Tento článok spĺňa podľa redaktorov slovenskej Wikipédie kritériá na dobrý článok.

Zuzana Mauréry

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zuzana Mauréry
Mauréry počas 7. ročníku odovzdávania Cien Českej filmovej kritiky v pražskom divadle Archa, dňa 28. januára 2017
Mauréry počas 7. ročníku odovzdávania Cien Českej filmovej kritiky v pražskom divadle Archa, dňa 28. januára 2017
Rod. menoMauréryová
Narodenie23. september 1968 (50 rokov)
Bratislava, ČSSR
BydliskoBratislava
Národnosťslovenská
ZamestnanieUmelec v slobodnom povolaní
Alma materFTF VŠMU (1987 – 1991)
ProfesiaHerečka, speváčka
RodičiaPavol Mauréry
Darina Markovičová
ManželOndrej Šoth (1990 – 1992)
Detižiadne
Odkazy
Webstránkazuzanamaurery.sk
CommonsSpolupracuj na Commons Zuzana Mauréry

Zuzana Mauréry (* 23. september 1968, Bratislava) je slovenská filmová, televízna i divadelná herečka a speváčka muzikálového žánru. Štvornásobná kandidátka na národné filmové ceny i dvojnásobná laureátka Slnka v sieti v hlavnej ženskej hereckej kategórii,[1] je riadnym členom Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.[2] Žije v Bratislave, je rozvedená a bezdetná.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Rané roky[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádza z muzikálnej rodiny. Jej otec Pavol Mauréry[3][4] bol dlhoročným sólistom opery Slovenského národného divadla (SND),[3][4] jej matka Darina Markovičová[4] sopranistkou spevoherného súboru[3][4] niekdajšej Novej scény (NS).[4][5] Narodila sa krátko po vojenskom zásahu armád Varšavskej zmluvy v Československu ako ich jediné dieťa, vyrastala preto v rámci normalizácie. V generačnej štúdii reportérky denníka SME, Iris Kopcsayovej, svoje rané roky dokumentovala čoby štyridsaťročná nasledovne:

Prvé roky žila s rodičmi v dome známom ako kaviareň Štefánka.[4]

„Keď v roku 1968 prišli Rusi, moji rodičia bývali nad kaviarňou Štefánka. Mama mi spomínala ako tie tanky sledovala spoza okna, bola so mnou v ôsmom mesiaci tehotenstva [...]. Mala som pocit, že žijeme v takej čudnej konzerve, ale neriešila som to. Myslela som si, že tak to skrátka na svete je. Jedni žijú tam a my tu, a to sa už nikdy nezmení [...]. Z udalostí v tom období som najviac zaregistrovala príchod Gorbačova, lebo sa zdalo, že by sa niečo mohlo konečne pohnúť. Nemám odpor k ničomu z toho obdobia. Obrazne povedané, keď neviete ako chutí banán, tak po ňom ani netúžite. Mala som detstvo dosť nabité krúžkami a nepociťovala som nijaké vážne obmedzenia.“[6]

Vďaka profesnému zázemiu oboch rodičov dospievala zaopatrená. Podľa jej vlastných slov nepatrili „medzi tuzexových vyvolencov, ale divadelné zájazdy rodičov nás [celú rodinu] vždy vyfešákovali [...]. Chodili často na Západ, takže ja som bola vymódená celkovo dosť západne. Takzvané zipsové nohavice som mala prvá na škole.“[6] Popri základnej škole s vyučovacím jazykom nemeckým navštevovala tanečnú i hodiny klavíra. Muzikál ju svojou formou čoskoro fascinoval, samotný spev už pomenej. „Detstvo som prežila zatvorená v zadnej izbe, keď moji rodičia skúšali, čo bolo vlastne neustále, a túžila som sa stať letuškou, študovať jazyky. K nemčine som si preto pridala angličtinu“,[3] uviedla neskôr v inom rozhovore; pre český Deník. Na popud rodičov však jej ďalšie kroky smerovali na neďaleké matematicko-fyzikálne Gymnázium Jura Hronca v Bratislave so zameraním na informatiku.[7]

