Szidi Tobias

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Szidi Tobias
Szidi Tobias1.jpg
Základné informácie
Rodné meno Sidónia Tobiášová
Narodenie 28. máj 1967 (49 rokov)
Kráľovský Chlmec
Pôsobenie herečka, speváčka
Žáner pop-music,
Webstránka www.sziditobias.cz

Sidónia Tobiášová, známa ako Szidi Tobias (* 28. máj 1967, Kráľovský Chlmec) je slovenská herečka a speváčka maďarského pôvodu[1]. Je bývalou manželkou herca Borisa Zachara.

Pochádza zo železničiarskej rodiny. Skôr ako vstúpila do umeleckého sveta, prešla rôznymi povolaniami. Pracovala ako robotníčka v koksovni, v mestskej knižnici i v divadle ako šepkárka. Vyštudovala herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Už počas štúdia hosťovala na doskách Činohry SND.

Je členkou súboru bratislavského Divadla Astorka Korzo '90, kde hrala napríklad v inscenácii hry Rudolfa Slobodu Armagedon na Grbe, v Goldoniho komédii Sluha dvoch pánov, v dramatizácii Dostojevského románu Zločin a trest, pod názvom Vražda sekerou v svätom Peterburgu, v Ostrovského dráme Les, v Daumasovej hre Cintorín slonov a v ďalších.

Za stvárnenie hlavnej postavy Evy v televíznom filme Petra Krištúfka Dlhá krátka noc získala na festivale Art Film 2004 v Trenčianskych Tepliciach ocenenie Igric. Za herecký výkon vo filme Pod hladinou získala prémiu Literárneho fondu.

Okrem herectva sa venuje aj spevu. Spolupracuje na hudobných projektoch autorskej dvojice Hapka – Horáček.

Jej matka Jolana Tobiášová zomrela 26. januára 2012 v nemocnici v Kráľovskom Chlmci. Podľa Szidi Tobias išlo o pochybenie lekárov.[2]

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Szidi Tobias: Zatracujeme dobré herectvo
  2. Herečka Szidi Tobias: Mama zomrela pre chyby lekárov. sme.sk, 9.5.2013. Dostupné online.
  3. Milan Tesař. Szidi Tobias natočila vánoční album [online]. Brno : Radio Proglas, 6.12.2011, [cit. 2011-12-24]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]