Svätec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

V katolíckej cirkvi[upraviť | upraviť kód]

Svätec alebo svätý je osoba, ktorej pozemský život sa vyznačoval mimoriadnou zbožnosťou, bohumilosťou, ktorá sa po smrti stala prostredníkom medzi ľuďmi a Bohom, schopná vplývať na osudy ľudí, ochraňovať ich, a pomáhať im. Svätci sú osoby uctievané najmä v katolíckej cirkvi a islame ako vzor náboženskej dokonalosti, ochrancovia veriacich, orodovníci za ich spásu, patróni povolaní, miest a pod.

Pôvodný význam[upraviť | upraviť kód]

Závisiac od kontextu a denominácie, pôvodný Kresťanský význam pojmu je iný. Pôvodne "svätý" je podľa Biblie (Nový zákon) každý človek, ktorý uveril v to, že Ježiš Kristus zomrel za jeho hriechy - teda je "v Kristovi" a prebýva v ňom Kristus. [1] "Svätými" Biblia nazýva celú cirkev, patriacu Ježišovi nasledujúcu Božie slovo, nie len vyselektovaných jednotlivcov. Katolícka cirkev ale tým niektorým jednotlivcom dáva tento titul, aby im prejavila úctu a vyzdvihla ich životný príbeh.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. The Wycliffe Bible encyclopedia. Chicago : Moody Press, [1975]. (2.) Christians in general are 'saints' in NT usage, and the term is common in reference to the inclusive membership of a local church ... Other references in the NT equate Christians in general with 'saints'.... All these are identified as saints because they are in Christ Jesus.. Dostupné online. ISBN 978-0-8024-9697-3. (English)

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.