Portál:Francúzsko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
S portálom je prepojených 38 372 článkov.

Portál

Index

Wikiprojekt

Francúzske bistro

Purger le cache
Purger le cache
Vitajte na Francúzskom portáli
Vlajka Francúzska
Vlajka Francúzska
Znak Francúzska
Znak Francúzska

Francúzsko (po francúzsky La France, výslovnosť /fʀɑ̃s/), dlhý tvar Francúzska republika (po francúzsky République française, výslovnosť /ʀepyblik fʀɑ̃sɛz/) je demokratický štát, ktorého metropolitná časť sa nachádza v západnej Európe. Súčasťou Francúzskej republiky sú takisto zámorské departementy a zámorské územia v Karibiku, Severnej a Južnej Amerike, v Indickom oceáne a Oceánii. Francúzi často prezývajú metropolitné Francúzsko l'Hexagone (šesťuholník), pre jeho geografický tvar.

Je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie (NATO) a je jedným zo zakladajúcich členov Európskej únie. Ďalej je Francúzsko jedným zo zakladajúcich členov Organizácie spojených národov. Je jedným z piatich stálych členov Rady bezpečnosti OSN s právom veta a takisto jednou z ôsmich uznaných jadrových mocností.

Odporúčaný článok
uprav
Victor Hugo
Victor Hugo

Victor Hugo bol francúzsky básnik, prozaik, dramatik, románopisec, politik a jeden z najvýznamnejších predstaviteľov francúzskeho romantizmu.

V roku 1837 bol vymenovaný za dôstojníka Čestnej légie. Roku 1845 vstúpil do politiky a bol vymenovaný za paira, v pairovskej komore sa vyslovoval za návrat Ľudovíta Bonaparta, po zrušení pairstva (1848) úspešne kandidoval do ústavodarného zhromaždenia (na listine Constitutionelu) ako zástanca pravicovej politky. Ľavicovým politikom sa stal až v októbri 1849. Od tej doby vystupoval ako odporca Ľudovíta Bonaparta a zastánca liberálneho socializmu. Z tohto dôvodu odišiel po štátnom prevrate (2. december 1851) do exilu a usadil sa v Bruseli, potom na ostrovoch Jersey a Guernsey. Do Paríža sa vrátil až v roku 1870. Roku 1871 bol zvolený do bordeauxského zhromaždenia z ktorého veľmi skoro vystúpil. Roku 1875 sa stal senátorským delegátom a onedlho na to senátorom. Roku 1881 bol znova zvolený ako senátorský delegát a roku 1882 sa opäť stal senátorom.

Čítať viac...


Ocenené články
uprav

Najlepšie články Čo to je?

  • Ešte nie sú...

Dobré články Čo to je?

Súčasní kandidáti na najlepší článok

  • Momentálne nie sú...
Pomôžte nám
uprav

Slovenská Wikipédia sa veľmi rýchlo rozrastá a to najmä vďaka Vám – nadšencom, ktorí do nej neustále prispievate. Za to vám patrí veľká vďaka. Pomôžte nám však skvalitniť i články o Francúzsku. Veľa stránok by potrebovalo aktualizovať a skvalitňovať.

Kvalitný obrázok
uprav
Vedeli ste
uprav

…, že francúzske vlaky TGV dosahujú rýchlosť až 320 km/h a pri testoch až 574,8 km/h?


Chcete vedieť viac?...

Kategórie
uprav
História
uprav
Hugo Capet, kráľ Francúzska od 987 do 996
Hugo Capet, kráľ Francúzska od 987 do 996
La Liberté guidant le peuple, Eugène Delacroix, 1830
La Liberté guidant le peuple, Eugène Delacroix, 1830
Oslobodenie Paríža, 1944
Oslobodenie Paríža, 1944

Hlavný článok: Dejiny Francúzska

Politika
uprav
Prezidenti 5. Francúzskej republiky[upraviť zdroj]
Charles de Gaulle
Charles de Gaulle
Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Národné zhromaždenie FR[upraviť zdroj]
Národné zhromaždenie (Francúzsko, 5. republika).
Umenie
uprav
Geografia
uprav
Pamiatky
uprav


Lokality Svetového dedičstva[upraviť zdroj]
Mont-Saint-Michel
Mont-Saint-Michel
Pont du Gard
Pont du Gard

Katedrála v Amiens · Kráľovské soľné bane v Arc-et-Senans · Arles · Avignon · Bordeaux · Katedrála svätého Štefana v Bourges · Historické opevnené mesto Carcassonne · Zvonice v Belgicku a Francúzsku · Fontainebleau · Fontenay · Pont du Gard · Katedrála v Chartres · Canal du Midi · Korzika (mys Girolata, mys Porto, Scandola, Piana Calanches) · Le Havre · Údolie Loiry medzi mestami Maine a Sully-sur-Loire a Chalonnes · Lyon · Monte Perdido · Nancy (námestia Place Stanislas, Place de la Carrière a Place d'Alliance· Le Mont-Saint-Michel · Orange (rímske divadlo a víťazný oblúk) · Paríž · Provins · Katedrála Notre Dame, Bazilika svätého Remigia, palác Tau v Reims · Opátstvo Saint-Savin-sur-Gartempe · Saint-Émilion · Pútnické miesta na ceste do Santiaga de Compostela vo Francúzsku · Štrasburg · Zámok Versailles · Opátstvo Vézelay · Jaskynné maľby v údolí rieky Vézère · Lagúny Novej Kaledónie · Vaubanove opevnenia

Šport
uprav
Letné olympijské hry 1900 v Paríži
Letné olympijské hry 1900 v Paríži
Tour de France 2005
Tour de France 2005
Turnaj Roland-Garros
Turnaj Roland-Garros
Olympijské hry[upraviť zdroj]
Futbal[upraviť zdroj]
Cyklistika[upraviť zdroj]
Automobilový šport[upraviť zdroj]
Tenis[upraviť zdroj]
Povedali o Francúzsku
uprav
V ustavičnom pohybe sveta majú všetky náuky, všetky školy, všetky vzbury iba svoj určitý čas. Komunizmus sa pominie. Ale Francúzsko sa nepominie.
Charles de Gaulle
Páči sa mi Francúzsko, každý si tam myslí, že je Napoleon – tu si každý myslí, že je Kristus.
Francis Scott Fitzgerald
Vo Francúzsku vieme vypaľovať rany, ale ešte nepoznáme liek na bolesť, ktorú spôsobí jedna veta.
Honoré de Balzac
Ak hovorím o meste, myslím tým Paríž, ak hovorím o štáte, mám na mysli Francúzsko, ak hovorím o krajine, myslím tým celý svet. Vždy som bol myšlienkovo pred svojimi súčasníkmi.
Napoleon Bonaparte
Zoznamy
uprav
Iné projekty
uprav
Správcovia
uprav
Ostatné portály
uprav

Wikipédia po francúzsky. Wikipédia
L' encyclopédie libre
Francúzsko na Commons. Francúzsko
na Commons
uprav úvodu Refresh