IMT Smile

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
IMT Smile
IMT Smile v roku 2011
IMT Smile v roku 2011
Základné informácie
Pôvod Slovensko Prešov, Slovensko
Žáner(-re) rock, poprock, alternatívny rock
Pôsobenie 1992 – súčasnosť
Webstránka imtsmile.com
Členovia skupiny:
Ivan Tásler
Miro Tásler
Mário Garbera
Ivan Kormaňák
Tomáš Slávik
Bývalí členovia
Katarína Knechtová
Martin Migaš
Martin Valihora
Peter Bič
Marián Slávka
Viktor Špak
Tomáš Okres
Peter Bartoník

IMT Smile je slovenská pop-rocková skupina pochádzajúca z Prešova, ktorú v roku 1992 založili bratia Ivan Tásler a Miroslav Tásler.[1]

História skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Názov kapely je zložený z iniciálok Táslerovcov. Neskôr sa k nim pridal Mirov spolužiak z konzervatória, Peter Bič (gitara). Po niekoľkých koncertoch a nahratých skladbách sa skupina rozpadla. Svoje prvé demo nahrali Ivan s Mirom v roku 1993. Boli to nahrávky zhudobnených humorných textov Ľubomíra Feldeka. Na nahrávaní s Táslerovcami spolupracoval bubeník Martin Migaš. Niekoľko mesiacov nato sa Miro Tásler s Petrom Bičom znovu pokúsili o nahrávky dvoch Ivanom naspievaných skladieb.[1]

V roku 1994 organizoval Robo Grigorov súťaž s názvom RG tip, v ktorej skupina IMT Smile s piesňami „Pán v saku“ a „Spím“ zvíťazila.[1] V nasledujúcich mesiacoch kapela hľadala svoj štýl, hrala skladby v rôznych hudobných žánroch cez rock, punk, ale aj reggae, skupina menila svoj názov raz boli Epitath, neskôr Ruka, v lete roku 1995 hrali na open festivale Marakaňa v Prešove dvakrát: raz ako Ruka a druhýkrát ako IMT Smile. Na Rock FM Feste '95 skupina IMT Smile vystúpila so skladbou „Poslali ma fundeloka“ v zložení: Ivan a Miro Táslerovci, Martin Migaš, Peter Bič, Martin Tkáčik, Miro Bórik, Marcela Kvašňáková, Jana Bednarčíková, Viera Kollárová.

V januári 1996 dostala kapela od vydavateľstva Škvrna Records ponuku na nahranie albumu. V tomto období so skupinou začala spievať ďalšia Prešovčanka, Katka Knechtová.[1][2] V júni kapela podpísala zmluvu a v štúdiu Relax nahrala skladby „Nepoznám“ a „Balada“. Pri nahrávaní s nimi spolupracoval Laco Lučenič. Pieseň „Nepoznám“ sa stala hlavným singlom pripravovaného albumu, dobre bodovala v hitparádach a stala sa v svojom období v slovenských rádiách jednou z najhranejších. Za tento rok skupina IMT Smile prevzala vo februári roku 1997 od Zväzu autorov a interpretov cenu „Objav roka“.

Vo februári roku 1997 sa skupina IMT Smile spolu so skupinami Prúdy a Olympic zúčastnila spoločného celoslovenského turné. Dňa 7. apríla kapela IMT Smile v zložení Ivan Tásler, Miro Tásler, Peter Bič, Martin Migaš a Katka Knechtová vydala svoj debutový album s názvom Klik-klak, ku ktorému okrem skladby „Nepoznám“ vychádza aj ďalší singel s názvom „Vrany“.[1]

V roku 1998 zo skupiny odchádza Katka Knechtová a Martin Migaš a vzniká tak nová prešovská formácia s názvom Peha.[1] Bubeníkom skupiny sa stal Martin Valihora (hrával s Richardom Müllerom, či Jankom Ledeckým) a IMT Smile vydáva 26. októbra svoj ďalší album s názvom Valec, ktorý predchádza úspešný singel „Ľudia nie sú zlí“. V januári sa do slovenských hitparád a rádií dostal jeden z najznámejších hitov pochádzajúci z tohto albumu s titulom „Veselá pesnička“. V roku 1999 skupina IMT Smile absolvovala unplugged turné, zbiera hudobné ocenenia, vydáva reedíciu albumu Valec s názvom Valec Extra s nasledujúcim koncertným turné Valec tour '99. V roku 2000 kapele IMT Smile vyšiel album Nech sa páči, skupina absolvovala ďalšie dva turné Nech sa páči a Gambrinus tour 2000, v nasledujúcom roku spolupracuje na albume 01 s Richardom Müllerom a vydáva sa s ním na koncertné turné.

Zostava[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Študiové albumy
Koncertné albumy
Kompilácie'

DVD[upraviť | upraviť zdroj]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d e f FRANK, Michal. FHE: I.M.T. Smile [online]. pis.sk, 2007-12-22, [cit. 2019-03-18]. Dostupné online.
  2. JASLOVSKÝ, Marian. Katarína Knechtová: Hodená do veľmi hlbokej vody. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2008-08-09. Dostupné online [cit. 2019-03-18]. ISSN 1335-4418.
  3. TASR. VIDEO: Krištáľové krídlo 2018 získalo jedenásť slovenských osobností. teraz.sk (Bratislava: TASR), 2019-01-28. Dostupné online [cit. 2019-03-18].

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému IMT Smile

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]