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Filmografia Zuzany Mauréry

Filmografiu Mauréry zastupuje k marcu 2018 dvanásť celovečerných filmov v distribúcii. Na poli krátkometrážnej kinematografie boli jej príspevky zaznamenané v štyroch prípadoch; tri predstavujú hrané tituly, pod zvyšným figuruje ako spoluautorka námetu. V rámci televízneho formátu bola bez ohľadu na metráž filmu obsadená do desiatich hraných snímkov a osemnástich seriálov, vrátane štyroch minisérií a dvoch sitkomov. Odhliadnuc od dvanástich ďalších výskytov zaznamenaných už prevažne na poli TV zábavného priemyslu, jej vedľajšiu filmografiu na obrazovke dopĺňajú ešte štyri záznamy divadelných predstavení, jedna športová relácia a jeden dokumentárny film. Divadelnú kariéru umelkyne mapuje celkom päťdesiatka inscenácií, z toho tridsať činoherných, devätnásť muzikálových a jeden balet.

Rok Film Rola Poznámky
2001 Brucio nel vento Katy Taliansko / Švajčiarsko • dvojjazyčný film (v taliančine/francúzštine)
2002 Quartétto Viera Slovensko / Česko
2007 Návrat bocianov Gita Slovensko / Nemecko / Česko
2009 Nebo, peklo... zem Denisa, speváčka Slovensko / Česko
2010 Mŕtvola musí zomrieť Andyka Slovensko
2013 Ďakujem, dobre Zuza, matka Slovensko • dvojjazyčný film (v slovenčine/maďarčine)
Colette Broderová, kápo Česko / Slovensko • dvojjazyčný film (v češtine/slovenčine)
2015 Vojtech Elena, Vojtechova manželka Slovensko
2016 Učiteľka Mária Drazdechová Slovensko / Česko
Karolovo posolstvo matka Slovensko • animovano-hraný film
2017 Zahradnictví: Dezertér Makarovová, ruská súdružka Česko / Slovensko / Poľsko (v češtine)[8]
2018 Tlmočník Edita Slovensko / Česko[9]
Krátky film
2007 Jsem větší a lepší námet (spoluautorka) Česko • študentský animovano-hraný film (DAMU)
2009 Ďakujem, dobre Zuza, matka Slovensko • študentský film (VŠMU) • pôvodná krátkometrážna verzia
2011 Prelud žena pred rozvodom Slovensko • študentský film (VŠMU)
2014 Almost There matka
Prehľad distribučných hraných filmov; údaje prevzaté z filmového archívu AIC pri SFÚ v Bratislave.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Mauréry nevydala vlastný profilový album, respektíve singel. Jej diskografiu dokumentujú výhradne nahrávky z divadelných predstavení muzikálového žánru, prípadne jej dodatočné vokálne príspevky zaznamenané už na zvukových nosičoch iných interpretov.


