Portál:Vedy o Zemi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Earth layers model.png Portál vied o Zemi
Zem - vrstvy

Vedy o Zemi (niekedy označované aj ako geovedy) je zastrešujúci pojem pre vedné disciplíny zaoberajúce sa vývojom, stavbou a zložením jednotlivých sfér Zeme. Členia sa na:

Interdisciplinárne vedy sú meteorológia, klimatológia, geofyzika, geochémia, mineralógia a paleontológia.

Nuvola apps kaddressbook.png Geovedný index (22. február - 3924 článkov)  
A Á B C Č D Ď DZ E É F G H CH I Í Î J K L Ľ Ł M N O Ó Ö P Q R S Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Nuvola apps date.png Výročia

6. marec

Nuvola apps kword.png Odporúčaný článok
Okraje tektonickych platni.png

Teória platňovej tektoniky (alebo nesprávne doskovej tektoniky alebo globálnej tektoniky) sa rozvinula pre potreby objasnenia geologického fenoménu pohybu kontinentov a v súčasnosti je uznávaná väčšinou odborníkov pracujúcich v tejto oblasti. Táto teória hovorí o tom, že najvrchnejšia časť zemského telesa je tvorená dvoma vrstvami: vrchná litosféra je pevná a zložená prevažne z kyslíka (46,6 %), kremíka (27,7 %), hliníka (8,1 %) a železa (5,0 %). Pod ňou sa nachádza astenosféra, ktorá je plastická.

Litosféra „pláva“ na astenosfére a je rozlámaná na viacero veľkých (africká, antartická, austrálska, eurázijská, severoamerická, juhoamerická, pacifická a indická platňa) a niekoľko menších platní (alebo krýh), nazývaných aj tektonické platne. Tieto platne sa voči ostatným pohybujú, pričom môže dochádzať k ich stretom: konvergentné (dve platne do seba narážajú), divergentné (dve platne sa od seba vzdaľujú), alebo transformačné (platne sa pohybujú vedľa seba opačnými smermi), pričom nastávajú rôzne geologické fenomény: zemetrasenia, sopečná činnosť, vznik pohorí, vznik riftových zón a morských priekop.

Platňová tektonika sa vyvinula zo štúdia dvoch geologických procesov: pohybu kontinentov, pozorovaného už začiatkom 20. storočia a rozchádzania sa oceánskeho dna (pozorovaného v 60. rokoch 20. storočia). Samotná teória bola vypracovaná koncom šesťdesiatych rokov a jej široká akceptácia geologickou verejnosťou spôsobila revolúciu v geologických vedách (podobne ako objavenie periodického zákona v chémii, kvantovej mechaniky vo fyzike a objavenie DNA v biológii).

Nuvola apps kmenuedit.png Rozdelenie geovied

Ostatné - Geoinformatika - Geoštatistika - Geodézia

Nuvola apps kmessedwords.png Kategórie

Ekológia - geodézia - geofyzika - geografia - geochémia - geológia - geologické procesy - geomorfológia - glaciológia - historická geológia - hydrológia - klimatológia - meteorológia - mineralógia - oceánografia - paleontológia - pedológia - petrológia - sedimentológia - seizmológia - sopky - speleológia - stratigrafia - vedy o Zemi - vulkanológia

Goldenwiki 2.png Najlepšie články
Silverwiki 2.png Dobré články
Nuvola apps kate.png Najnovšie články

Bystřice (prítok Moravy) · Kamenné proudy u Domašova · Arthur Holmes · Jaskyne planiny Horný vrch · Malka (rieka) · Čiastkové povodie (Česko) · Hydrologické poradie v Česku · Desná (prítok Moravy) · Merta (rieka) · Feš-feš · Jaskyňa Na Špičáku · Jeskyně Na Pomezí · Dolný vrch · Delta Okavanga · Delta Leny · Delta Nílu · Hercýnsky systém · Tur divý · Lučina (rieka) · Tanana (rieka) · Odkryv v Kravařích · Endokras · Wettersteinský vápenec · Škrapové pole · Mofeta · Poloha Zeme vo vesmíre · Zbrašovské aragonitové jeskyně · Bílá Opava · Arávalí · Penovec (travertín) · Jaskyne planiny Dolný vrch · Jaskyne Silickej planiny · Priabón · Zvariak (kameň) · Overs · Otnang · Severná Dvina · Upper Lough Erne · Lower Lough Erne · Pekárna (jaskyňa)

Torchlight help yellow.png Vedeli ste, že...
Nuvola apps kolourpaint.png Obrázok týždňa

Odda i februar 2004.jpg

Mesto Odda na konci fjordu Sørfjorden.

Crystal Clear app ksokoban blue.png Minerál mesiaca

Labradorite, da tolear, carriere de bekily, madagascar.JPG

Labradorit, člen plagioklasového radu živcov. Názov je odvodený od polostrova Labrador, kde sa vyskytujú ložiská masívneho labradoritu.

Nuvola mimetypes document.png Zoznamy

Geológia

Glaciológia

Mineralógia a petrológia

Vulkanológia

Všeobecné

Portal.svg Príbuzné portály
WikiProject Council.svg WikiProjekty
Icon tools.png Správcovia portálu

Ak máte nejaké otázky, prípadne návrhy, alebo by ste chceli v oblasti vied o Zemi bližšie spolupracovať, obráťte sa na nasledovných redaktorov:

Earth-crust-cutaway-english.png Schéma usporiadania jednotlivých sfér Zeme  
Stavba Zeme
Geosféra Magnetosféra Exosféra Atmosféra
Ionosféra Termosféra
Mezosféra
Hydrosféra Stratosféra
Biosféra Troposféra
Pedosféra Litosféra Zemská kôra
Pevninská kôra
Oceánska kôra
Vrchný plášť Najvrchnejší plášť Zemský plášť
Astenosféra
Hranica vrchný-spodný plášť
Spodný plášť
Vonkajšie jadro Zemské jadro
Vnútorné jadro
Sciences de la terre.svg Geologická časová škála  
Eón (mil. rokov) Hadaikum
(4570-3800)
Archaikum
(3800-2500)
Proterozoikum
(2500-542)
Fanerozoikum
(542-dnešok)
Éra Eoarchaikum Paleoproterozoikum Paleozoikum
Paleoarchaikum Mezoproterozoikum Mezozoikum
Mezoarchaikum Neoproterozoikum Kenozoikum
Neoarchaikum
Nuvola apps ksig.png Potrebujeme tvoju pomoc
Dá sa inšpirovať aj paleontologickými, geologickými, vulkanologickými, mineralogickými, hydrologickými a meteorologickými výhonkami, ale najskôr asi spracovať všeobecné veci:

„Trvalky“:

Wikipedia logo silver.png Vedy o Zemi na Wikipédii  
Wikipedia-logo-sk.png Vedy o Zemi na Wikipédii | Portál Vedy o Zemi | Vedy o Zemi na Wikimedia Commons Wikipedia-logo-sk.png
Portal.svg Ostatné portály  

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Avion silhouette.svg Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Celestia.png Slnečná sústava · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg Tenis)


Krajiny a regióny