjer · Kenneth Carpenter · Charles Mortram Sternberg · Charles Hazelius Sternberg · Charles Whitney Gilmore · Dale Russell · Dromaeosaurinae · Litostratigrafia · Deravá skala · Wádí al-Hítán · Prehistorické jaskyne Yagul a Mitla v Centrálnom údolí Oaxacy · Thomas Richard Holtz · Henry Fairfield Osborn · Stephen Louis Brusatte · Panamericansaurus · Ohmdenosaurus · Vulcanodontidae · Zoznam minerálov Z · Zoznam minerálov Y · Zoznam minerálov X · Zoznam minerálov W · Lukavický termálny prameň · Zoznam minerálov V · Zoznam minerálov U · Ferdinand Zirkel · Walden (rybník)

Torchlight help yellow.png Vedeli ste, že...
Nuvola apps kolourpaint.png Obrázok týždňa

Sanandreasfault srtm.jpg

Zlom San Andreas v Kalifornii.

Crystal Clear app ksokoban blue.png Minerál mesiaca

Schorl-k-137a.jpg

Skoryl, najbežnejší minerál z turmalínov, pochádzajúci z Namíbie.

Nuvola mimetypes document.png Zoznamy

Geológia

Glaciológia

Mineralógia a petrológia

Vulkanológia

Všeobecné

Portal.svg Príbuzné portály
WikiProject Council.svg WikiProjekty
Icon tools.png Správcovia portálu

Ak máte nejaké otázky, prípadne návrhy, alebo by ste chceli v oblasti vied o Zemi bližšie spolupracovať, obráťte sa na nasledovných redaktorov:

Earth-crust-cutaway-english.png Schéma usporiadania jednotlivých sfér Zeme  
Stavba Zeme
Geosféra Magnetosféra Exosféra Atmosféra
Ionosféra Termosféra
Mezosféra
Hydrosféra Stratosféra
Biosféra Troposféra
Pedosféra Litosféra Zemská kôra
Pevninská kôra
Oceánska kôra
Vrchný plášť Najvrchnejší plášť Zemský plášť
Astenosféra
Hranica vrchný-spodný plášť
Spodný plášť
Vonkajšie jadro Zemské jadro
Vnútorné jadro
Sciences de la terre.svg Geologická časová škála  
Eón (mil. rokov) Hadaikum
(4570-3800)
Archaikum
(3800-2500)
Proterozoikum
(2500-542)
Fanerozoikum
(542-dnešok)
Éra Eoarchaikum Paleoproterozoikum Paleozoikum
Paleoarchaikum Mezoproterozoikum Mezozoikum
Mezoarchaikum Neoproterozoikum Kenozoikum
Neoarchaikum
Nuvola apps ksig.png Potrebujeme tvoju pomoc
Dá sa inšpirovať aj paleontologickými, geologickými, vulkanologickými, mineralogickými, hydrologickými a meteorologickými výhonkami, ale najskôr asi spracovať všeobecné veci:

„Trvalky“:

Wikipedia logo silver.png Vedy o Zemi na Wikipédii  
Wikipedia-logo-sk.png Vedy o Zemi na Wikipédii | Portál Vedy o Zemi | Vedy o Zemi na Wikimedia Commons Wikipedia-logo-sk.png
Portal.svg Ostatné portály  

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Avion silhouette.svg Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Celestia.png Slnečná sústava · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg Tenis)


Krajiny a regióny