Portál:Letectvo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Avion silhouette.svg
Avion silhouette.svg

Letecký portál

Úvod
Wrightflyer.jpg
British Airways Concorde G-BOAC 03.jpg

Letectvo je súhrn činností, zariadení a organizácií, ktorých cieľom je využitie vzdušného priestoru (vzduchového obalu Zeme) na lety leteckých dopravných prostriedkov, prípadne aj kozmických dopravných prostriedkov na lety do kozmického priestoru.

V súčasnosti, keď je väčšina lietadiel ťažších ako vzduch, ide najmä o lietanie lietadiel a vrtuľníkov. Po anglicky sa tento obor nazýva „aviation“, v slovenčine „aviatika“, čo väčšinou označuje všeobecne letectvo na Zemi.

S portálom je spojených 825 článkov
Odporúčaný článok
A6M3 Zero N712Z 1.jpg

Micubiši A6M Zero bolo japonské palubné stíhacie lietadlo, ktoré v priebehu druhej svetovej vojny používalo japonské cisárske námorníctvo a po vojne aj ČĽR.

V japonskom námorníctve bol stroj označovaný ako palubný stíhací stroj typ 0 (Rei-šiki kandžó sentóki) alebo skratkou Reisen. Medzi Spojencami bol známy najmä ako Zero, v americkom kódovom označení niesol meno Zeke.

Jeho vývoj začal v roku 1937, ako náhrada za typ A5M, s maximálnou rýchlosťou prevyšujúcou 500 km/h, lepšou výzbrojou, obratnosťou a stúpavosťou. Vznikol tak prvý palubný stíhač, ktorý sa vyrovnal stíhačkám štartujúcim z pozemných letísk.

Zaujímavosti


KLM 747 (7491686916).jpg
  • ...izraelskí piloti označili v 70. rokoch MiG-21 ako najlepšiu nepriateľskú stíhačku.
  • ...povestné vystreľovacie sedadlo Zvezda K-36 dokáže zachrániť pilota aj pri katapultáži v rýchlosti Mach 2,5.

ďalšie zaujímavosti...

Pomôžte nám

Vytvoriť: Gloster Meteor, Gloster Gladiator, Bristol Beaufighter, Bristol Blenheim, Douglas B-18 Bolo, Short Stirling, Handley Page Halifax, Short Sunderland, Supermarine Walrus, Westland Lysander, Nakadžima B5N, Micubiši G4M, Dornier Do 217, Junkers Ju 86, Junkers Ju 188, Jakovlev Jak-9, LaGG-1, Iliušin Il-10, Airbus Beluga, Airbus A400M, Antonov An-148, Suchoj Su-15, Tupolev Tu-204, Tupolev Tu-214, Amerika Bomber, Mil Mi-6, Mil Mi-10, Mil Mi-12, Ťien-6, Ťien-7, Ťien-10, Schempp-Hirth Discus, Hawker Siddeley Harrier, British Aerospace Sea Harrier, McDonnell Douglas AV-8B Harrier II a ďalšie...

Rozšíriť alebo vylepšiť: Ornitoptéra, United States Air Force, North American X-15, Distinguished Flying Cross (USA), British Taylorcraft Auster, Cessna 172, Lockheed Martin, Mil Mi-8, Star Alliance, Polikarpov I-15, Vystužená vzducholoď, Nevystužená vzducholoď, Douglas Aircraft Company, Blohm & Voss Bv 143, Letisko Senica, Letisko Trenčín, Messerschmitt Me 323, Mil Mi-26, Mil Mi-28, TAROM, Suchoj Superjet 100, Letisko, Lietadlová loď, Distinguished Flying Cross, Northrop Grumman B-2 Spirit, Tupolev Tu-4, Tupolev Tu-95, Hawker Typhoon, História letectva, Dopravné lietadlo, Sud Aviation Caravelle a ďalšie...

Príbuzné portály
Shuttle.svg

Kozmonautický portál
Zoznamy
Logotip IATA.jpg
Ocenené články

Award-star-gold-3d.png Najlepšie články Čo to je?

  • Momentálne nie sú...

Award-star-silver-3d.png Dobré články Čo to je?

Featured article candidate.svg Súčasní kandidáti na najlepší článok


Správcovia portálu

Letecký portál má dvoch správcov. Ak máte niekto záujem byť ďalším správcom leteckého portálu alebo máte nápad ako obohatiť letecký portál, kontaktujte nasledovných redaktorov:

 
Obrázok týždňa


Airbus A380 Interior.jpg
Rez trupom najväčšieho osobného dopravného lietadla súčasnosti – Airbus A380.


ďalšie obrázky...

Galéria
Boeing B-17 Flying Fortress a Boeing B-52 Stratofortress počas letu
Bell X-2 po vypustení z B-50 Superfortress
Kanadský záchranný vrtuľník Boeing Vertol CH-113 Labrador (verzia typu Boeing CH-46 Sea Knight) po pristátí na ostrove Bell Island. Rok 1987
Vianočná momentka z paluby americkej lietadlovej lode USS Coral Sea. Palubné stíhacie lietadlo F-4B Phantom squadrony VF-111 Sundowners štartuje počas nasadenia vo Vietnamskej vojne. 24. december 1971
Osobnosť mesiaca


Jan Reznak.jpg

Ján Režňák (* 14. apríl 1919, Jablonica, Česko-Slovensko – † 19. september 2007 Martin, Slovensko) bol najúspešnejší stíhací pilot Slovenských vzdušných zbraní (SVZ) a najúspešnejší slovenský pilot v druhej svetovej vojne. Bojoval na strane Slovenského štátu a zúčastnil sa na ťažení proti Sovietskemu zväzu.

Ján Režňák sa narodil 14. apríla 1919 v Jablonici (okres Senica) v rodine stolára. Po skončení školy sa vyučil elektrikárom a začal dochádzať na letisko Vajnory pri Bratislave do Slovenského aeroklubu. Tu v roku 1938 absolvoval základný pilotný výcvik v rámci brannej akcie „1000 nových pilotov“. V školení pokračoval v pilotnej škole u Leteckého pluku č.3 generála-letca M. R. Štefánika na letisku v Spišskej Novej Vsi.

Po vzniku Slovenského štátu, v marci 1939, prešiel tento pluk pod armádu Slovenského štátu. Ján Režňák neskôr v Piešťanoch absolvoval stíhací výcvik a v hodnosti čatníka (čatára) bol v decembri 1939 pridelený k letke 13. Táto letka bola dislokovaná na letisku v Piešťanoch, kde Režňák lietal v tej dobe s dvojplošníkmi Avia B-534 a Avia Bk-534.

22. júna 1941 začalo nacistické Nemecko s útokom na Sovietsky zväz. Slovensko sa spolu s ďalšími spojencami Nemecka k útoku pripojilo, a tak sa slovenské jednotky 3. júla 1941 presunuli na Ukrajinu. Slovenská letka mala základňu najprv v Sambore, potom v Ľvove a neskôr v Čortkove. V tomto období letka plnila najmä hliadkovacie úlohy. Režňák počas prvého bojového turnusu na východnom fronte odlietal 13 bojových misií nad Ukrajinou.

ďalšie osobnosti...

Kategórie

Vyhľadávanie:
Ostatné portály

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Avion silhouette.svg Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Celestia.png Slnečná sústava · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg Tenis)


Krajiny a regióny