Wikipédia:Portál komunity

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vitaj na Portáli komunity

Vitaj! Ak si v tomto skvelom projekte nováčik, chceš pomôcť, ale ešte nevieš ako, v sekcii Užitočné stránky sme pre teba pripravili zoznam článkov, ktoré ti pomôžu začať. Okrem užitočných stránok sa tu dozvieš aj o momentálnom dianí na slovenskej Wikipédii (v sekcii Čo sa deje) a takisto aj o dianí v slovenskom aj svetovom wikimedickom hnutí (v sekcii Aktuality). Na konci nájdeš sekciu Tip mesiaca, ktorá každý mesiac prináša zaujímavé tipy. V prípade nejasností smelo oslov nasledujúcich redaktorov (najlepšie bude, ak sa najprv prihlásiš).

Ostatné portály

Veda a technika: Astronómia · Biológia · Cesty · Fyzika · Geografia (Fínsko · Rusko · Slovensko· Chémia · Informačné technológie · Kozmonautika · Matematika · Medicína · Slnečná sústava · Vedy o Zemi
Život a spoločnosť: Architektúra · Divadlo · Film · História · Hudba · Jazyk · Literatúra · Ľudia · Pes · Politika · Šach · Šport

Komunita Wikipédie Komunita Wikipédie

Wikipediáni · Redaktori · Redaktori (kontakt) · Správcovia · Kaviareň (diskusia redaktorov) · Mailing listy · Stretnutia  · Veľvyslanectvo

Začiatky, Pomoc Začiatky, Pomoc

Vitajte vo Wikipédii · Úvod · Príručka · Pomoc · Pieskovisko · Váš prvý článok · Prehľad editácie stránok · Najlepší článok · Buďte smelí pri úprave stránok · Bežné chyby

Zásady, pravidlá a odporúčania Zásady, pravidlá a odporúčania

Zásady · Štylistická príručka · Nestranný uhol pohľadu · Konvencie pre názvoslovie · Ako napísať výborný článok

Údržba Wikipédie Údržba Wikipédie

Hlasovania · Stránky na zmazanie · Zaujímavosti · Zaujímavosti/Návrhy · Štatistiky

Zoznamy Zoznamy

Abecedný index · Kalendár · Najlepšie články · Projekty · Šablóny · Štatistika · 1000 najdôležitejších článkov


