Portál:Umenie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Portál o umení

Umenie je individuálnym prejavom kreatívnej schopnosti duše – jedna z foriem osvojovania si sveta človekom. Je predmetom skúmania estetiky, umenovedy a filozofie umenia. Umenie môže znamenať aj používanie istých duchovných kvalít alebo manuálnej zručnosti pri realizácii určitého diela s cieľom urobiť svet umelo krajším a lepším. Umenie je forma maximálneho bytia človeka. Spočíva v cieľavedomom pretváraní škaredého alebo esteticky neúčinného či menej účinného na krásu v koncentrovanej podobe.

Odporúčaný článokupraviť
Katedrála Notre-DameParíži.

Katedrála Notre-Dame v Paríži alebo zastarano Chrám Matky Božej v Paríži (po francúzsky Cathédrale Notre-Dame de Paris, hovorovo Notre-Dame) je rímskokatolícky katedrálny chrám Paríža, postavený v gotickom štýle, nachádzajúci sa v centre mesta v île de la Cité. Po požiari 15. apríla 2019 prišla o strednú vežu, strechu i stredoveké vitrážové okná.


Vedeli ste, že...upraviť

... z hľadiska individuálneho je základným kritériom umenia (umeleckej hodnoty) jeho estetický účinok?

... kultúra je predmetom štúdie filozofie?

... z hľadiska sociálneho je umenie (umelecký proces) nevyhnutným nástrojom na tvorbu nových či na inováciu doterajších znakov, na overovanie ich účinnosti a následne na vzájomnú dohodu o ich význame?

... v niektorých jazykoch, ako napríklad v angličtine, sa rozlišuje pojem umenia v jednotnom čísle (art), ktorý sa obmedzuje na maliarstvo, sochárstvo a architektúru, a umenie v množnom čísle (the arts), ktorý zahŕňa ostatné disciplíny ako hudba, literatúra či film?

... umením sa zaoberá množstvo vied, najmä estetika, dejiny umenia, sociológia umenia, psychológia umenia, literárna veda, rôzne typy teórie komunikácie, teória znaku, taxonómia umenia, teória technológií umenia (vrátane reštaurovania) a ďalšie špecializované odbory?

... v minulosti nebolo umenie chápané ako samostatná oblasť, bolo vnímané ako remeslo či súčasť vedy?

Povedali o umeníupraviť
Umenie je lož, vďaka ktorej spoznávame pravdu.
Pablo Picasso
Umenie nie je chlieb, ale víno života.
Jean Paul
Umelec vidí to, čo ostatní len letmo zachytia.
Leonardo da Vinci
Umenie tu nie je preto, aby zladilo chvíle nášho voľna a dávalo svoje tvorivé potvrdenie našim pocitom, nášmu vkusu. Umenie je tu preto, aby narúšalo zvyky, návyky a zlozvyky našich zmyslov. A ich lenivosť.
Miroslav Horníček
Obrázok mesiacaupraviť
Obraz Modrý kôň I z roku 1911.

Obraz Modrý kôň I (1911, Städtische Galerie im Lenbachhaus, Mníchov) od Franza Marca bol súčasťou výstavy Entartete Kunst (tzv. zvrhlého umenia), ktorú zorganizoval Adolf Ziegler spolu s NSDAP od 19. júla do 30. novembra 1937 v Mníchove. Výstava bola prístupná širokej verejnosti, kde predstavil vyše 650 skonfiškovaných umeleckých diel od avantgardných a moderných umelcov v priamom kontraste s Veľkou výstavou nemeckého umenia (Große Deutsche Kunstausstellung). Deň pred začiatkom výstavy predniesol Adolf Hitler prejav, v ktorom vyhlásil „nemilosrdnú vojnu“ kultúrnemu rozkladu, slovne zaútočil na „klebetníkov, diletantov a umeleckých podvodníkov“.


Kategórieupraviť

Výtvarné: Architektúra · Maliarstvo · Sochárstvo · Grafika · Úžitkové umenie · Fotografia · Dizajn · Komiks

Hudobné: Hudba · Spev

Literárne: Poézia · Próza

Divadelné: Tanec · Balet · Činohra · Opera · Pantomíma · Bábkové

Filmové, televízne, rozhlasové a internetové: Kinematografia · Rozhlasové hry · Blogy · Videá

Pomôžupraviť

Ak chceš, aj ty môžeš pomáhať portálu umenie. Keď nevieš, kde začať, tu je malá pomôcka. Portál potrebuje tieto články

vytvoriť: Ján Zoričák, Emil Nolde, Oskar Kokoschka, David Hockney, Lyonel Feininger, Otto Dix, Lovis Corinth, Ernst Barlach, Jean Paul, Kees van Dongen, Pičus, David Hamilton, Erik Satie

rozšíriť alebo upraviť: Jean Cocteau, Max Ernst, Ernst Ludwig Kirchner, Piet Mondrian, George Grosz, Serge Gainsbourg, Slovenský rozhlas, Jozef Kroner, Marc Chagall, Na skle maľované

Iné projektyupraviť
  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Umení
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Umenie
  • Spolupracuj na Meta-Wiki Meta-Wiki ponúka informácie na tému Umenie
Správcovia portáluupraviť
Ostatné portályupraviť

Prírodné a technické vedy, veda a technika


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť


Krajiny a regióny