Wikipédia:Portál komunity

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vitaj na Portáli komunity

Vitaj! Ak si v tomto skvelom projekte nováčik, chceš pomôcť, ale ešte nevieš ako, v sekcii Užitočné stránky sme pre teba pripravili zoznam článkov, ktoré ti pomôžu začať. Okrem užitočných stránok sa tu dozvieš aj o momentálnom dianí na slovenskej Wikipédii (v sekcii Čo sa deje) a takisto aj o dianí v slovenskom aj svetovom wikihnutí (v sekcii Aktuality). Na konci nájdeš sekciu Tip mesiaca, ktorá každý mesiac ponúkne zaujímavé tipy. V prípade nejasností smelo oslov nasledujúcich redaktorov (najlepšie bude, ak sa najprv prihlásiš.).


Ostatné portály

Veda a technika: Astronómia · Biológia · Cesty · Fyzika · Geografia (Fínsko · Rusko · Slovensko· Chémia · Informačné technológie · Kozmonautika · Matematika · Medicína · Slnečná sústava · Vedy o Zemi
Život a spoločnosť: Architektúra · Divadlo · Film · História · Hudba · Jazyk · Literatúra · Ľudia · Pes · Politika · Šach · Šport

Komunita Wikipédie Komunita Wikipédie

Wikipediáni · Redaktori · Redaktori (kontakt) · Správcovia · Krčma (diskusia redaktorov) · Mailing listy · Veľvyslanectvo

Začiatky, Pomoc Začiatky, Pomoc

Vitajte vo Wikipédii · Úvod · Príručka · Pomoc · Pieskovisko · Váš prvý článok · Prehľad editácie stránok · Najlepší článok · Buďte smelí pri úprave stránok · Bežné chyby

Zásady, pravidlá a odporúčania Zásady, pravidlá a odporúčania

Zásady · Štylistická príručka · Nestranný uhol pohľadu · Konvencie pre názvoslovie · Ako napísať výborný článok

Údržba Wikipédie Údržba Wikipédie

Hlasovania · Stránky na zmazanie · Preklad rozhrania · Zaujímavosti · Zaujímavosti/Návrhy · Štatistiky

Zoznamy Zoznamy

Abecedný index · Kalendár · Najlepšie články · Projekty · Šablóny · Štatistika · 1000 najdôležitejších článkov


Užitočné stránky

Úvod do Wikipédie

Vitajte vo Wikipédii ~ Úvod ~ Príručka ~ Pomoc ~ Návod

Písanie článkov

Váš prvý článok ~ Prehľad editácie stránok ~ Ako upravovať stránku ~ Ako vytvoriť novú stránku ~ Pieskovisko ~ Najlepší článok ~ Buďte smelí pri úprave stránok ~ Bežné chyby ~ Obrázok (Ako používať obrázky)

Kde začať

Žiadané články ~ Wikipédia:1 000 najdôležitejších článkov

Zásady, pravidlá a odporúčania

Zásady ~ Štylistická príručka ~ Šablóny ~ WikiProjekty ~ Nestranný uhol pohľadu ~ Ako napísať výborný článok

Komunita

Wikipediáni ~ Redaktori (kontakt) ~ Krčma (diskusia redaktorov) ~ Mailing listy ~ Veľvyslanectvo

Údržba Wikipédie

Hlasovania ~ Stránky na zmazanie

Ostatné

Zaujímavosti ~ Zaujímavosti/Návrhy ~ Štatistiky


Čo sa deje

Hlasovania

 • Navrhované pravidlo:
 • Najlepšie články:
 • Stránky na zmazanie:
 • Žiadosť o príznak bota:

Žiadosť o komentár

Revízia/denominácia najlepších článkov

Nedoriešené

Ostatné

Aktuality
 • 17. 5. 2019 – 16. mája 2019 vstúpilo do platnosti Pravidlo o správoch rozhrania. V hlasovaní sa zaň vyslovilo 11 redaktorov, proti nehlasoval nikto. Pravidlo stanovuje podmienky pre kandidatúru na správcu rozhrania, proces voľby ako aj nasledovný výkon funkcie.
 • 13. 5. 2019 – Na Mete prebieha diskusia o odňatí funkcií všetkých správcov a byrokratov na azerbajdžanskej Wikipédii pre údajné zneužitie administrátorských právomocí.
 • 5. 5. 2019 – 4. mája 2019 sa v Bratislave konalo valné zhromaždenie Wikimedie SK. Prečítajte si viac v tlačovej správe.
 • 1. 5. 2019 – Nadácia Wikimedia experimentuje s používaním strojového učenia na zisťovanie, ktoré vety na Wikipédii potrebujú citáciu. Výskumu sa zúčastnili redaktori anglickej, talianskej a francúzskej Wikipédie. Výsledky boli potom použité na učenie klasifikátora založeného na modeli strojového učenia na anglickej Wikipédii a v nasledujúcich 3 mesiacoch by malo dôjsť k nasadeniu na ostatných jazykových verziách Wikipédie. Viac si môžete prečítať na blogu Nadácie Wikimedia alebo v najnovšom vydaní novín anglickej Wikipédie, The Signpost.
 • 30. 4. 2019 – Komunikačný tím uvažuje o zmene značky Wikimedia v rámci cieľov Wikimedia 2030. V prieskume bola zisťovaná úroveň povedomia o projektov Wikimedie a navrhovaná stratégia znie v skratke takto: Wikipédia by sa stala hlavnou značkou hnutia namiesto Wikimedie, čo by sa využilo na zviditeľnenie jasnejších prepojení medzi projektami Wikimedie a zvýšenie povedomia o nich. Zmenili by sa aj názvoslovné konvencie pre afiliácie. Tie by namiesto Wikimedia používali meno Wikipédia. Pre všetky návrhy, informácie o prieskume a celkovom procese si pozrite projektovú stránku na Mete. Vaša spätná väzba je vítaná a môžete ju poslať rôznymi spôsobmi, ktoré nájdete na projektovej stránke. Využiť môžete aj diskusnú stránku.
 • 22. 4. 2019 – Bol zverejnený pozmeňovací návrh Pravidla o navrhovaní jazyka, ktorým Jazyková komisia posudzuje návrhy na pridanie nového jazyka do projektu Wikimedie. Prosím, zapojte sa v diskusii.
Archív


Tip mesiaca
Ako zmeniť svoje používateľské meno

Redaktorský účet sa nedá zmazať, no dá sa premenovať. Právo na premenovanie redaktora majú stevardi a globálni premenovávači. O premenovanie môžete požiadať po kliknutí na nasledujúce tlačidlo, majte však na pamäti, že:

 • zmena je globálna a prejaví sa vo všetkých projektoch Wikimedie, nie len na slovenskej Wikipédii,
 • nové používateľské meno sa nesmie zhodovať alebo podobať menu iného redaktora. Výnimkou môže byť prípad zhody s menom iného redaktora, ktorý nemá žiadne, alebo veľmi málo úprav,
 • ide o Vašu identitu vo všetkých projektoch Wikimedie, nejde iba o prezývku,
 • meno nemôžete meniť veľakrát, preto si nové dobre rozmyslite (stránka s pomocou),
 • meno nesmie byť vulgárne, urážlivé a pod.

Global rename request