Jozef Jankovič

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jozef Jankovič
slovenský sochár, maliar a grafik
Josef Jankovič (2015)
Josef Jankovič (2015)
Narodenie8. november 1937
Bratislava, Česko-Slovensko
Úmrtie6. jún 2017 (79 rokov)
Bratislava, Slovensko
Národnosťslovenská
Alma materVysoká škola výtvarných umení v Bratislave
Odkazy
Webstránkajozefjankovic.sk
CommonsSpolupracuj na Commons Jozef Jankovič

Jozef Jankovič (* 8. november 1937, Bratislava – † 6. jún 2017, Bratislava)[1] bol slovenský sochár, pedagóg a organizátor aktivít alternatívnej umeleckej scény v období socializmu, maliar a grafik.

Študoval v Bratislave na Vysokej škole výtvarných umení (1956 – 1962), v ateliéri zakladateľa moderného slovenského sochárstva - profesora Jozefa Kostku. Je autorom mnohých najmä monumentálnych figurálnych reliéfov a plastík vo verejnom priestore. Patrí k predstaviteľom informelu, novej figurácie, a pop artu, niektorými teoretikmi je radený aj k postmoderným autorom. Jankovičov pamätník Obete varujú, ktorý vytvoril pre Banskú Bystricu, mal pohnutý osud. Počas normalizácie bol presunutý do obce Kalište, až v roku 2004 bol po mnohých ideologických, finančných a mocenských problémoch znova nainštalovaný na svojom pôvodnom mieste. Pamätník sa stal symbolom vyrovnávania sa slovenskej spoločnosti so svojou vlastnou minulosťou. V roku 1968 vyhral Jankovič významnú medzinárodnú prehliadku súčasného umenia Danuvius - Grand prix Danuvius v Bratislave. V roku 1983 mu bola vo Viedni udelená Herderova cena. V čase keď nemohol realizovať monumentálne skulptúry, venoval sa šperku a grafickým cyklom. Jozef Jankovič patrí k zakladateľom počítačovej grafiky na Slovensku. Ako jediný slovenský sochár je zastúpený v zbierke súčasného umenia E.P.A.D. pod holým nebom, v supermodernej štvrti La Defénse v Paríži. Socha V šľapajach otcov, ktorá je tu umiestnená kriticky sumarizuje slovenskú "hádavú" povahu.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

ocenenia zatiaľ nie sú uvedené všetky

Reprezentoval Slovensko na Bienále v Benátkach (1970, 1995), na výstave východoeurópskej avantgardy Europa-Europa v Bonne (1994) atď. Realizoval sochárske práce v Chorvátsku, Slovinsku, Nemecku, Francúzsku (Paríž), Južnej Kórei (Soul).

Zastúpenie v zbierkach (výber)[upraviť | upraviť zdroj]

Pamätník obete varujú v areáli Múzea SNP

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. MOČKOVÁ, Jana; BALOGH, Alexander. Zomrel sochár Jozef Jankovič. Bol legendou, ale nikdy sa do nej neštylizoval. Denník N (Bratislava: N Press), 2017-06-06. Dostupné online [cit. 2020-11-08]. ISSN 1339-844X.
  2. Prezident SR udelil štátne vyznamenania [online]. Bratislava: Kancelária prezidenta SR, 2004-09-01, [cit. 2020-11-08]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]