Tuzex

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Logo siete obchodov Tuzex

Tuzex (skratka slov "tuzemský export") bola v čase česko-slovenského socializmu sieť obchodov, v ktorých sa za valuty alebo tuzexové poukážky (tzv. bony) dal kúpiť zahraničný, väčšinou západný tovar, ktorý obvykle nebol v bežnej sieti predajní k dispozícii. Obchody slúžili na odčerpanie valút od obyvateľstva.

Podnik bol založený v roku 1957. Bol to podnik zahraničného obchodu so sídlom v Prahe. Predmetom podnikania bol predaj (tuzemský aj zahraničný) tovaru v drobnom za cudzie meny. Koruny česko-slovenské neboli akceptované. Na Slovensku (stav 1987) mal Tuzex predajne v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Martine, Michalovciach, Nitre, Piešťanoch, Poprade, Prešove, Ružomberku, Komárne, Vranove nad Topľou a Žiline. Celkovo v Česko-slovensku mala sieť okolo 170 predajní.[1]

Predchodcom Tuzexu bola organizácia Darex (skratka pre dárkový export), založená v roku 1949. Obchody tohto druhu existovali aj v ďalších komunistických štátoch, v Poľsku to napríklad bola sieť Pewex (Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego, Podnik vnútorného/ tuzemského exportu). V ZSSR boli predajne Berjozka a v NDR boli predajne Intershop.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  1. TEST: Jak dobře si pamatujete rok 1989? Radiožurnál ČR (odborná korektúra: PhDr. Dušan Radovanovič)