Aktuality
- 3. 12. 2019 – Viac komunikácie nezvyšuje produktivitu redaktorov; používatelia Toru robia dobrú prácu; škodlivý obsah je na anglickej Wikipédii vzácny. Pozrite si mesačné zhrnutie najnovšieho akademického výskumu o Wikipédii a ostatných wikimedických projektoch v októbrovom The Signpost.
- 27. 11. 2019 – Projekt Wiki Loves TV & Radio (WLTV) na nemeckej Wikipédii sa snaží o to, aby verejnoprávni vysielatelia v Nemecku uverejňovali materiál pod licenciami Creative Commons, ktoré sú kompatibilné s Wikipédiou. Projekt je ambiciózny a interakcie medzi vysielateľmi a wiki komunitou boli niekedy diskutabilné. Verejnoprávny vysielateľ ZDF v pilotnom projekte publikoval zábery a fotografie z redakcie Terra X pod licenciou CC BY 4.0. Spôsob, akým projekt funguje, je nasledovný: Wikipediáni sa prihlásia do projektu a zaregistrujú materiály, ktoré chcú použiť v článkoch. WLTV potom požiada vysielateľov o uvoľnenie daného obsahu pod vhodnou licenciou. Viac si môžete prečítať v skrátenej podobe v anglickom The Signpost alebo v rozsiahlejšom článku v nemeckom Kurier.
- 26. 11. 2019 – Najnovšie vydanie The Signpost sa podrobnejšie pozrelo na Čínu. V rubrike In Focus Indy beetle a Smallbones rozoberajú nedávno odvysielanú časť technologického seriálu BBC Click, v ktorom sa výskumník Carl Miller pozrel na možné editovanie Wikipédie zo strany čínskej vlády a teda možného šírenia čínskej propagandy na Wikipédii. Epizóda je dostupná na YouTube. V interview s Millerom sa venuje aspektom informačného boja a silným a slabým stránkam obrany Wikipédie voči upravovaniu zo strany vlád. V rubrike Community View občan Čínskej ľudovej republiky a správca čínskej Wikipédie Yan vysvetľuje jeho pohľad na situáciu wikimedického hnutia v pevninskej Číne.
- 25. 11. 2019 – 17. novembra 2019 bola Wikipédia prvýkrát upravená z vesmíru. Astronautka Christina Hammock Koch vykonala úpravu, ktorá spresnila informácie o jej poslednom výstupe do otvoreného vesmíru s už použitými citáciami v článku, na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Založiť účet a upraviť článok v súlade s wikipedickými požiadavkami jej pomohol inštruktor a vedúci misie pre aktivity v otvorenom vesmírnom priestore NASA a mediawikián Daren Welsh. Úprava bola vykonaná mobilným vizuálnym editorom.
- 16. 11. 2019 – V sobotu 9. novembra 2019 zorganizovala Wikimedia Slovensko v spoluprácou s Univerzitnou knižnicou v Bratislave editačný maratón WikiEdit Nežná '89. Jeho cieľom bolo vytvorenie a vylepšenie článkov na témy udalostí novembra 1989, ako aj minulého režimu. Na začiatku editačného maratónu, ktorý sa konal v pracovisku UK na Klariskej 5 v Bratislave, bolo účastníkom predstavené wikimedické hnutie a základy editovania Wikipédie aj s jej hlavnými princípmi. Následne Jaroslava Dollerová z Odboru digitalizácie UKB predstavila bohatý knižničný fond vo fyzickej (publikácie priamo na mieste) aj v digitálnej podobe (Digitálna knižnica UKB), ktoré účastníci neskôr využili pri vytváraní nového obsahu. Na podujatie prišiel aj Peter Jašek z Ústavu pamäti národa, ktorý predstavil webovú stránku ústavu venovanú udalostiam Nežnej revolúcie. Zvyšok dňa strávili účastníci editovaním Wikipédie: 19 priamych aj nepriamych účastníkov (priamo na mieste alebo online) dokopy vytvorilo alebo vylepšilo 19 článkov.
- 4. 11. 2019 – Na Wikimanii 2019 v Štokholme zorganizovala európska digitálna platforma pre kultúrne dedičstvo, Europeana, viacero stretnutí vrátane inaguračného stretnutia s národnými knižnicami ohľadom využitia Wikiúdajov a softvéru Wikibase, na ktorom Wikiúdaje bežia. Tridsiati zástupcovia inštitúcií z troch kontinentov diskutovali o tom, ako sa dajú Wikiúdaje a Wikibase využiť v týchto inštitúciách a o budúcom smerovaní ich využitia. Detaily nájdete v septembrovom vydaní The Signpost.
- 30. 10. 2019 – Medzi 4. až 11. októbrom 2019 sa uskutočnila výzva She Did It. Zámerom tejto súťaže bolo zlepšenie a zvýšenie obsahu o ukrajinských ženách na Wikipédii.
- 29. 10. 2019 – Na Mete prebieha diskusia o odňatí funkcií všetkým správcom, byrokratom a revízorom a o zriadení Arbitrážneho výboru na chorvátskej Wikipédii pre údajné zneužitie správcovských práv na propagáciu zaujatého obsahu.
|
|
Tip mesiaca
Ako robiť sekcie na konci článku
Na slovenskej Wikipédii je zaužívaný spôsob, akým sa robia sekcie na konci článku a aj ich poradie.
Poznámky
Tu sa zobrazujú poznámky, na ktoré sa odkazuje v texte. Aby sekcia fungovala správne, musí sa v nej nachádzať tento kód: <references group=pozn/> . Za text, kde chcete umiestniť poznámku, musíte priamo v texte umiesniť nasledujúci kód: {{#tag:ref|Text poznámky|group=pozn}} .
Tento kód sa potom zobrazí nasledovne:
Veta s poznámkou.{{#tag:ref|Text poznámky|group=pozn}}
== Poznámky ==
<references group=pozn/>
.
Veta s poznámkou.[pozn 1]
Poznámky
- ↑ Text poznámky
Referencie
Pre správne fungovanie tejto sekcie sa v nech musí nachádzať kód: {{Referencie}} . Pokiaľ sa v článku nachádza veľa referencií, môžete ich zobraziť vo viacerých stĺpcoch a skrátiť tým dĺžku stránky. Počet stĺpcov definujete nasledovne, kde číslo je počet stĺpcov: {{Referencie|2}} .
Použitá literatúra
Tu sa nachádza zoznam použitej literatúry. Vkladajú sa sem citácie pomocou šablóny Citácia Harvard.
Odporúčaná literatúra
Toto je priestor na vloženie literatúry a neelektronických zdrojov, ktoré môžu čitateľovi ponúknuť doplnkové informácie. Ostatné, elektronické zdroje, sa uvádzajú v sekcii Externé odkazy.
Pozri aj
Sem sa vkladajú odkazy na súvisiace články, ktoré by mohli čitateľa zaujať.
Iné projekty
Táto sekcia funguje pomocou šablóny Projekt. Návod na jej použitie nájdete na stránke Pomoc:Projekt.
Externé odkazy
Táto sekcia slúži na vkladanie odkazov na externé webové stránky, ktoré môžu čitateľovi ponúknuť doplňujúce informácie o téme.
Zdroj
Pokiaľ nie je nejaký zdroj citovaný v referenciách, je možné vložiť ho sem. Do tejto sekcie sa tiež vkladá prekladová šablóna pri prekladoch z iných jazykových verzií Wikipédie. Návod na použitie nájdete v jej dokumentácii.
|