  Rok Album Formát Vydavateľ Katalóg Poznámky
  1995 Dobrá správa CD • online OPUS 91 2534-2  • RND, soundtrack, vokál (3 piesne)
  1996 Zvonár u Matky Božej CD BMG 74321 43930 2  • Rôzni umelci, soundtrack, vokál (1 pieseň)
  1998 Druhá dobrá správa Milan Sago Entertainment nedostupné  • RND, soundtrack, vokál (6 piesní)
  1999 Mníšky Monitor-EMI 7243 5 23197 2 5  • Rôzni umelci, soundtrack, vokál (1 pieseň)
  2000 Pomáda Mega Music Production MW 0001 2 331  • Rôzni umelci, soundtrack, vokál (1 pieseň v češtine)
  2001 Čo sa mi môže stať SRo RB 0264-2631  • D. Jarjabek, štúdiový album, vokál (3 piesne)
  2004 Vlasy MdB nedostupné  • Rôzni umelci, soundtrack, vokál (1 pieseň v češtine)
  2005 Romeo & Julia CD • online HitSquad • VBW (DVD) 6680585  • Rôzni umelci, soundtrack, vokál (5 piesní v nemčine)
  2×CD • DVD • online 6680858
  2007 Die Habsburgischen CD Homebase Records CD 270301  • Rôzni umelci, soundtrack, zbor (v nemčine)
  Čarodějky z Eastwicku MdB  • Rôzni umelci, soundtrack, vokál (2 piesne v češtine)
  2012 Vánoční koleda MH • Studio DVA MH 01-2012  • Rôzni umelci, soundtrack, vokál (3 piesne v češtine)
  2014 Děvčátko MH 01-2014  • Rôzni umelci, soundtrack, vokál (4 piesne v češtine)
  Prehľad zvukových, resp. audiovizuálnych nosičov; údaje prevzaté z príručných bookletov uvedených nahrávok.

Úspechy a ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Na javisku historickej budovy SND pri preberaní Slnka v sieti v roku 2014 a v novom sídle SND už s Krištáľovým krídlom za rok 2016 (obe ceny za herecké výkony).

Mauréry je štvornásobnou kandidátkou na cenu Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) — dvakrát vo vedľajšej i v hlavnej hereckej kategórii — i trojnásobnou laureátkou ocenenia Igric, tohto už v zastúpení Slovenského filmového zväzu (SFZ), Únie slovenských televíznych tvorcov (ÚSTT) a Literárneho fondu (LF) zároveň.

Jej prvotná nominácia na Slnko v sieti sa vzťahuje k vedľajšej ženskej postave Gita z jej tretieho celovečerného filmu Návrat bocianov (2007) režiséra Martina Repku.[10] Víťaznú trofej vtedy získala „svokra“ Jany Oľhovej, respektíve tragikomédia Juraja Nvotu s názvom Muzika.[11] Držiteľkou národnej filmovej ceny sa Mauréry stala v roku 2014, kedy od SFTA obdržala dve súbežné nominácie. Zatiaľ čo odbornú porotu nakoniec oslovila svojím stvárnením matky v novej úprave dvojjazyčnej drámy Mátyása Priklera Ďakujem, dobre (2012),[1] v podružnej ženskej kategórii kandidovala za rolu kápy Broderovej, a to v koprodukčnom vojnovom filme Milana Cieslara Colette (2013);[12] za výkon v ostatnej ju Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) navrhla v totožnej kategórii na tamojšieho Leva. Cena jej síce v oboch prípadoch unikla (na Slovensku opäť v prospech Oľhovej, v Česku pre zmenu Jaroslavy Pokornej),[13] za obe roly vedno však získala tzv. národnú tvorivú cenu Igric za Najlepší ženský herecký výkon vo filmovom alebo TV diele.[14]

Z televíznych počinov jej postava Ivany Jevanovej v seriáli Zlomok sekundy (2011) režisérky Ľuby Vančíkovej vyniesla v roku 2012 finančnú prémiu LF,[15] kdežto rola Evy Lustigovej z Tajných životov (2014), iný seriál RTVS a v réžii Jána Sebechlebského, druhú sošku Igric.[16] V komerčnej oblasti zábavného priemyslu jej účasť v diváckej súťaži TV JOJ[3][17][18] vyniesla titul „Kráľovná tanca“,[19][20] respektíve Showdance (2010);[17][19][20] súčasťou ocenenia bola i ozdobná koruna.[17] Za javiskový prednes bola umelkyňa na báze kritickej platformy docenená v roku 2004 prostredníctvom jednej z každoročne udeľovaných výročných cien LF, menovite čoby Ronny v muzikáli Novej scény Vlasy (2003),[21] ktorý naštudoval Dodo Gombár.

