Portál:Divadlo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
S portálom je prepojených 852 článkov.


Divadelný portál

Divadlo je spojením niekoľkých druhov umenia: dramatickej literatúry, réžie, herectva, výtvarného umenia, hudby a umenia pozerať sa. Tieto všetky zložky tvoria nový, svojbytný druh umenia – divadlo.

Divadlo ako jediný druh umenia nemôže existovať bez obecenstva, iba v spojení divadla s divákmi sa divadlo stáva tým, čím je. Divadlo je umením spoločenským. Je tvorivým činom s krátkym trvaním. Je ako sviecou, ktorá horí a potom zhasne. Iné umelecké diela ako obraz alebo socha po dokončení trvajú, ale divadelné predstavenie sa končí, zanikne. Iba zážitok z neho doznieva v duši diváka.

Divadelný index (22. február - 1703 článkov)
? A Á B C Č D E É F G H CH I J K L Ľ M N O P R S Š T V W Y Z Ž
Odporúčaný článokupraviť
Johann Strauss mladší: Cigánsky barón - pútač na francúzske predstavenie operety
Johann Strauss mladší: Cigánsky barón - pútač na francúzske predstavenie operety

Opereta je divadelný hudobno-dramatický žáner, v ktorom sa striedajú hudobné a prozaické časti. Jej názov možno preložiť, ako „malá opera“. Z hudobného hľadiska jej vrcholné diela nezaostávajú za komickými operami, a preto pre ich kvalitné predvedenie sú potrební operní speváci. Dialógy, ktoré sa v opere hudobne doprevádzajú (recitatívy, niektoré časti melodrámy), sú nahradené prózou. Rovnako ako opera, môže opereta obsahovať aj baletnú vložku, avšak tanečné schopnosti sú vyžadované aj od jednotlivých postáv. Žartovné tanečno-spevácke číslo operety označujeme ako „kuplet“.

Za nasledovníka operety možno považovať muzikál, v ktorom však došlo k značnej redukcii hudobnej zložky. Teda na rozdiel od operety, ako hudobného žánru prerušovaného dialógmi, je muzikál skôr prozaické dielo doprevádzané hudobnými vložkami. Napriek týmto rozdielom (týkajúcim sa hlavne známych klasických operiet) nie je rozlišovanie medzi operetou a muzikálom pri niektorých neskorých medzivojnových dielach úplne jasné.


Kategórieupraviť
Divadlo na Slovenskuupraviť
Novinky rokaupraviť

Udalosti roka 2023:

Vedeli ste, že...upraviť
  • ... prvé divadelné hry sa hrali len s jedným hercom (nazývaným protagonista) a zborom ľudí, ktorí mu pomohli vyrozprávať príbeh?
  • ... v súčastnosti Divadlo Aréna je v Bratislave technicky najmodernejšie vybavené?
Najnovšie článkyupraviť

Albín Medúz · Jon Fosse · E. Elias Merhige · Isabela Merced · Kathleen Turnerová · Shawnee Smithová · Malcolm Bradbury · Tracy Pollanová · Eeva Liisa Mannerová · Marína Oľga Horváthová · Jela Krčméry-Vrteľová · Glynis Johnsová · Kari Hotakainen · Johannes Linnankoski · Sylvia Sidney · Hana Slivková · Aleksis Kivi · John Gavin · Samantha Mathisová · Elisabeth Shueová · Willa Fitzgeraldová · Gemma Jones · Petr Pospíchal · Heather Matarazzo · Mary McDonnellová · Lauren Grahamová · Billie Whitelawová · Kelly Reillyová · Christian Slater · Anna Popplewellová · Kľúč pre dvoch · Lucy Punchová · Suzanne Somersová · Raven-Symoné · Brittany Snowová · Sienna Guilloryová · Felicity Huffmanová · Tim Allen · Stanley Tucci · Sara Sandeva

Povedali o divadleupraviť
Život je divadlo. Vieme ale, čo sa hrá?
Franciszek A. Bielaszewski
Láska k divadlu začína tým, že do neho prídeme včas.
Miroslav Horníček
Svet je jedno veľké divadlo, kde čas mení kostýmy, kulisy a hercov, ale hra ostáva… A tak ľudia v ňom; žijú hrajúc a hrajú žijúcich…
– -
Dobré divadlo začína dobrým vrátnikom.
Jan Werich
Ľudia chcú byť v divadle prekvapení. Ale tým, čo očakávajú.
Tristan Bernard
Pomôžte námupraviť

Slovenská Wikipédia sa veľmi rýchlo rozrastá a to najmä vďaka Vám – nadšencom, ktorí do nej neustále prispievate. Za to vám patrí veľká vďaka.
Pomôžte nám však skvalitniť i články v sekcii Divadlo.

Práve v tejto sekcii ostáva veľa nepokrytých – červených miest, ktoré je potrebné zaplniť vašimi článkami. Nechajte sa inšpirovať kategóriou literárnych výhonkov, zoznamom 1000 najdôležitejších článkov alebo červenými odkazmi, ktoré sa nachádzajú i na tejto stránke.

S radosťou privítame vaše články s biografiami divadelných osobností – dramatikov, režisérov, dramaturgov, hercov, scénografov a kostýmových výtvarníkov. Taktiež radi uvidíme vaše články s fotografiami slovenských divadiel, ktoré sú vo vašom meste; rozbory divadelných hier a články s vysvetleniami divadelnej terminológie.

Ďakujeme!

Správcovia portáluupraviť
Ostatné portály

Prírodné a technické vedy, veda a technika


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť


Krajiny a regióny