Ľalia biela

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 15:26, 25. november 2015, ktorú vytvoril 92.245.220.38 (diskusia)
Ľalia biela
Kvet
Ilustrácia z roku 1794

Ľalia biela (lat. Lilium candidum) je trváca cibuľovitá rastlina s pekne voňajucími kvetmi bielej farby, vďaka ktorým sa stala symbolom nevinnosti a čistoty.

Opis

Je trváca rastlina z čeľade ľaliovitých. Dorastá 70-150 cm. Patrí medzi cibuľovité rastliny. Kopijovité listy vyrastajú z prízemnej ružice. Byľ má priamu, husto zarastenú listami. Kvety až 10 centimetrov veľké, jasne biele s výraznou arómou. Na jednej stonke vyrastá až 15 kvetov usporiadaných do strapca. Kvitne v období júna a júla. Plodom sú tobolky.

Výskyt

Tento druh ľalie rastie voľne v Malej Ázii a v Stredozemí. V ďalších krajinách sveta sa pestuje predovšetkým pre svoju nenáročnosť a krásny kvet. Hlavnou výhodou je jej mrazuvzdornosť. Vyhovujú jej pôdy kypré, humózne, vápenaté s dostatkom slnečného svetla.

Využitie v liečiteľstve

Liečivé účinky ľalie bielej sú známe od nepamäti pomáha pri hnisajúcich zarastených nechtoch, pri trieskach zadrených do prsta, zapálených ranách, po operáciách na rýchlejšie hojenie, pri svalových bolestiach.

Pozri aj

Iné projekty

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Lilium candidum na anglickej Wikipédii a Madonnen-Lilie na nemeckej Wikipédii.