Božidara Turzonovová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Božidara Turzonovová
Bozidara Turzonovova by Eduard Kudlac.JPG
Foto: Eduard Kudláč
Narodenie 28. máj 1942 (74 rokov)
Sofia, Bulharsko
Povolanie herečka, vysokoškolská pedagogička

prof. Mgr.Art.Božidara Turzonovová (* 28. máj 1942, Sofia, Bulharsko) je slovenská herečka.

Je dcérou srbskej matky a macedónskeho otca, vyrastala však na Slovensku. Od detstva navštevovala dramatický krúžok, pôsobila v detskej rozhlasovej družine a venovala sa hre na klavír.

Študovala na VŠMU v Bratislave, ktorú úspešne absolvovala v roku 1963. Už počas štúdia dostala prvú filmovú príležitosť vo filme Most na tú stranu, kde si zahrala so svojím manželom, hercom Jozefom Adamovičom. Po absolutóriu sa stala členkou SND, kde pôsobí dodnes. Hrala v beznádejne vypredanom Na skle maľované, v Tajovského Ženskom zákone, v Albeeho Krehkej rovnováhe, Barčovom Mastnom hrnci. V súčasnosti hosťuje v nitrianskom Divadle Andreja Bagara. Okrem toho pracuje v rozhlase a dabingu, učí herectvo a je predsedníčkou festivalového výboru Art Filmu. Má dve dcéry.

Je herečkou širokého výrazového rozsahu. Čoskoro si ju všimli aj českí filmári – Jiří Krejčík, Otakar Vávra a Petr Weigl. Do povedomia filmových divákov sa zapísala najmä ako predstaviteľka opernej „divy“ Emy Destinnovej v Krejčíkovom filme Božská Ema.

V roku 1979 dostala titul zaslúžilá umelkyňa. V roku 2008 jej prezident Ivan Gašparovič udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy. V roku 2009 získala Cenu Jozefa Kronera za celoživotnú tvorbu. Je laureátkou Krištáľového krídla za rok 1997 v oblasti divadlo a audiovizuálne umenie. 11. marca 2017 sa dostala do siene slávy ankety OTO.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Seriály[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • FUCHS, Aleš. Důvěrnosti Božidary Turzonovové. Praha : Faun, 2000. 147 s. ISBN 80-86275-08-6

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]