Preskočiť na obsah

Portál:Umenie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
S portálom je prepojených 726 článkov.
Portál o umení

Umenie je individuálnym prejavom kreatívnej schopnosti duše – jedna z foriem osvojovania si sveta človekom. Je predmetom skúmania estetiky, umenovedy a filozofie umenia. Umenie môže znamenať aj používanie istých duchovných kvalít alebo manuálnej zručnosti pri realizácii určitého diela s cieľom urobiť svet umelo krajším a lepším. Umenie je forma maximálneho bytia človeka. Spočíva v cieľavedomom pretváraní škaredého alebo esteticky neúčinného či menej účinného na krásu v koncentrovanej podobe.

Pojem umenie je taký široký, mnohotvárny a premenlivý, že ho podľa mnohých odborníkov nemožno definovať. Pokusy o definíciu vychádzajú buď z vlastností umeleckých diel a činností samých (umenie znázorňuje, vyjadruje, esteticky pôsobí), z jeho histórie (pôvod z kultu a rituálu, spoločenský význam, umelecké inštitúcie), alebo len tvrdia, že umenie je to, čo za ne určitá spoločnosť pokladá (konštruktivizmus). Tomu sa blíži teória komunikácie, ktorá sa zaoberá všetkým oznamovaním a umelecké oznamovanie považuje za spoločenskú vzťahovú kategóriu (relatívne spoločenské ocenenie).

Článok týždňaupraviť
Sydney Opera House v roku 2015.

Sydney Opera House alebo Opera v Sydney je opera v SydneyAustrálii. Od roku 2007 patrí medzi lokality svetového dedičstva UNESCO. Ide o prvú stavbu zapísanú na tento zoznam ešte počas života autora. Architektom stavby bol Jörn Utzon. Jej staviteľ bol inšpirovaný motívmi z prírody. Tvar má podľa mušličiek alebo labute, ktorá chce vzlietnuť.


Vedeli ste, že...upraviť

... z hľadiska individuálneho je základným kritériom umenia (umeleckej hodnoty) jeho estetický účinok?

... kultúra je predmetom štúdie filozofie?

... z hľadiska sociálneho je umenie (umelecký proces) nevyhnutným nástrojom na tvorbu nových či na inováciu doterajších znakov, na overovanie ich účinnosti a následne na vzájomnú dohodu o ich význame?

... v niektorých jazykoch, ako napríklad v angličtine, sa rozlišuje pojem umenia v jednotnom čísle (art), ktorý sa obmedzuje na maliarstvo, sochárstvo a architektúru, a umenie v množnom čísle (the arts), ktorý zahŕňa ostatné disciplíny ako hudba, literatúra či film?

... umením sa zaoberá množstvo vied, najmä estetika, dejiny umenia, sociológia umenia, psychológia umenia, literárna veda, rôzne typy teórie komunikácie, teória znaku, taxonómia umenia, teória technológií umenia (vrátane reštaurovania), ikonografia, ikonológia, historické vedy (epigrafia, heraldika) a ďalšie špecializované odbory?

... v minulosti nebolo umenie chápané ako samostatná oblasť, bolo vnímané ako remeslo či súčasť vedy?

... medzi rokmi 19121948 bývalo umenie olympijskou disciplínou, myšlienku navrhol Pierre de Coubertin?

Povedali o umeníupraviť
Umenie je lož, vďaka ktorej spoznávame pravdu.
Pablo Picasso
Umenie nie je chlieb, ale víno života.
Jean Paul
Umelec vidí to, čo ostatní len letmo zachytia.
Leonardo da Vinci
Umenie tu nie je preto, aby zladilo chvíle nášho voľna a dávalo svoje tvorivé potvrdenie našim pocitom, nášmu vkusu. Umenie je tu preto, aby narúšalo zvyky, návyky a zlozvyky našich zmyslov. A ich lenivosť.
Miroslav Horníček
Najvznešenejšie umenie je robiť druhých šťastnými.
Phineas Taylor Barnum
Umenie je tou pravou úlohou pre život.
Friedrich Nietzsche
Umenie má utešovať tých, ktorých život zlomil.
Vincent van Gogh
Videoupraviť
Reštavrovanie obrazu v Brooklyn Museum (2015).

Iné projektyupraviť
  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Umenie
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Umenie
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Umenie
  • Spolupracuj na Meta-Wiki Meta-Wiki ponúka informácie na tému Umenie
Rozdelenie umeniaupraviť

Výtvarné: Architektúra · Dizajn · Fotografia · Graffiti · Grafika · Maliarstvo · Sochárstvo · Úžitkové umenie

Hudobné: Albumy · Hudba · Skladatelia · Spev

Literárne: Blogy · Knihy · Komiks · Poézia · Próza

Divadelné: Bábkové · Divadelné hry · Muzikály · Opera · Pantomíma

Filmové, televízne, rozhlasové a internetové: Kinematografia · Rozhlasové hry · Videá

Tanečné: Tanec · Balet · Choreografi

Vybraný obrázokupraviť
Socha Venuša od Bertela Thorvaldsena z roku 1809.

