Karol Kállay (fotograf)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karol Kállay
slovenský umelecký fotograf
slovenský umelecký fotograf
Narodenie26. apríl 1926
Čadca, Česko-Slovensko
Úmrtie4. august 2012 (86 rokov)
Alma materVysoká škola ekonomická
Univerzita Komenského v Bratislave
Profesiafotograf
Odkazy
Webstránkawww.karolkallay.sk
CommonsSpolupracuj na Commons Karol Kállay

Karol Kállay (* 26. apríl 1926, Čadca – † 4. august 2012) bol slovenský umelecký fotograf a dokumentarista, autor reportážnych fotografických cyklov zo zahraničia, monotematických publikácií a fotografií moderného odievania pre domáce i zahraničné časopisy.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Po skončení gymnázia v Trenčíne a v Ružomberku začal amatérsky fotografovať.

Vyštudoval Vysokú školu ekonomickú a Univerzitu Komenského v Bratislave. Od roku 1945 fotografoval profesionálne. V roku 1954 vydal svoju prvú knihu. Člen Medzinárodnej federácie umeleckej fotogragie (FIAP) a držiteľ titulu EFIAP (Excellence de la Féderation Internationale de l'Art Photographique). V roku 1992 získal cenu redakcie magazínu GEO - Fotograf roka.

Je považovaný za jedného z najlepších slovenských fotografov.

Určitý čas pracoval aj ako asistent filmového režiséra, napr. pri filme Čertova stena.

Pre módny časopis Móda pracoval ako jediný interný fotograf viac ako 30 rokov. Časopis bol vydávaný od roku 1950 Československým zväzom žien. Kállayove fotografie prvý krát zverejnil v letnom vydaní z roku 1956. S Módou pracoval do konca 80. rokov, medzi jeho ďalšie spolupráce patrili nemecké časopisy Saison a Sibylle a francúzsky Jardin des Mondes. V domácich a zahraničných časopisoch mal Kállay za tridať rokov publikovať viacej než 20 tisíc fotografií. V roku 2019 je plánované vydanie knihy Karol Kállay – Zaostrené na krásu zaoberajúcej sa Kállayovou módnou fotografiou.[1]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. MOČKOVÁ, Jana. Móda mala vďaka Karolovi Kállayovi svetový šmrnc aj v socializme (+foto). dennikn.sk (Bratislava: N Press), 2019-10-24. Dostupné online [cit. 2019-11-02]. ISSN 1339-844X.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]