Wikipédia:Portál komunity

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vitaj na Portáli komunity

Vitaj! Ak si v tomto skvelom projekte nováčik, chceš pomôcť, ale ešte nevieš ako, v sekcii Užitočné stránky sme pre teba pripravili zoznam článkov, ktoré ti pomôžu začať. Okrem užitočných stránok sa tu dozvieš aj o momentálnom dianí na slovenskej Wikipédii (v sekcii Čo sa deje) a takisto aj o dianí v slovenskom aj svetovom wikihnutí (v sekcii Aktuality). Na konci nájdeš sekciu Tip mesiaca, ktorá každý mesiac ponúkne zaujímavé tipy. V prípade nejasností smelo oslov nasledujúcich redaktorov (najlepšie bude, ak sa najprv prihlásiš.).

Ostatné portály

Veda a technika: Astronómia · Biológia · Cesty · Fyzika · Geografia (Fínsko · Rusko · Slovensko· Chémia · Informačné technológie · Kozmonautika · Matematika · Medicína · Slnečná sústava · Vedy o Zemi
Život a spoločnosť: Architektúra · Divadlo · Film · História · Hudba · Jazyk · Literatúra · Ľudia · Pes · Politika · Šach · Šport

Komunita Wikipédie Komunita Wikipédie

Wikipediáni · Redaktori · Redaktori (kontakt) · Správcovia · Krčma (diskusia redaktorov) · Mailing listy · Stretnutia  · Veľvyslanectvo

Začiatky, Pomoc Začiatky, Pomoc

Vitajte vo Wikipédii · Úvod · Príručka · Pomoc · Pieskovisko · Váš prvý článok · Prehľad editácie stránok · Najlepší článok · Buďte smelí pri úprave stránok · Bežné chyby

Zásady, pravidlá a odporúčania Zásady, pravidlá a odporúčania

Zásady · Štylistická príručka · Nestranný uhol pohľadu · Konvencie pre názvoslovie · Ako napísať výborný článok

Údržba Wikipédie Údržba Wikipédie

Hlasovania · Stránky na zmazanie · Zaujímavosti · Zaujímavosti/Návrhy · Štatistiky

Zoznamy Zoznamy

Abecedný index · Kalendár · Najlepšie články · Projekty · Šablóny · Štatistika · 1000 najdôležitejších článkov


Užitočné stránky

Úvod do Wikipédie

Vitajte vo Wikipédii ~ Úvod ~ Príručka ~ Pomoc ~ Návod

Písanie článkov

Váš prvý článok ~ Prehľad editácie stránok ~ Ako upravovať stránku ~ Ako vytvoriť novú stránku ~ Pieskovisko ~ Najlepší článok ~ Buďte smelí pri úprave stránok ~ Bežné chyby ~ Obrázok (Ako používať obrázky)

Kde začať

Žiadané články ~ Wikipédia:1 000 najdôležitejších článkov

Zásady, pravidlá a odporúčania

Zásady ~ Štylistická príručka ~ Šablóny ~ WikiProjekty ~ Nestranný uhol pohľadu ~ Ako napísať výborný článok

Komunita

Wikipediáni ~ Redaktori (kontakt) ~ Krčma (diskusia redaktorov) ~ Mailing listy ~ Veľvyslanectvo

Údržba Wikipédie

Hlasovania ~ Stránky na zmazanie

Ostatné

Zaujímavosti ~ Zaujímavosti/Návrhy ~ Štatistiky

Čo sa deje

Hlasovania

 • Navrhované pravidlo:
 • Najlepšie články:
 • Stránky na zmazanie:
 • Žiadosť o príznak bota:

