Trijų kryžių kalnas

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Trijų kryžių kalnas (doslova Vrch troch krížov) sa nachádza vo Vilniuse na pravom brehu rieky Vilnia. Na jej vrchole stojí pamätník, ktorého autorom je Antoni Wiwulski.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

V Litve sa dlho udržalo pôvodné pohanské náboženstvo. Krajina oficiálne prijala kresťanstvo v roku 1387, keď sa litovské knieža Jogaila stalo poľským kráľom Vladislavom II., nechalo sa pokrstiť a spolu so svojím bratrancom, kniežaťom Vytautasom odštartovali proces christianizácie Litvy. Dovtedy všetky pokusy o obrátenie Litovcov na kresťanskú vieru zlyhali. Litovci misionárov popravovali, mníchov križovali a rozštvrtených ich hádzali do vody. Mnohí historici tvrdia, že v 13. storočí boli práve na tomto vrchu zavraždení siedmi františkáni, ktorí zvestovali Litovcom kresťanskú vieru.

Na brehu rieky Vilnia sa v 13. storočí v týchto miestach týčil takzvaný Krivý zámok. V roku 1390 ho križiaci vypálili a odvtedy sa už neopravoval. Na jeho mieste boli v roku 1613 na pamiatku siedmich mníchov, zavraždených za vieru, postavené prvé drevené kríže. V roku 1916 drevené kríže vymenili za betónové. Kríže boli vyhotovené podľa projektu architekta Antoni Wiwulského (Antanasa Vivulskisa). Po vojne boli na príkaz ZSSR Tri kríže spolu s ďalšími náboženskými pamiatkami zničené. Obnovené boli až 14. júna 1989. Súčasťou vrchu sú aj zrúcaniny zničených krížov.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Z hory je výhľad na panorámu Vilniusu. Neďaleko od nej sa nachádza zámok zakladateľa mesta, kniežaťa Gediminasa.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]