Meniny má Medard. Dnes je Medzinárodný deň oceánov.
- 0632 – zomrel Mohamed (* cca 570) a jeho nástupcom sa stal Abú Bakr as-Siddík
- 1600 – Ján Jesenský-Jessenius začal prvú verejnú pitvu v českých krajinách
- 1625 – narodil sa Giovanni Domenico Cassini, taliansko-francúzsky astronóm († 1712)
- 1810 – narodil sa Robert Schumann, nemecký hudobný skladateľ, kritik, klavirista a dirigent († 1856)
- 1867 – František Jozef I. bol korunovaný za uhorského kráľa
- 1949 – v Londýne bol publikovaný antiutopický román Georgea Orwella 1984
- 1966 – zomrel Joe Walker, americký pilot, experimentálny fyzik, skúšobný pilot NASA a astronaut, prvý človek, ktorý vyletel s lietadlom do kozmického priestoru a letel do vesmíru dvakrát (* 1921)
- 1970 – zomrel Abraham Harold Maslow, americký psychológ, psychiater a filozof, zakladateľ humanistickej psychológie (* 1908)
- 2004 – prvý prechod Venuše pred slnečným kotúčom v treťom tisícročí
- 2013 – zomrel Jerome Karle, americký chemik, nositeľ Nobelovej ceny (* 1918)
|
|
Aktuality
- 06. jún – Kachovská priehrada na Dnepre na juhovýchode Ukrajiny bola zničená, pričom záplavy ohrozujú územie obývané približne 40-tisíc obyvateľmi. Ukrajinská vláda a NATO obvinili z odpálenia priehrady Rusko, hovorca Kremľa obvinil naopak ukrajinskú stranu.
- 16. máj – ocenenie Vedec roka SR 2022 v hlavnej kategórii získal teoretický informatik Martin Škoviera, pôsobiaci v oblasti teórie grafov na FMFI UK. Ocenenými v ďalších kategóriách boli Michal Májek, Vladimír Cviklovič, Marek Vrabeľ a Mária Bieliková.
- 15. máj – prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala úradnícku vládu, ktorej predsedom je Ľudovít Ódor, doterajší viceguvernér Národnej banky Slovenska.
- 13. máj – švédska speváčka Loreen zvíťazila v 67. ročníku súťaže Eurovision Song Contest s piesňou „Tattoo“ a stala sa prvou ženou, ktorá vyhrala súťaž dvakrát.
- 07. máj – Eduard Heger požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o zbavenie poverenia viesť vládu. Prezidentke predtým navrhol nekoľko alternatív k úradníckej vláde, ktoré však odmietla.
- 06. máj – vo Westminsterskom opátstve korunovali Karola III. za kráľa Spojeného kráľovstva. Udialo sa tak 70 rokov po korunovácii jeho matky, zosnulej kráľovnej Alžbety II.
|
|
Odporúčaný článok
Baroková architektúra je obdobie architektúry 17. až 18. storočia. Barok bol predovšetkým obdobím monumentálnych stavieb, ktoré porušovali všetky dovtedajšie pravidlá. Vzniklo množstvo cirkevných stavieb (kostoly, kláštory) a takmer rovnaké množstvo svetských stavieb (mestské domy pre vidieckych šľachticov, nazývané „hotely“, paláce, letohrádky, kaštiele, zámky, školy a radnice).
Ak porovnáme barokovú architektúru s predchádzajúcimi obdobiami (gotika a renesancia), zistíme, že sa snažila o porušovanie dovtedajšej pravidelnosti a striedmosti. Budovy boli stavané na nepravidelných a komplikovaných pôdorysoch, mali množstvo oblúkov a elíps, no na druhej strane architekti stavali budovy symetrické, pretože hlavný dôraz kládli na vonkajší dojem a nie na funkčnosť; a to aj za cenu toho, že niekde vznikla falošná brána, okno či dvere. Pre symetrickosť budovy sa často stávalo, že jedna jej časť bola využívaná ako obytná budova, pokým druhá – hoci vyzerala úplne identicky – bola využívaná ako hospodárska budova.
celý článok...
|
|
Vedeli ste, že...
|
|
Obrázok týždňa
|
|
|
|