Žiadosť o komentár

Revízia/denominácia najlepších článkov

Nedoriešené

Ostatné

Aktuality
 • 19. 7. 2019 – Pravidlá súťaže Wiki miluje pamiatky 2019 boli aktualizované. Jedinou hlavnou zmenou je, že odteraz môže byť účastníkom akákoľvek fyzická osoba, nielen plnoletá. Celé pravidlá sa nachádzajú na stránke súťaže, kde nájdete aj ďalšie podrobnosti a tipy a triky na dobré fotografie.
 • 19. 7. 2019 – V septembri 2018 indickí wikimediáni zorganizovali Wikigraphists Bootcamp zameraný na vektorovú grafiku. V rámci programu sa uskutočnili tri online stretnutia počas augusta a septembra 2018 a jeden trojdňový workshop na School of Design, Ambedkar University Delhi počas posledného septembrového týždňa. Školení sa zúčastnili 22 wikimediáni z 9 indických jazykových verzií Wikipédie, anglickej Wikipédie a Wikimedie Commons. Počas programu bolo vytvorených 377 súborov, z ktorých 129 sa používa 712-krát v rôznych projektoch Wikimedie. Projekt tiež vytvoril niekoľko vzdelávacích videí o formáte SVG, čo sú v podstate záznamy zo stretnutí. Počas školení na škole dizajnu v Dillí sa uskutočnila aj panelová diskusia o prieseku dizajnu a slobodných vedomostí, ktorej sa zúčastnil skúsený wikimedián, dekanka dizajnérskej školy a návrhárka písma, čo prinieslo zaujímavé postrehy. Hoci projekt splnil väčšinu svojich cieľov a vytvoril komunitu wikigrafikov, je dôležité, aby vyškolení wikimediáni v tejto oblasti pokračovali a aby sa koncept vektorovej grafiky rozšíril medzi širšiu indickú komunitu. Viac informácií nájdete v článku Nadácie Wikimedia alebo vo výslednej správe.
 • 9. 7. 2019 – Wikimania 2020 sa bude konať v Thajsku a organizovať ju bude novovzniknutá Wikimedia Thailand, ktorá vznikla uznesením Správnej rady Nadácie Wikimedia 14. júna 2019.
 • 5. 7. 2019 – Dve kreslá vyberané pridruženými organizáciami v Správnej rade Nadácie Wikimedia boli obsadené. Znovuzvolená bola Nataliia Tymkivová, pre ktorú pôjde o jej druhé funkčné obdobie a novozvolená bola Shani Evensteinová, ktorá nahrádza Christophera Hennera zvoleného v roku 2016. Svojho mandátu sa ujmú na Wikimanii 2019 v Štokholme po preskúmaní volieb súčasným zložením Rady a ich funkčné obdobie potrvá 3 roky. Vybrané kandidátky budú členkami desaťčlennej Správnej rady, ktorá dohliada nad činnosťou výkonnej riaditeľky Nadácie Wikimedia Katherine Maherovej a ktorá rozhoduje, či prijme alebo vráti návrh na ročný rozpočet v hodnote 100 miliónov amerických dolárov. Konštruktívna spätná väzba k voľbám je vítaná na diskusnej stránke volieb, kde ju nájdu aj budúci organizátori. Organizátori tohtoročných volieb v záujme transparentnosti prvýkrát zverejnili hlasovacie lístky, vďaka ktorým môže každý vidieť, ako kto hlasoval. Zverejnené boli aj poznámky zo stretnutí, kód algoritmu, ktorý usporiadal volebné výsledky a povolebná diskusia o tohtoročných voľbách, ktorá má slúžiť ako usmernenie pre budúce voľby. Podrobnejšie informácie prináša článok v The Signpost, ktorý čitateľov vyzýva, aby sa vyjadrili k voľbách a aktívne sa zapájali do politiky v hnutí, snažili sa vylepšovať volebné pravidlá a tým spravili budúce voľby lepšími.
 • 1. 7. 2019 – Výzva na predloženie návrhov na konferenciu Wikimedia CEE Meeting 2019, ktorá sa uskutoční v dňoch 11. až 13. októbra 2019 v Belehrade v Srbsku, je otvorená do 10. augusta. Každý návrh musí mať vybranú formu a musí byť prepojený s jednou (alebo viacerými) témami konferencie. Pokiaľ máte nejaký nápad alebo by ste chceli ísť prezentovať na konferenciu, napíšte, prosím, do Wikimedie Slovensko na e-mailovú adresu info@wikimedia.sk. Organizácia Vám poradí s procesom a prípadne podporí Váš návrh.
 • 27. 6. 2019 – Nadácia Wikimedia poskytuje technické stáže pre ľudí akéhokoľvek veku a v akomkoľvek štádiu ich kariéry, aby sa učili a pracovali s technickými zamestancami a dobrovoľníkmi. Spolupráca prebieha cez rôzne programy, vrátane Google Code-In, Google Summer of Code, Google Season of the Docs a Outreachy, ktorý je stážovým programom navrhnutým špecificky na podporu ľudí, ktorí sú nedostatočne zastúpení v technológiách. Outreachy každoročne organizuje dve kolá platených stáží s pomocou zamestnancov Wikimedie a dobrovoľných mentorov z organizácií, akou je Nadácia Wikimedia. Budúci stážisti z celého sveta majú možnosť preskúmať a prihlásiť sa do projektov zo zúčastnených projektov bezplatného a open-source softvéru (FOSS). Najbližšie kolo stáží Outreachy začne v septembri 2019. Viac informácií v článku o stážach, na webovej stránke Outreachy alebo priamo na MediaWiki.
Archív


Tip mesiaca
Ako pridať neviditeľné komentáre v článku

Potrebovali ste niekedy zanechať dôležitú správu v článku pre všetkých redaktorov, no mali ste pocit, že by vytŕčala a pokazila celý článok? Revertujete veľa úprav, pretože redaktori nevidia dôležitú správu alebo inštrukcie na diskusnej stránke?

Riešením je pridanie neviditeľného textu do článku! Touto cestou uvidia správu len redaktori upravujúci článok. Takto neviditeľné komentáre pridáte do článku:

 1. Komentár začnite napísaním <!--
 2. Napíšte správu pre redaktorov
 3. Komentár ukončite napísaním -->

Po tom, čo ste dokončili tieto 3 jednoduché kroky, nebudete musieť revertovať toľko chýb!

Napríklad, na stránke Londýnske metro je v sekcii Stanice a linky použitý tento neviditeľný komentár:

<!-- Toto nie je preklep. „Neopravujte“ ho, prosím. Pozrite si diskusiu. -->

Ďalšie príklady stránok, na ktorých sú použité neviditeľné komentáre:Ďalšie tipy