Szidi Tobias

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Szidi Tobias
Szidi Tobias1.jpg
Základné informácie
Rodné meno Sidónia Tobiášová
Narodenie 28. máj 1967 (49 rokov)
Kráľovský Chlmec
Pôsobenie herečka, speváčka
Žáner pop, šansón
Webstránka www.sziditobias.cz

Sidónia Tobiášová, známa ako Szidi Tobias (* 28. máj 1967, Kráľovský Chlmec) je slovenská herečka a speváčka maďarského pôvodu[1]. Je bývalou manželkou herca Borisa Zachara.

Pochádza zo železničiarskej rodiny. Skôr ako vstúpila do umeleckého sveta, prešla rôznymi povolaniami. Pracovala ako robotníčka v koksovni, v mestskej knižnici i v divadle ako šepkárka. Vyštudovala herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Už počas štúdia hosťovala na doskách Činohry SND.

Je členkou súboru bratislavského Divadla Astorka Korzo '90, kde hrala napríklad v inscenácii hry Rudolfa Slobodu Armagedon na Grbe, v Goldoniho komédii Sluha dvoch pánov, v dramatizácii Dostojevského románu Zločin a trest, pod názvom Vražda sekerou v svätom Peterburgu, v Ostrovského dráme Les, v Daumasovej hre Cintorín slonov a v ďalších.

Za stvárnenie hlavnej postavy Evy v televíznom filme Petra Krištúfka Dlhá krátka noc získala na festivale Art Film 2004 v Trenčianskych Tepliciach ocenenie Igric. Za herecký výkon vo filme Pod hladinou získala prémiu Literárneho fondu.

Okrem herectva sa venuje aj spevu. Spolupracuje na hudobných projektoch autorskej dvojice Hapka – Horáček.

Jej matka Jolana Tobiášová zomrela 26. januára 2012 v nemocnici v Kráľovskom Chlmci. Podľa Szidi Tobias išlo o pochybenie lekárov.[2]

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Szidi Tobias: Zatracujeme dobré herectvo
  2. Herečka Szidi Tobias: Mama zomrela pre chyby lekárov. sme.sk, 9.5.2013. Dostupné online.
  3. Milan Tesař. Szidi Tobias natočila vánoční album [online]. Brno : Radio Proglas, 6.12.2011, [cit. 2011-12-24]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]