Wikipédia:Portál komunity

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vitaj na Portáli komunity

Vitaj! Ak si v tomto skvelom projekte nováčik, chceš pomôcť, ale ešte nevieš ako, v sekcii Užitočné stránky sme pre teba pripravili zoznam článkov, ktoré ti pomôžu začať. Okrem užitočných stránok sa tu dozvieš aj o momentálnom dianí na slovenskej Wikipédii (v sekcii Čo sa deje) a takisto aj o dianí v slovenskom aj svetovom wikimedickom hnutí (v sekcii Aktuality). Na konci nájdeš sekciu Tip mesiaca, ktorá každý mesiac prináša zaujímavé tipy. V prípade nejasností smelo oslov nasledujúcich redaktorov (najlepšie bude, ak sa najprv prihlásiš).

Ostatné portály

Veda a technika: Astronómia · Biológia · Cesty · Fyzika · Geografia (Fínsko · Rusko · Slovensko· Chémia · Informačné technológie · Kozmonautika · Matematika · Medicína · Slnečná sústava · Vedy o Zemi
Život a spoločnosť: Architektúra · Divadlo · Film · História · Hudba · Jazyk · Literatúra · Ľudia · Pes · Politika · Šach · Šport

Komunita Wikipédie Komunita Wikipédie

Wikipediáni · Redaktori · Redaktori (kontakt) · Správcovia · Kaviareň (diskusia redaktorov) · Mailing listy · Stretnutia  · Veľvyslanectvo

Začiatky, Pomoc Začiatky, Pomoc

Vitajte vo Wikipédii · Úvod · Príručka · Pomoc · Pieskovisko · Váš prvý článok · Prehľad editácie stránok · Najlepší článok · Buďte smelí pri úprave stránok · Bežné chyby

Zásady, pravidlá a odporúčania Zásady, pravidlá a odporúčania

Zásady · Štylistická príručka · Nestranný uhol pohľadu · Konvencie pre názvoslovie · Ako napísať výborný článok

Údržba Wikipédie Údržba Wikipédie

Hlasovania · Stránky na zmazanie · Zaujímavosti · Zaujímavosti/Návrhy · Štatistiky

Zoznamy Zoznamy

Abecedný index · Kalendár · Najlepšie články · Projekty · Šablóny · Štatistika · 1000 najdôležitejších článkov