V rámci dodatočných tvorivých aktivít, je Mauréry spolu s absolventom pražskej FAMU Martinom Dudom[22] spoluautorkou námetu kombinovaného, animovano-hraného filmu s názvom Jsem větší a lepší (2007).[23][24] Tento krátkometrážny počin získal svojho času ohlas na niekoľkých súťažných prehliadkach vo svojom žánri[25][26][27] vrátane medzinárodnej nominácie zo strany americkej Akadémie filmových umení a vied ako Najlepší zahraničný študentský film.[22] Za iný krátky film, Almost There (2014) pod taktovkou Zuzany Mariankovej alias Nonchalant, bola na 13. ročníku medzinárodného festivalu 24 Hour Film Race v americkom Brooklyne vyhlásená za Najlepší herecký ansámbel (presnejšie po boku Gregora Hološku, Petra Kadlečíka, Michala Jánoša, Anny Rakovskej, Juraja Šimku, Márie Breinerovej-Mačákovej a Viery Frajtovej).[28]

Rok Dielo Cena Kategória Výsledok
Film
2006-2007 Návrat bocianov Slnko v sieti  • Najlepší vedľajší ženský herecký výkon Nominácia [10]
2012-2013 Ďakujem, dobre  • Najlepší ženský herecký výkon Výhra [1]
2013 Igric (i za Colette vedno)  • Najlepší ženský herecký výkon vo filmovom alebo TV diele Výhra [14]
Colette
2012-2013 Slnko v sieti  • Najlepší vedľajší ženský herecký výkon Nominácia [12]
2013 Český lev Nominácia [13]
2014 Almost There 24 Hour Film Race  • Najlepší herecký ansámbel (kolektívna cena) Výhra [28]
2016 Učiteľka Krištáľový glóbus  • Najlepší ženský herecký výkon Výhra [29]
Cena českej filmovej kritiky Nominácia [30]
Český lev Nominácia [31]
Slnko v sieti Výhra [32]
Igric  • Najlepší ženský herecký výkon vo filmovom alebo TV diele Výhra [33]
Televízia
2012 Zlomok sekundy Prémia Literárneho fondu Check mark.svg [15]
2014 Tajné životy (I. séria) Igric  • Najlepší ženský herecký výkon vo filmovom alebo TV diele Výhra [16]
Divadlo
2004 Vlasy Cena Literárneho fondu  • Výročná cena za herecký výkon Check mark.svg [21]
Ankety a iné pocty
2010 Umelkyňa menovite Showdance (TV JOJ)  • Titul „Kráľovná tanca“ 1. miesto [17]
2016 Krištáľové krídlo  • Divadlo a audiovizuálne umenie Poctená [34]
OTO  • Herečka 2. miesto [35]
2017 Slovenka roka (Slovenka)  • Umenie a kultúra 1. miesto [36]
Údaje prevzaté z oficiálnych zdrojov organizátorov jednotlivých cien a písomných záznamov dennej tlače.

Verejnoprospešná a dobročinná činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Od konca prvej dekády 21. storočia sa umelkyňa angažuje aj v prípadných otázkach sociálnej zodpovednosti či charitatívnej službe. Kým v problematike životného prostredia sa sústreďuje na svoje rodné mesto, v oblasti dobročinnej ju oslovujú benefičné aukcie zamerané najmä na pomoc deťom a seniorom.

„Sila je v súhre. Keď sa má niečo podariť, neurobí to jeden človek a jedna vec. Vždy je to súhra okolností.“[17]
– Zuzana Mauréry; Pravda

V januári 2010 sa na čele s ekológom Mikulášom Hubom, herečkou Zuzanou Kronerovou a poslancom mestskej časti bratislavského Starého Mesta Ivanom Bútorom pripojila k písomnej výzve predstaviteľov kultúrnej a vedeckej obce o zachovanie miestneho Parku kultúry a oddychu.[37][38][39] O rok neskôr sa stala jednou zo šiestich ambasádoriek[40] environmentálneho projektu hlavného mesta Bratislavské visuté záhrady,[40][41] ktorý v marci 2011 propagovala poskytnutím tematického rozhovoru regionálnej metropolitnej televízii TV Bratislava.[41]

