Vladimír Kompánek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimír Kompánek
slovenský sochár a maliar
Narodenie28. október 1927
Rajec, Slovensko
Úmrtie20. január 2011 (83 rokov)
Bratislava, Slovensko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Vladimír Kompánek

Vladimír Kompánek (* 28. október 1927, Rajec – † 20. január 2011, Bratislava) bol slovenský sochár a maliar. Tvorbou sa zaraďuje do Skupiny Mikuláša Galandu, ktorú pomáhal zakladať. Blízky priateľ Dominika Tatarku.

Štúdium[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 1947 - 1949 študoval na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave, potom v rokoch 1949 - 1954 na Vysokej škole výtvarných umení.

Charakteristika tvorby[upraviť | upraviť zdroj]

Ťažiskovým obdobím tvorby skulptúr sú 60. roky. Neskôr sa dostal ku kresbe a maľbe. Jeho drevené skulptúry čerpajú námety z vidieckeho prostredia. Drevené archetypálne sochy čerpajú z Genia Loci daného miesta. Kompánek vytvára koncepciu "ochranných božstiev" domova, totemické symboly, abstrahuje formy z prostredia - najmä ľudovej architektúry a stromu. Častým motívom je žena a poľné znaky (Lesná madona, 1966). V maľbe často stvárňuje motív fašiangových masiek. Charakteristická v jeho tvorbe je spätosť s prírodou a dedinou. Nezanedbateľnou súčasťou Kompánkovej tvorby sú drevené hračky, ktoré sa svojou jednoduchosťou približujú k futuristickým hračkám pre dospelých. Niektoré z nich autor realizoval aj vo väčšom formáte na detských ihriskách napr. v Piešťanoch.

V roku 1967 získal Herderovu cenu.

Spolupráca s ŠTB[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1972 bol registrovaný ako agent ŠTB číslo 13 293 pod krycím menom Sochar. Ako uvádza jeho rodina, nikdy s ŠTB nespolupracoval, naopak, jeho dcéry boli štátnymi príslušníkmi atakované...[1]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

2007 - Krištáľové krídlo za celoživotné dielo

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KS ZNB - Správa ŠtB Bratislava (Séria: II)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]