Čo sa deje

Hlasovania

Žiadosť o komentár

Správanie sa správcu

Revízia/denominácia najlepších článkov

Nedoriešené

Ostatné


Aktuality
 • 16. 1. 2020 – V deň devätnástych narodenín Wikipédie, 15. januára 2020, bola v Turecku Wikipédia odblokovaná po viac ako dva a pol roku blokovania. Viac prináša článok Nadácie Wikimedia.
 • 8. 1. 2020 – Navrhované pravidlá o sprostredkovateľoch v Indii by mohli obmedziť prístup všetkých k informáciám online. Po novom by sprostredkovatelia webov s viac ako 5 miliónami používateľmi prevádzkujúci a hosťujúci obsah v Indii museli mať stále sídlo s fyzickou adresou v Indii a ustanoviť kontaktnú osobu na koordináciu s orgánmi činnými v trestnom konaní. Generálna poradkyňa Nadácie Wikimedia Amanda Keton napísala otvorený list ministrovi indického ministerstva elektroniky a informačných technológií Shrimu Ravimu Shankarovi Prasadovi, v ktorom vyjadrila svoje obavy. Celé znenie listu je zverejnené na stránke WMF.
 • 6. 1. 2020 – Potrebujete niekedy povzbudiť? Rubrika On The Bright Side novín The Signpost prináša každý mesiac výber dobrých správ a povzbudzujúcich príbehov z wikivesmíru. Prečítajte si najnovšie vydanie.
 • 27. 12. 2019 – Včera, 26. decembra 2019, prehlásil turecký ústavný súd 30 mesiacov dlhé blokovanie Wikipédie v krajine za protiústavné. Legálnosť blokovania momentálne skúma Európsky súd pre ľudské práva, na ktorý Nadácia Wikimedia podala sťažnosť v máji 2019. Turecká vláda má zaslať písomné pripomienky vo veci v priebehu januára. Viac podrobností v článku Nadácie Wikimedia.
 • 22. 12. 2019 – Dňa 16. decembra 2019 sudca okresného súdu Spojených štátov pre východný okres štátu Virgínia T. S. Ellis III vydal rozhodnutie v prípade Nadácie Wikimedia (WMF) a Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) ohľadom masového dohľadu vlády Spojených štátov (USA) nad elektronickou komunikáciou, do ktorého spadá aj všetka komunikácia na projektoch Nadácie Wikimedia. Verdikt znie, že WMF nemá procesnú spôsobilosť na ďalšie vedenie sporu. Na pojednávaní 30. mája 2019, ktorého pokračovaním je tento verdikt, americká vláda namietala, že WMF neposkytla dostatočné dôkazy o vládnom dohľade na ďalšie súdne konanie. Takisto tvrdila, že súdny spor nemôže pokračovať, pretože súd by musel vziať do úvahy informácie, o ktorých vláda tvrdí, že sú chránené štátnym tajomstvom. Inými slovami, vláda tvrdila, že prípad nemôže byť vedený bez zverejnenia informácií o masovom dohľade americkej vlády, čo by ohrozilo americkú národnú bezpečnosť. Preto by mal byť podľa vlády USA celý prípad zamietnutý. Advokáti Nadácie Wikimedia z American Civil Liberties Union (ACLU) súdu vysvetlili, že vládne argumenty sú nesprávne, pretože Nadácia poskytla dostatočné dôkazy a odborné svededctvo na ďalšie konanie v súdnom procese. Tiež vysvetlili, že štátne tajomstvo tu neplatí, pretože podľa zákona Foreign Intelligence Surveillance Act (FISA) musia súdy posúdiť informácie v konaniach o elektronickom dohľade, akým je aj tento. Podľa advokátov z ACLU teda vláda nemôže poskytnutie týchto informácií odoprieť a požadovať zamietnutie procesu na základe toho, že považuje informácie v súdnom procese za citlivé. Namiesto toho sa má aplikovať postup podľa FISA a súd musí citlivé štátne dôkazy preštudovať za zavretými dverami. V pojednávaní zo 16. decembra súd akceptoval námietky vlády. Konkrétne rozhodol, že WMF nepredložila dostatočné dôkazy o tom, že Národná bezpečnostná agentúra monitorovala wikimedickú komunikáciu a ak by aj bola Nadácia schopná predložiť dostatočné dôkazy, privilégium štátneho tajomstva by zabránilo pokračovaniu procesu. Súd vyhodnotil, že ďalšie súdne spory týkajúce sa tohto stáleho problému by si vyžadovali, aby vláda zverejnila utajované podrobnosti o fungovaní masového dohľadu a odmietol preštudovanie dôkazov za zavretými dverami. Nadácia Wikimedia s rozsudkom slušne nesúhlasí a domnieva sa, že verejné zverejnenia vlády o programe dohľadu poskytujú dostatočné dôkazy na ukázanie, že NSA používa systém dohľadu Upstream na sledovanie komunikácie používateľov Wikimedie a zamestnancov Nadácie Wikimedia. Nadácia momentálne konzultuje ďalšie kroky so svojimi advokátmi a bude poskytovať ďalšie informácie o vývoji. O prípade informovala Nadácia Wikimedia na svojom webe. Viac informácií a prehľadný vývoj sporu od jeho začiatku v roku 2015 poskytuje súhrnná stránka WMF.
 • 17. 12. 2019 – Sčítanie botov, rozdielnosti diskusií na anglickej a španielskej Wikipédii a ako prírodné obdobia ovplyvňujú návštevnosť stránok. Tieto a iné výskumy zhŕňa rubrika o najnovšom výskume aktuálneho The Signpost.
Archív


Tip mesiaca
Ako si spomenúť na používateľské meno

Spomenúť si na používateľské meno redaktora môže byť niekedy náročné. Pomôcť si môžete rôznymi spôsobmi:

 1. Pokiaľ si pamätáte začiatok používateľského mena:
  1. Kliknite na Príspevky v hornej pravej časti rozhrania
  2. Do poľa pre používateľské meno napíšte prvých pár písmen. Následne sa vám zobrazia všetky používateľské mená začínajúce zadanými písmenami.
  3. Ak hľadané používateľské meno stále nie je v ponuke, skúste zadať ďalšie písmeno. Používateľské mená sú citlivé na veľké písmená, interpunkciu a medzery. Ak teda používateľské meno používa CamelCase, má interpuknciu alebo medzery, budete musieť skúsiť aj tieto varianty.
 2. Ak ste s daným používateľom niekedy komunikovali, pozrite si históriu svojej používateľskej stránky, prípadne jej archívov.
 3. Pri prezeraní svojich vlastných príspevkov môžete obmedziť menné priestory na diskusiu s redaktorom a tým zobraziť mená všetkých používateľov, na ktorých diskusných stránkach ste niečo napísali. To isté môžete použiť pri mennom priestore diskusia (pri vašich príspevkoch).
 4. Tiež môžete hľadať svoj podpis v diskusnom mennom priestore na lokalizovanie vlákien, v ktorých vám mohol daný používateľ odpovedať
 5. Kde sa požívateľ zdržiava? Čím je známy? Ak si spomeniete, kde používateľ uverejnil nejaké príspevky, potom môžete nájsť jeho používateľské meno.
 6. Hľadajte v zozname používateľov podľa mena alebo príslušnej skupiny (správcovia, s právom rollback,...)


Ďalšie tipy