Trabant (automobil)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Trabant 600
logo
Trabant 601

Trabant je jedna zo značiek automobilov vyrábaných v minulosti automobilkou Sachsenring v saskom meste Zwickau. V 80. rokoch sa stal mimoriadne populárnym aj v niekdajšom Česko-Slovensku. Okrem NDR bol zvlášť rozšírený aj v Maďarsku. Odhaduje sa, že spolu sa ich vyrobilo 3,2 miliónov kusov. Auto malo neekologický, vzduchom chladený dvojtaktný dvojvalcový motor s objemom 600 cm3. Ako palivo slúžila zmes benzínu a oleja M2T. Keďže nemalo ukazovateľ stavu paliva, bola pridaná mierka (palička), ktorá po zasunutí do nádrže ukázala hladinu paliva. Priemerná spotreba bola asi 6 litrov/100 km.

Prvým typom bol Trabant 600 s oblými tvarmi karosérie a jeho nástupcom bol hranatejší Trabant 601 s hrdým názvom Limousine alebo Combi. Prevodovka bola 4 stupňová s radiacou pákou pod palubnou doskou. Karoséria bola dvojdverová plus zadné dvere vo verzii Combi, mala oceľový skelet s prilepenými plátmi plastu, vďaka čomu si získal ironickú prezývku PVC jaguár alebo BMV (Bakelitové Motorové Vozidlo). Bol určený pre 4 osoby. Vyrábal sa aj vo verzii pre invalidov - tzv. Hycomat, ktorá mala ovládanie spojky na radiacej páke, ako aj vo verziách pre armádu a políciu, ako otvorené terénne vozidlo s plátennou strechou a s nezávislým benzínovým kúrením (bufíky). Pred ukončením výroby sa vyrábal aj so štvortaktným motorom Volkswagen a s nádržou na benzín nie v motorovom priestore, ale v zadnej časti vozidla. Tiež elektroinštalácia bola v 80. rokoch zmenená zo 6 V na 12 V. Jeho nevýhodou bolo teplovzdušné kúrenie s výmenníkom tepla na výfukovom potrubí, ktoré bolo účinné len so spusteným motorom, kedy vrtuľa na chladenie motora časť vzduchu hnala do kabíny.


ZWIKAU AWZ P70

Bolo auto ktoré bolo predchodcom Trabanta. Motor mal objem 700 ccm3, chladený vyduchom. Max. rýchlosť auta bola približne 100km/h. Auto sa vyrábalo ešte s drevenou karosériou a vyrábalo sa od roku 1955 do roku 1958. Malo 4 rýchlosti a jeden prevodový stupeň vzad.


TRABANT 500

Auto sa začalo vyrábať v roku 1958 ako náhrada za Zwikau AWZ P70. Auto dostalo názov podľa vtedy nedávno vypustenej družice Sputnik. Trabant znamenalo po latinsky (sprievodca, súputník, družica). Auto dostalo motor dvojtaktný motor o objeme 500 ccm3 s max. rýchlosťou do 90 km/h a štyrmi prevodmi. Trabant mal motor vpredu s predným náhonom a motor bol chladený vzduchom (vtedy ešte nemal kúrenie). Auto už malo oceľový rám. Výroba skončila v roku 1960.


TRABANT 600

Bol nástupca Trabantu 500 s objemom motora 600 ccm3. Mal rovnakú karosériu ako Trabant 500. Trabant dostal silnejší motor o výkone 19kw a 24Hp. Mal 4-rýchlostnú prevodovku, motor chladený vzduchom a už dostal kúrenie. Max. rýchlosť už bola okolo 120 km/h kvôli ľahkej karosérií z duroplastu. Vyrábal sa od roku 1960 do roku 1964. Pomenovanie 600 sa udávalo od objemu motora.


TRABANT 601

Vyrábal od roku 1964-1990 s menšími vizuálnymi úpravami. Získal motor z Trabantu 600 a mal novú karosériu ktorá mal o 50% väčší výhľad. Mal 4-rýchlostnú prevodovku a vzduchom chladený motor. Mal predný náhon, motor vpredu a boli 2 výbavové a karosárske verzie. boli 2 výbavy: Standart a Deluxe. Deluxe verzia aml zadné vyhrievané sklo, viac rýchlostí pre stierače, ostrekovače a chrómové nárazníky. Nasávanie studeného vzduchu nemal, mal iba rúrku do ktorej sa počas väčších rýchlostí dostával studený vzduch pomocou nárazu vetra.


TRABANT 1.1

Mal objem motora 1100 ccm3 a dostal motor od Volkswagen. Motor bol štvortaktný, vodou chladený a štvorvalcový. Mal karosériu od Trabant 601. Vyrábal sa len od roku 1990-1991. Potom výroba skončila kvôli nízkemu záujmu o Trabanta.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Trabant