Serge Gainsbourg

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Serge Gainsbourg
Serge Gainsbourg
Serge Gainsbourg.

Narodenie 2. apríl 1928
Paríž, Francúzsko
Úmrtie 2. marec 1991 (62 rokov)
Paríž, Francúzsko

Serge Gainsbourg [sɛʀʒ gɛ̃'zbuʀ] (vlastným menom Lucien Ginzburg) (* 2. apríla 1928 – † 2. marca 1991) bol francúzsky básnik, spevák, herec a filmový režisér. Je jedným z najplodnejších francúzskych umelcov 20. storočia. Jeho rôznorodý štýl a jeho individualita z neho urobili osobnosť, ktorá sa nedala ľahko zaškatuľkovať. So svojou partnerkou, britskou herečkou Jane Birkin, mal dcéru, herečku a speváčku Charlotte Gainsbourg a so svojou poslednou partnerkou Bambou mal syna – Luciena.

Život a dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Serge Gainsbourg sa narodil v Paríži ako syn židovských prisťahovalcov, ktorí kvôli vypuknutiu revolúcie odišli z Ruska. Jeho detstvo bolo poznačené nacistickou okupáciou Francúzska počas druhej svetovej vojny. Jeho rodina bola nútená nosiť na šatoch žltú hviezdu a neskôr bola nútená Paríž úplne opustiť.[1] Neskôr začal študovať maliarstvo

Vlastným menom sa volal Lucien Ginzburg, priezvisko si pofrancúzštil a zvolil si nové krstné meno Serge, aby zvýraznil svoj ruský pôvod.

Napriek tomu, že vo Francúzsku bol už známy, na prvé miesto francúzskej hitparády dosiahol až v roku 1979, keď vydal album Aux armes et cætera, dvadsať rokov po tom, ako začala jeho hudobná kariéra.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Janček, Vladimír: Posledný pohan; In. Vlna 11, 2003.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]