Národné zhromaždenie (Francúzsko, 5. republika)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Národné zhromaždenie
franc. Assemblée nationale
ŠtátFrancúzsko
Typdolná komora
Vedenie
PredsedaRichard Ferrand (REM)
Zloženie
Počet poslancov577
Politické subjekty
Voľby
Posledné voľby
11. a 18. jún 2017
Miesto zasadania
Palais Bourbon, Paríž
Externé odkazy
Web stránkyhttps://www.Assemblee-nationale.fr
Wikimedia CommonsNárodné zhromaždenie
(multimediálne súbory)

Národné zhromaždenie (franc. Assemblée nationale) je spolu so Senátom najvyšší legislatívny orgán Francúzskej republiky. Národné zhromaždenie a Senát tvoria parlament piatej francúzskej republiky.

Hlavnou úlohou Národného zhromaždenia je diskutovať, dopĺňať a hlasovať o navrhnutých zákonoch. Na rozdiel od Senátu má možnosť zmeniť vládu legislatívnymi postupmi. Národné zhromaždenie sídli v Palais de Bourbon v Paríži. Priznané poslanecké mandáty trvajú 5 rokov.

V roku 2012 malo Národné zhromaždenie 577 poslancov, zvolených alebo znovu zvolených v parlamentných voľbách v roku 2012 na základe všeobecného volebného práva väčšinovým hlasovaním o každom kandidátovi zvlášť v dvoch kolách. V 14. legislatívnom období tvorí absolútnu väčšinu v Národnom zhromaždení tzv. Socialistická, republikánska a občianska skupina prostredníctvom 292 poslancov (po zarátaní spriaznených poslancov).

Predsedom Národného zhromaždenia V. republiky je od 12. septembra 2017 Richard Ferrand z politickej strany La République En Marche!.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]