Ján Filc

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ján Filc
slovenský hokejový brankár a tréner, člen Výkonného výboru SZĽH
slovenský hokejový brankár a tréner, člen Výkonného výboru SZĽH
Narodenie19. február 1953 (71 rokov)
Bratislava, Česko-Slovensko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ján Filc

Ján Filc (* 19. február 1953, Bratislava) je bývalý slovenský hokejový brankár, ktorý po ukončení aktívnej kariéry pôsobí ako hokejový tréner. V rokoch 2000 – 2002 a opätovne v 2009 – 2010 viedol slovenskú reprezentáciu.[1] Jeho brat Marian bol reprezentantom ČSSR v krasokorčuľovaní.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Filc vyrastal s rodinou v chudobnejších pomeroch v Bratislave na Tehelnom poli.

Hráčska kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Od jedenástich rokov sa venoval hokeju ako brankár. V rokoch 1971 a 1972 získal dve bronzové medaily na MS juniorov.

Dva roky pôsobil v hlavnom mužstve Slovana Bratislava. Po ukončení vysokej školy prestúpil do Plastiky Nitra, kde hrával 10 rokov (s výnimkou ročného pôsobenia v Poprade v rámci povinnej vojenskej služby). Aktívnu kariéru ukončil ako 31-ročný pre pracovné povinnosti.

Jeho syn Róbert bol takisto hokejový brankár.

Trénerská kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1998 sa stal trénerom slovenskej reprezentácie do 20 rokov, o rok neskôr s ňou získal bronzovú medailu na MS vo Winnipegu.

Od 15. júna 1999 pôsobil ako tréner seniorskej slovenskej reprezentácie. Na svetovom šampionáte v roku 2000 v Petrohrade sa slovenské hokejové mužstvo umiestnilo na druhom mieste a získalo prvú medailu pre Slovensko.

O dva roky na MS v Göteborgu sa slovenská hokejová reprezentácia stala víťazom šampionátu. Po tomto historickom úspechu slovenského hokeja Filc ukončil svoju trénerskú kariéru a stal sa členom Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja. Trénerom slovenskej reprezentácie sa po ňom stal František Hossa, pričom zmluva obsahovala klauzulu, že Filc ešte bude hlavným trénerom na Svetovom pohári 2004. Na tomto podujatí mužstvo obsadilo 8. miesto.

4. júna 2008 SZĽH rozhodol o ukončení trénerského pôsobenia Júliusa Šuplera pri slovenskej reprezentácii, pričom Filc sa spomínal ako jeho možný nástupca (popri zámorských tréneroch).[2] 26. júna bol vymenovaný za reprezentačného trénera (s platnosťou od 1. júla).

Ján Filc je najúspešnejším slovenským hokejovým trénerom v histórii, keď za štyri roky počas ktorých viedol reprezentáciu, dokázal získať dve medaily z majstrovstiev sveta - striebornú a zlatú.

Iné aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Popri pôsobení vo Výkonnom výbore SZĽH sa venuje podnikaniu a v decembri 2004 sa stal predsedom novozaloženej Slovenskej únie športu.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]


Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Ján Filc novým reprezentačným trénerom Archivované 2012-12-13 na Wayback Machine, www.hokej.sk, 26.6.2008
  2. Šupler končí pri reprezentácii, nástupcom Filc alebo tréner zo zámoria Archivované 2008-06-06 na Wayback Machine, www.sport.sk, 4.6.2008
  3. Prezident SR - Rad Ľudovíta Štúra, II. trieda [online]. Bratislava: Kancelária prezidenta SR, [cit. 2021-02-19]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ján Filc