Styracosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Styracosaurus
Styracosaurus dinosaur.png
Styracosaurus albertensis
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetatarsalia
Subdivisio Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Ornithischia
Podrad (subordo) Marginocephalia
Infrarad (infraordo) Ceratopsia
Čeľaď (familia) Ceratopsidae
Podčeľaď (subfamilia) Centrosaurinae
Rod (genus) Styracosaurus
Vedecký názov
Styracosaurus albertensis
Lambe, 1913
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Styracosaurus (v preklade "ostnatý jašter") bol rod bylinožravého rohatého dinosaura, žijúceho v období vrchnej kriedy (stupeň kampan), teda zhruba pred 76,5 až 75,0 miliónmi rokov. Mal štyri až šesť dlhých rohov vyčnievajúcich z polkruhového goliera a menší roh na nose, ktorý mohol byť až 60 cm dlhý a 15 cm široký. Funkcie týchto rohov a goliera boli predmetom mnohých debát.

Styracosaurus bol relatívne veľký dinosaurus, dosahujúci dĺžku až 5,5 metrov a váhu zhruba 3 ton. V bedrách bol približne 1,8 metra vysoký. Styracosaurus mal štyri krátke nohy a mohutné telo. Jeho chvost bol pomerne krátky. Lebka vybiehala do rohovinového zobáka a nachádzali sa v nej zuby v tvare listov usporiadané v niekoľkých radoch tzv. batériach. Podobne ako všetky rohaté dinosaury, aj Styracosaurus bol stádový živočích, putujúci naprieč krajinou vo veľkých čriedach, čo nám naznačujú nálezy kostných brekcii.

Styracosaurus bol pomenovaný Lawrencom Lambom v roku 1913 a je členom podčeľade Centrosaurinae. Rod zahŕňa jediný druh, S. albertensis. Iné druhy, ktoré boli tomuto rodu pridelené, boli neskôr preradené inde.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Styracosaurus v zrovnaní s veľkosťou človeka

Dospelí jedinci rodu Styracosaurus boli približne 5,5 metrov dlhý a vážil asi 2,7 ton. Lebka bola masívna, s veľkou nosnou dierkou, vysokým nosovým rohom a golierom v tvare polkruhu, korunovaným najmenej šiestimi rohovinovými ostňami. Každý zo štyroch najdlhších ostňov bol veľkosťou porovnateľný s nosovým rohom, o dĺžke 50 až 55 centimetrov na dĺžku. U dospelého jedinca bol nosový roh bol približne 57 centimetrov dlhý, aj keď nie je kompletný. Na základe iných nálezisk rodu Styracosaurus a Centrosaurus je možné na tomto rohu zbadať, ako je v polovici svojej výšky zaoblene vybrúsený.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Styracosaurus na anglickej Wikipédii.