Szidi Tobias

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Szidi Tobias
Szidi Tobias
Základné informácie
Rodné meno Sidónia Tobiášová
Narodenie 28. máj 1967 (54 rokov)
Kráľovský Chlmec, ČSSR
Pôsobenie herečka, speváčka
Žáner pop, šansón
Roky pôsob. 1989 – súčasnosť
Webstránka www.sziditobias.cz

Sidónia Tobiášová, známa ako Szidi Tobias (* 28. máj 1967, Kráľovský Chlmec) je slovenská herečka a speváčka maďarského pôvodu.[1] Je bývalou manželkou herca Borisa Zachara.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádza zo železničiarskej rodiny. Skôr ako vstúpila do umeleckého sveta, prešla rôznymi povolaniami. Pracovala ako robotníčka v koksovni, v mestskej knižnici i v divadle ako šepkárka. Vyštudovala herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Už počas štúdia hosťovala na doskách Činohry SND.

Je členkou súboru bratislavského Divadla Astorka Korzo '90, kde hrala napríklad v inscenácii hry Rudolfa Slobodu Armagedon na Grbe, v Goldoniho komédii Sluha dvoch pánov, v dramatizácii Dostojevského románu Zločin a trest, pod názvom Vražda sekerou v svätom Peterburgu, v Ostrovského dráme Les, v Daumasovej hre Cintorín slonov a v ďalších.

Za stvárnenie hlavnej postavy Evy v televíznom filme Petra Krištúfka Dlhá krátka noc získala na festivale Art Film 2004 v Trenčianskych Tepliciach ocenenie Igric. Za herecký výkon vo filme Pod hladinou získala prémiu Literárneho fondu.

Okrem herectva sa venuje aj spevu. Spolupracuje na hudobných projektoch autorskej dvojice Hapka – Horáček.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Spolupráca na albumoch[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1998 - Žuvačková mafia - Zebra.03, MC, CD, texty Daniel Hevier, spev,: Július Satinský, Peter Lipa, Peter Remiš, Michal Urban, Szidi Tobias, Marek Ťapák, Eva Jurišová, Alex Maďar, Dedo Šimer, Nevychovanci Úprd-u, Hevi Bubble Comics Band (Slniečko) [4], posily albumu: Martin Breznický, Daniela Kubová, Vladimír Mrázko, Jaroslav Patay, Lenka Dvorecká, Fero Petriska)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Szidi Tobias: Zatracujeme dobré herectvo
  2. Milan Tesař. Szidi Tobias natočila vánoční album [online]. Brno: Radio Proglas, 6.12.2011, [cit. 2011-12-24]. Dostupné online.
  3. Szidi Tobias vydala album Sedmoláska, predstaví ho na koncertoch. teraz.sk (Bratislava: TASR), 2017-05-23. Dostupné online [cit. 2017-06-14].
  4. Hevi.sk, Piesne

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Szidi Tobias

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]