Venuša (lat. Venus) je starorímska bohyňa jari a krásy. Už v antike bola námetom umeleckých diel, zachovali sa najmä sochy. Taktiež v renesancii bola opakovane zobrazovaná, najznámejší je obraz Sandra Botticelliho Zrodenie Venuše.


Novinky rokaupraviť

Udalosti roka 2024:

Najnovšie článkyupraviť

Toto je zoznam v poslednej dobe vytvorených článkov o umení a príbuzných témach:

Rybár a Siréna · Pythón (maliar) · Throw up (graffiti) · Louis-Michel van Loo · 1UP · 007 Elements · Senecova smrť (David) · Adolf Meckel von Hemsbach · Vilém Heckel · Maliar Marsya · Teofan Grék · Pavol Dendis · Boris Hanečka · Meidiov maliar · Louvoisova fontána · Jazdecká socha Henricha IV. · Senecova smrť (David) · Adolf Meckel von Hemsbach · Sókles (hrnčiar) · Pythón (hrnčiar) · London Bridge v noci svadby princa a princeznej z Walesu · Maliar Chrysidy · Maliar Triptolema · Mysón (maliar) · Maliar Pana · Hischylov maliar · Hischylos · Epiktétos (maliar) · Berlínsky maliar · Odeón · Palaistra · Kleofrades · Kleofradov maliar · Euthymides (maliar) · Deiniades · Fintias (maliar) · Smikros (maliar) · Eufronios (maliar) · Čiernofigúrová keramika · Sófilos (maliar)

Dejiny umeniaupraviť
Bližšie informácie v článkoch: Dejiny umenia a Dejiny výtvarného umenia
Věstonická venuša

Dejiny umenia sú teoretickou a historickou disciplínou, ktorá študuje zrod a vývoj umeleckých prejavov z filozofického a estetického hľadiska. V priebehu storočí sa formalizovalo ako hľadanie vedomostí, techník a opisov, užitočných na pochopenie najrozmanitejších umeleckých foriem. Prvé autentické opisy sa objavujú v starogréckych a rímskych textoch ako aj starodávnych stenných maľbách. Umenie a kultúru ovplyvňuje jednak časové obdobie ale i geografická poloha (lokalita).

V posledných rokoch technologický pokrok viedol k videoumeniu, počítačovému umeniu, audio-vizualizácii, animácii či rôznej grafike. Tým pádom sa klasická oblasť (maľby, sochy, fotografie, stavby, performancia ...) rozšírila aj o nový spôsob vytvárania rôzneho umenia.

Zaujímavostiupraviť
  • Prvé známe umelecké diela sa datujú zhruba do doby pred 100 000 rokmi. Predpokladá sa, že to začalo s Homo sapiens a najstaršie známe umelecké diela sa našli na území dnešného Francúzska.
  • Medzi jedno z najdrahších diel patrí Salvator Mundi od da Vinciho.
  • Medzi umenie patrí všetko to čo vytvorili ľudia svojou kreatívnou činnosťou a obohacuje to kultúrnu sféru.
Pomôžupraviť

Ak chceš, aj ty môžeš pomáhať portálu umenie. Keď nevieš, kde začať, tu je malá pomôcka. Portál potrebuje tieto články

vytvoriť: Ján Zoričák, Emil Nolde, Oskar Kokoschka, David Hockney, Lyonel Feininger, Otto Dix, Lovis Corinth, Ernst Barlach, Jean Paul, Kees van Dongen, Pičus, David Hamilton, Erik Satie, Kunsthalle Bratislava, Galéria mesta Bratislavy, Bibiana, Ján Ťapák, Claude Renard, reštaurátorstvo, konzervátorstvo, pamiatková ochrana, Grécke umenie, Kunsthalle Bratislava, Francis Giacobetti, Umenie mesta Bratislavy, Umelka, olejomaľba a iné

rozšíriť alebo upraviť: Ján Štrba, Jean Cocteau, Max Ernst, Ernst Ludwig Kirchner, Piet Mondrian, George Grosz, Paul Valéry, Slovenský rozhlas, Jozef Kroner, Marc Chagall, Na skle maľované, Bienále ilustrácií Bratislava, Európske hlavné mesto kultúry a iné

Oznámeniaupraviť

Ak ste vo Wikipédii nový, prečítajte si stránku Wikipédia:Wikiportál, pravdepodobne vám pomôže.

Články, ktoré sa týkajú tohto portálu môžete na tento portál odkázať buď prostredníctvom IB alebo šablónou {{Portál|Umenie|Umelecký}}, ktorú vložíte na koniec tesne pred kategórie. Ďakujeme!

Ak vás zaujímajú posledné úpravy alebo prípadne nové články na danú tému, odporúčam pozrieť na Portál:Umenie/Sledovanie.

Správcovia portáluupraviť
Šablónyupraviť