Marián Leško

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Marián Leško
slovenský novinár, komentátor a publicista
Narodenie1. august 1954 (68 rokov)
Prešov, Československo
ZamestnaniePoradca Prezidenta SR

Marián Leško (* 1. august 1954, Prešov) je slovenský novinár, komentátor a publicista. V súčasnosti je na dôchodku. V minulosti pôsobil ako poradca prezidentky Zuzany Čaputovej pre vnútornú politiku.[1]

Detstvo prežil v Ostrovanoch. Študoval na Filozofickej fakulte Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Prešove.

Po ukončení štúdia pracoval nejaký čas ako odborný asistent a od roku 1982 bol redaktorom týždenníka vydávaného Ústredným výborom Komunistickej strany Slovenska Nové slovo, bol aktívnym členom Komunistickej strany. V roku 1992 pracoval pre denník Pravda, potom krátko pre denník Práca. V roku 1994 kandidoval na spoločnej kandidátke predvolebnej ľavicovo orientovanej koalície štyroch politických strán Spoločná voľba. Absolvoval tiež odbornú stáž v USA. Od 1. apríla 1996 je politickým komentátorom denníka SME, spolupracoval s Rádiom Slobodná Európa a pravidelne účinkoval v relácii Sedem s.r.o. až pokiaľ ju Markíza nezrušila na konci roku 2008. Potom účinkoval v rovnakej relácii v televízii JOJ pod názvom Sedem. Venuje sa hlavne každodenným vnútropolitickým komentárom. Je tiež autorom štyroch kníh s politickou tematikou (Ľudia a ľudkovia z našej politickej elity (1993), Slovenské tango v roku jeden (1994), Mečiar a mečiarizmus (1996), Masky a tváre novej elity (2000)).

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1999 – Krištáľové krídlo v kategórii publicistika a literatúra
  • 2008 – Novinárska cena v kategórii Najlepší komentár v printových médiách (za sériu komentárov v denníku SME)
  • 2013 – Novinárska cena v kategórii Najlepší komentár v printových médiách spolu s Cenou Asociácie vydavateľov tlače (za sériu komentárov v týždenníku Trend)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. A.S, Petit Press. Čaputovej poradcom bude Leško, hovorcom Strižinec [online]. domov.sme.sk, [cit. 2019-06-21]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]