Čo sa deje

Hlasovania

Žiadosť o komentár

Revízia/denominácia najlepších článkov

Nedoriešené

Ostatné


Aktuality
 • 10. 2. 2020 – Najbližšie mesačné online stretnutie Wikimedia Café sa uskutoční 15. februára. Témou budú odporúčania stratégie Wikimedia 2030. Stretnutie bude rozdelené na dve diskusie, každá po jednej hodine. Ako sa pripojiť, konkrétny čas konania stretnutia, podklady a bližšie informácie k stretnutiu, ako aj ďalšie podrobnosti o Wikimedia Café nájdete na Mete.
 • 4. 2. 2020 – Boli ohlásení členovia Komisie ombudsmana pre rok 2020. Komisia ombudsmana vyšetruje sťažnosti týkajúce sa porušenia Ochrany osobných údajov, pravidla o prístupe k neverejným informáciám, pravidla CheckUser a pravidla skrývania na ktoromkoľvek projekte Nadácie Wikimedia pre Správnu radu Nadácie Wikimedia. Pre Radu tiež skúmajú súlad miestnych pravidiel alebo odporúčaní CheckUser alebo skrývania s globálnymi pravidlami CheckUser a Oversight (skrývanie). Členov Komisie ombudsmana vyberajú úradníci Nadácie Wikimedia z radov komunity Wikimedie a sú menovaní na obdobie približne jedného roka. Ako presne tento proces funguje, ako aj podrobné informácie o komisii nájdete na Mete.
 • 28. 1. 2020 – Nakoľko je Wikipédia užitočná pre začínajúcich programátorov pri osvojovaní si výpočtových konceptov? Aj tento výskum zmieňuje v pravidelnom zhrnutí najnovšieho výskumu aktuálny The Signpost.
 • 23. 1. 2020 – Anglická Wikipédia dnes dosiahla míľnik v podobe 6 miliónov článkov.
 • 16. 1. 2020 – V deň devätnástych narodenín Wikipédie, 15. januára 2020, bola v Turecku Wikipédia odblokovaná po viac ako dva a pol roku blokovania. Viac prináša článok Nadácie Wikimedia.
 • 8. 1. 2020 – Navrhované pravidlá o sprostredkovateľoch v Indii by mohli obmedziť prístup všetkých k informáciám online. Po novom by sprostredkovatelia webov s viac ako 5 miliónami používateľmi prevádzkujúci a hosťujúci obsah v Indii museli mať stále sídlo s fyzickou adresou v Indii a ustanoviť kontaktnú osobu na koordináciu s orgánmi činnými v trestnom konaní. Generálna poradkyňa Nadácie Wikimedia Amanda Keton napísala otvorený list ministrovi indického ministerstva elektroniky a informačných technológií Shrimu Ravimu Shankarovi Prasadovi, v ktorom vyjadrila svoje obavy. Celé znenie listu je zverejnené na stránke WMF.
 • 6. 1. 2020 – Potrebujete niekedy povzbudiť? Rubrika On The Bright Side novín The Signpost prináša každý mesiac výber dobrých správ a povzbudzujúcich príbehov z wikivesmíru. Prečítajte si najnovšie vydanie.
Archív


Tip mesiaca
Najlepšie a Dobré články

Pretože na slovenskej Wikipédii sú tisícky článkov, existujú kritériá určené na zhromaždenie tých najlepších. Podľa kvality sa rozlišujú Dobré a Najlepšie články.

Award-star-silver-3d.png Dobré články
Dobrý článok môže označiť ktokoľvek príslušnou šablónou a zapísať do zoznamu dobrých článkov, pokiaľ sa domnieva, že článok spĺňa základné predpoklady, ktoré sú uvedené na tejto stránke. Ktorýkoľvek iný redaktor, ktorý nesúhlasí so zapísaním článku medzi dobré, môže po vložení argumentov do diskusie článku článok vyradiť. O štatúte dobrého článku sa nehlasuje a je len na názoroch redaktorov, či daný článok považujú za dobrý alebo nie.

Award-star-gold-3d.png Najlepšie články
Tieto články sú článkami, ktoré by mali byť ukážkovými príkladmi, ako má článok na Wikipédii vyzerať.
Najlepší článok:

 • začína definíciou alebo jasným popisom predmetu článku
 • uznáva a objasňuje rôzne prístupy, ktoré existujú k danej téme
 • je absolútne nezaujatý a prezentuje každý z protichodných pohľadov na kontroverznú tému férovo a súhlasne
 • je primerane dlhý
 • odráža precíznosť a dôslednosť vedomostí experta
 • je dobre doložený, pri všetkých faktoch uvádza odkazy na uznávané zdroje
 • je jasne napísaný, je ťažké nesprávne pochopiť daný obsah
 • je štruktúrovaný tak, že potrebnosť každej časti článku je buď samo vysvetľujúca, alebo obozretne vysvetlená
 • nenecháva nevysvetlenú základnú terminológiu, dokonca v rámci článku samotného
 • je podmanivo napísaný, nepoužíva dlhé, komplikované vety a zbytočne nudný jazyk
 • obsahuje všetky základné druhy informácií, ktoré majú články daného druhu

Aby bol článok zaradený do zoznamu Najlepších článkov, musí byť nominovaný a schválený komunitou Wikipédie. Konkrétne kroky tohto procesu nájdete na tejto stránke.

Článok, ktorý je označený ako Najlepší, no už nespĺňa kritériá Najlepšieho článku, môže byť revidovaný. Tento postup a denomináciu Najlepších článkov upravuje pravidlo Revízie najlepších článkov.Ďalšie tipy