V období rokov 2009,[42] 2010[43][44] a 2012[45][46] opakovane podporila neziskovú organizáciu Nadácia pre deti Slovenska, a to prostredníctvom ich verejnej charitatívnej zbierky Hodina deťom[44][45][46] bez nároku na honorár[44][46]. Na pomoc deťom a mladým ľuďom so zdravotným postihnutím sa v septembri 2010 zúčastnila obdobnej kampane s názvom Konto bariéry, založeného iným mimovládnym združením, menovite Detským fondom Slovenskej republiky.[47][48] Nedlho potom nadviazala spoluprácu s nadáciou SOCIA. Tejto pre propagačné účely kalendára „Staroba sa nás dotýka“ (2011), herečka prepožičala svoju tvár v kampani Lienka pomoci určenej pre seniorov.[49][50] Pri príležitosti Koncertu všetkých generácií, organizovaného rovnakou nadáciou o dva roky neskôr, vystúpila vokálne spolu s otcom.[51][52][53]

V podobnom duchu sa svojho času objavila na XVII. reprezentačnom dobročinnom koncerte Slovenskej humanitnej rady Benefícium (2008),[54][55] či na predvianočnom Plameni nádeje (2011), konaného pod záštitou fondu Hlavný stan nádeje.[56][57] V roku 2010, Mauréry symbolicky podporila bezdomovcov v rámci krstu knihy jedného z bývalých predajcov pouličného časopisu NotaBene, Júliusa.[58]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b c SFTA. Slnko v sieti [online]. Slovenská filmová a televízna akadémia, 2014, [cit. 2014-07-15]. Kapitola „2014“ – „Držitelia Slnka v sieti 2014“. Dostupné online.
 2. SFTA. Členovia [online]. Slovenská filmová a televízna akadémia, 2014, [cit. 2014-07-15]. Kapitola „Členovia SFTA“. Dostupné online.
 3. a b c d e Kupsová, Daniela. Návštěva u Zuzany Mauréry: O důležitých věcech rozhoduje náhoda [online]. Deník, 14.12.2012, [cit. 2014-07-15]. Dostupné online. (česky)
 4. a b c d e f Macháčková, Monika. Rodičia známych detí. Život (Ringier Axel Springer Slovakia), 16.10.2012, čís. 42, s. 30 – 32.
 5. Vladimir Franz, Túto hudbu mám rád,
 6. a b Kopcsayová, Iris. Generácia 1968. Akí sú tí, ktorí sa narodili v roku 1968? [online]. SME, 21.8.2008, [cit. 2014-07-15]. Kapitola Sme stratená generácia – Zuzana Mauréry, herečka a speváčka. Dostupné online.
 7. Hitka, Slavomír. Významné osobnosti medzi absolventmi GJH [online]. Gymnázium Jura Hronca, [cit. 2014-07-15]. Kapitola Umelci. Dostupné online.
 8. redakce. Dezertér s Jiřím Macháčkem odtajnil trailer [online]. Deník, 14.08.2017, [cit. 2017-08-20]. Kapitola „Hrají“. Dostupné online. (česky)
 9. SITA. Martin Šulík začal nakrúcať film Tlmočník, hrá v ňom Menzel aj Mauréry [online]. Pravda, 12.04.2017, [cit. 2017-09-19]. Titul a posled. odst.. Dostupné online.
 10. a b SFTA. Slnko v sieti [online]. Slovenská filmová a televízna akadémia, 2008, [cit. 2014-07-15]. Kapitola „2008“ – „Nominácie“. Dostupné online.
 11. SFTA. Slnko v sieti [online]. Slovenská filmová a televízna akadémia, 2008, [cit. 2014-07-15]. Kapitola „2008“ – „Držitelia Slnka v sieti 2008 “. Dostupné online.
 12. a b SFTA. Slnko v sieti [online]. Slovenská filmová a televízna akadémia, 2014, [cit. 2014-07-15]. Kapitola „2014“ – „Nominácie“. Dostupné online.
 13. a b ČFTA. Ceny ČFTA [online]. Česká filmová a televizní akademie, 2014, [cit. 2014-07-15]. Kapitola „2013“ – „Nominace“. Dostupné online. (česky)
 14. a b SFZ, ÚSTT a LF. 25. Igric 2014 - Protokol o udelení cien (Výročné národné tvorivé ceny SFZ, ÚSTT a LF za audiovizuálnu tvorbu r. 2013) [online]. ilovefilm, s.r.o, 2014, [cit. 2015-05-12]. Kapitola „Igric a tvorivé prémie“. Dostupné online.
 15. a b LF. Správa o činnosti LF v roku 2012 [online]. Literárny Fond, Február 2013, [cit. 2014-07-15]. Kapitola „Výbor Sekcie pre tvorivú činnosť v oblasti rozhlasu, divadla a zábavného umenia“ – „Prémie“, s. 46. Dostupné online.
 16. a b SFZ, ÚSTT a LF. 26. Igric 2015 (Výročné národné ceny SFZ, ÚSTT a LF za audiovizuálnu tvorbu r. 2014) [online]. ilovefilm, s.r.o, 2015, [cit. 2015-05-12]. Kapitola „Najlepší ženský herecký výkon vo filmovom alebo TV diele“. Dostupné online.
 17. a b c d e Gáfrik, Zdeno; Bacharová, Nina. Mauréry zvíťazila v Showdance [online]. Pravda, 10.5.2010, [cit. 2014-07-15]. Dostupné online.
 18. Kočišek, Lukáš. Showdance vyhrala Zuzana Mauréry. Sledovanosť finále s Dianou Mórovou úvodný priamy prenos neprekonala [online]. Trend, 2014, [cit. 2014-07-15]. Dostupné online.
 19. a b nov. Kráľovnou Showdance je Zuzana "Beyoncé" Mauréry [online]. Korzár, 12.5.2010, [cit. 2014-07-15]. Dostupné online.
 20. a b Čížová, Lucia. Víťazka Zuzana Mauréry pre HN: Showdance ma oslobodila [online]. Hospodárske noviny, 12.5.2010, [cit. 2014-07-15]. Dostupné online.
 21. a b DÚ. Divadlá na Slovensku v sezóne 2004/2005 [online]. Divadelný ústav, 2005, [cit. 2014-07-15]. Kapitola „Ceny Slovenského literárneho fondu“, s. 353. Dostupné online.
 22. a b ČTK. Studentský Oscar jde do Německa, v nominaci byl i Čech [online]. Týden, 16.5.2008, [cit. 2014-07-15]. Dostupné online. (česky)
 23. AFF. Arcipelago – 17° Festival Internazionale di Cortometraggi e Nuove Immagini [online]. Arcipelago Film Festival, 2009, [cit. 2014-07-15]. Kapitola „The Short Planet“ – „Sono Più Grande e Migliore“ („I Am Bigger and Better“)“, s. 17. Dostupné online. (anglicky a taliansky)
 24. Anifilm. Filmy [online]. Anifilm, [cit. 2014-07-15]. Kapitola „Jsem větší a lepší“. Dostupné online. (anglicky a česky)
 25. Gaja, Michal. Exkluzivně a víme mezi prvními: Zlínský pes zná své vítěze [online]. Vychytane.cz, 6.6.2008, [cit. 2014-07-15]. Kapitola „Výsledková listina“. Dostupné online. (česky)
 26. Tryhuková, Šárka a kol.. Ocenění B16 [online]. Sdružení pro B16 a alternativní film, MKC Brno, 2009, [cit. 2014-07-15]. Kapitola „49. ročník“, s. 53. Dostupné online. (anglicky a česky)
 27. FamuFest. Historie [online]. FAMU, 2007, [cit. 2014-07-15]. Kapitola „2007“ – „Vítězné filmy“/„Vítězové“. Dostupné online. (anglicky a česky)
 28. a b 24 Hour Film Race. Almost There [online]. FilmRacing.com, 2014, [cit. 2015-07-15]. Kapitola „Awards“. Dostupné online.
 29. SPÁČILOVÁ, Mirka; ŠŤÁSTKA, Tomáš. Vary vyhrálo maďarské Rodinné štěstí, uznání má i poslední Němcův film [online]. iDNES.cz, 9.7.2016, [cit. 2016-07-11]. Dostupné online. (česky)
 30. ČFK. Nominace na Ceny České filmové kritiky za rok 2016 [online]. FilmovaKritika.cz, 2.1.2017, [cit. 2017-01-08]. Dostupné online. (česky)
 31. ČFTA. Nominacím na Českého lva vládnou filmy Masaryk, Anthropoid a Učitelka [PDF]. Česká filmová a televizní akademie, 18.1.2017, [cit. 2017-01-24]. Kapitola „Přehled nominací“. Dostupné online. (česky)
 32. REHÁK, Oliver. Producentka filmu roka: Verejnoprávne médiá nemajú slúžiť politikom, nepatria im [online]. Denník N, 07.04.2017, [cit. 2017-04-07]. Dostupné online.
 33. AIC. 28. ročník IGRIC [online]. AIC.sk, 29.09.2017, [cit. 2017-10-29]. Dostupné online.
 34. Krištáľové krídlo. Laureáti Krištáľového krídla za rok 2016 [online]. KristaloveKridlo.sk, 30.1.2017, [cit. 2017-01-31]. Kapitola „Divadlo a audiovizuálne umenie“. Dostupné online.
 35. OTO 2016 s prekvapeniami, emóciami aj problémami! Pozrite si odhalené kompletné poradie nominovaných [online]. MediaBoom.sk, 12.3.2017, [cit. 2017-03-12]. Kapitola „Herečka roka“. Dostupné online.
 36. redakcia. Slovenka roka 2017: Poznáme mená víťaziek [online]. SlovenkaRoka.sk, 5.6.2017, [cit. 2018-01-02]. Kapitola „Divadlo a audiovizuálne umenie“. Dostupné online.
 37. STUŽ. Kapitoly z environmentálnej politiky [online]. Príprava vydania Huba, Mikuláš; ilustrácie Mészárosová, Erika. I. vyd. Spoločnosť pre trvalo udržateľný život v spol. s BAO, Jún 2011, [cit. 2014-07-15]. (XII. diel.) Kapitola Otvorený list predstaviteľov kultúrnej a vedeckej obce a zástupcov občianskej verejnosti – K výzve sa pripojili, s. 26–28. Dostupné online.
 38. Huba, Mikuláš; Kronerová, Zuzana; Bútora, Ivan. Kampane – Žiadame zachovanie Parku kultúry a oddychu v Bratislave! [online]. ChangeNet, občiansky denník, 22.1.2010, [cit. 2014-07-15]. Kapitola K výzve sa pripojili. Dostupné online.
 39. Kráková, Dorota. Aktivisti: Nech mesto k PKO spustí debatu – Ochranári vyzývajú vedenie Bratislavy na verejné rokovanie o PKO [online]. SME, 11.2.2010, [cit. 2014-07-15]. Kapitola Prečítajte si otvorený list primátorovi Andrejovi Ďurkovskému (KDH). Dostupné online.
 40. a b Bratislavské visuté záhrady [online]. visutezahrady.bratislava.sk, 3.3.2011, [cit. 2014-07-15]. Kapitola Ambasádori. Dostupné online.
 41. a b TV Bratislava. Archív – Hostia a témy [online]. Televízia Bratislava, 16.3.2011, [cit. 2014-07-15]. Kapitola Visuté záhrady. Dostupné online.
 42. NDS. Výročná správa 2009 [online]. Nadácia pre deti Slovenska, 2009, [cit. 2014-07-15]. Kapitola Poďakovanie jednotlivcom, s. 53. Dostupné online.
 43. NDS. Výročná správa 2010 [online]. Nadácia pre deti Slovenska, 2010, [cit. 2014-07-15]. Kapitola Poďakovanie, s. 61. Dostupné online.
 44. a b c NDS. Blíži sa posledná výzva Hodiny deťom [online]. Nadácia pre deti Slovenska, 10.3.2010, [cit. 2014-07-15]. Dostupné online.
 45. a b NDS. Golf pre Hodinu deťom pod záštitou Petra Bondru [online]. Nadácia pre deti Slovenska, 13.8.2012, [cit. 2014-07-15]. Dostupné online.
 46. a b c TASR. V piatok sa začne ďalšia charitatívna zbierka na pomoc deťom [online]. Tlačová agentúra Slovenskej republiky, 15.11.2012, [cit. 2014-07-15]. Dostupné online.
 47. DFSR. Humanitný projekt Aby bolo jasno, pomôže Kontu Bariéry sumou 17 085 eur [online]. Detský fond Slovenskej republiky, 21.9.2010, [cit. 2014-07-15]. Dostupné online.
 48. Na domácej pôde [online]. Štýl & Elán, Október 2010, [cit. 2014-07-15]. Kapitola Aby bolo jasno, s. 16. Dostupné online. [nefunkčný odkaz]
 49. SOCIA. Ročná správa 2010 [online]. SOCIA – Nadácia pre podporu sociálnych zmien, 2010, [cit. 2014-07-15]. Kapitola Kampaň a verejná zbierka Lienka pomoci – Vizuál „Staroba sa nás dotýka“, s. 27. Dostupné online.
 50. SOCIA. Lienku pomoci podporí aj výnos z predaja kalendára na rok 2011 [online]. SOCIA – nadácia pre podporu sociálnych zmien, 2010, [cit. 2014-07-15]. Dostupné online. [nefunkčný odkaz]
 51. SOCIA. Ročná správa 2012 [online]. SOCIA – Nadácia pre podporu sociálnych zmien, 2012, [cit. 2014-07-15]. Kapitola „Udalosti roka“, „Ďakujeme“, s. 6, 25. Dostupné online.
 52. red. Humanita [online]. Slovenská humanitná rada, 2010, [cit. 2014-07-15]. Kapitola Lienka pomoci, s. 7. Číslo 8, ročník XIX. Dostupné online.
 53. SOCIA. Koncert všetkých generácií [online]. SOCIA – nadácia pre podporu sociálnych zmien, 2012, [cit. 2014-07-15]. Lienkapomoci.sk. Dostupné online.
 54. Škrabálková, Margita; SHR. Humanita [online]. Slovenská humanitná rada, 2009, [cit. 2014-07-15]. Kapitola Nikdy nie je neskoro pripomenúť si víťazstvo ľudskosti, s. 5. Číslo 1–2, ročník XVIII. Dostupné online.
 55. Škrabálková, Margita; SHR. Benefícium 2008 - Víťazstvo solidarity a ľudskosti [online]. Slovenská humanitná rada, 2008, [cit. 2014-07-15]. Dostupné online.
 56. Dara Rolins, Robo Grigorov aj Zuzana Mauréry zapálili Plameň nádeje [online]. Denník 24hodin, 7.12.2011, [cit. 2014-07-15]. S. 16. Dostupné online.
 57. Týždeň v rytme hviezd [online]. Rytmus života, 2011, [cit. 2014-07-15]. S. 46 – 47. Dostupné online.
 58. NotaBene. Kniha Júliusa pokrstená bozkom od Zuzany Mauréry [online]. Proti prúdu, 2.12.2010, [cit. 2014-07-15]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]