Rock

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Rock
Aerosmith Tom Hamilton.jpg
Tom Hamilton (kapela Aerosmith).
Pôvod v štýloch Rock and roll, taktiež blues, country a R&B
Kultúrne pozadie koncom 40. rokovUSA
Typické nástroje Gitara - Basová gitara - Bicie niekedy aj - Klávesové nástroje
Všeobecná popularita od 50. rokov jeden z najpopulárnejších štýlov.
Odvodené štýly Alternatívny rock - Heavy metal - Punk rock
Podštýly
Art rock - Britský rock - Christian rock - Classic Rock - Desert rock - Detroit rock - Emo - Experimentálny rock - Garage - Dievčenské skupiny - Glam rock - Hard rock - Heartland rock - Inštrumentálny rock - Jam band - Jangle pop - Krautrock - Post-rock - Power pop - Protopunk - Psychedelický rock - Pub rock - Soft rock - Surf rock
Zmes štýlov
Aboriginal rock - Afro-rock - Anatolian rock - Blues-rock - Boogaloo - Country rock - Flamenco-rock - Folk rock - Indo-rock - Jazz fusion - Madchester - Merseybeat - Progresívny rock - Punta rock - Raga rock - Raï rock - Rockabilly - Rockoson - Samba-rock - Space rock - Stoner rock
Regionálne scény
Argentína - Austrália - Brazília - Kalifornia - Francúzsko - Nemecko - Uruguaj - Juhoslávia - Arménsko - Rakúsko - Bielorusko - Belgicko - Bosna a Hercegovina - Kanada - Čile - Čína - Kuba - Česko - Chorvátsko - Dánsko - Estónsko - Fínsko - Grécko - Maďarsko - Island - India - Indonézia - Írsko - Izrael - Taliansko - Japonsko - Litva - Lotyšsko - Malajzia - Mexiko - Nepál - Holandsko - Nový Zéland- Nórsko - Peru - Filipíny - Poľsko - Portugalsko - Rusko - Srbsko a Čierna Hora - Slovinsko - Slovensko - Južná Afrika - Španielsko - Švédsko - Švajčiarsko - Thajsko - Turecko - Ukrajina - Spojené kráľovstvo - USA - Vietnam - Zambia
Iné témy
Backbeat - Rocková opera - Rocková skupina - Interpreti - Rock and Roll Hall of Fame

Eighth notes and rest.png Pozri aj Hudobný portál Eighth notes and rest.png

Rock alebo rok je druh populárnej hudby s výraznými vokálmi, ktoré sú sprevádzané gitarami, bicími a basgitarami. Niektoré rockové štýly často využívajú aj klávesové nástroje ako klavír, organ, a syntetizátor. Medzi ďalšie nástroje využívané v rockovej hudbe patria harmonika, husle, bendžo, tympany a flauta. V rocku sa využíva elektrická, ale aj akustická gitara.

Rock má korene na konci 40. a na začiatku 50. rokov v USA. Vyvinul sa z blues, R&B a country. Vplyv na vývoj rocku mali aj pop, jazz a folk. Skupina hudobníkov špecializujúcich sa na rockovú hudbu sa nazýva „rocková skupina“ („rock band“). Skladá sa z hlavného speváka, gitaristu, basgitaristu a bubeníka.

50. a 60. roky[upraviť | upraviť zdroj]

Rock and roll[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Rock and roll

Rock and roll je historické označenie pre prvú etapu vývoja rockovej hudby. Je to štýl, ktorý sa objavil v 50. rokoch v USA a rýchlo sa rozšíril po celom svete. Od 60. rokov možno sledovať jeho jednotnosť vývojovej línie. Neskôr sa začali objavovať ďalšie vývojové etapy, začal sa využívať termín rock. Od polovice 50. rokov sa rock´n´roll stal jedným z najpopulárnejších hudobných žánrov. V roku 1954 začali interpreti v oblasti country a western i v oblasti hlavného prúdu vtedajšej americkej populárnej hudby objavovať rhytm and blues. Tento druh hudby bol dovtedy určený takmer výhradne pre černošské obyvateľstvo USA. Prvým významným predstaviteľom tejto tendencie bol Bill Haley, ktorý adaptoval pôvodne černošskú nahrávku „Rock Around The Clock“ a ktorá sa stala v roku 1955 svetovým hitom. Rýchlo sa objavili jeho ďalší nasledovníci. Elvis Presley sa v roku 1956 presadil svojim hitom „Heartbreak Hotel“ a takmer okamžite sa stal idolom mladej generácie. Práve Elvis Presley znamenal veľký medzník v prudkom náraste kultu hviezd. Začiatkom 60. rokov už určuje rock´n´roll prevládajúci charakter modernej populárnej hudby. Začína sa označovať ako rock. V roku 1964 prichádza nástup a dominancia britských rockových skupín

Britský rock[upraviť | upraviť zdroj]

The Beatles
Bližšie informácie v hlavnom článku: Britský rock

Cliff Richard bol autorom prvého rockového hitu „Move It“, kde úspešne využil zvuk britského rocku. Na začiatku 60. rokov zaznamenala veľký úspech jeho skupina The Shadows. Zatiaľ čo na rock´n´roll vo Veľkej Británii začali vplývať pop a jemné balady, hudobníci ako Alexis Korner, priekopník blues rocku, začali hrať s väčšou intenzitou. Koncom roku 1962 sa začala éra britského rocku so skupinami, ktoré boli ovplyvnené americkými melódiami ako soul, R&B a surf rock. Hrali hudbu s americkým zvukom, zväčša pre tanečníkov twistu. The Beatles priniesli mix imidžu, kvalitnej hudby a osobnosti. Získali celosvetovú popularitu. V tom istom roku sa začala kariéra Rolling Stones, ktorý boli značne ovplyvnení bluesom, tak ako aj The Animals a The Yardbirds. V roku 1964 priniesli The Kinks, The Who a The Pretty Things nový štýl. Na konci tohto obdobia sa začali objavovať psychedelické hudobné štýly. Po úspechu vo Veľkej Británii absolvovali The Beatles turné po Spojených štátoch. Začala sa „beatlemánia“.

Garage rock[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Garage rock

V 60. rokoch sa objavili kapely, hrajúce hlavne v kluboch, vydávajúce finančne nenáročné nahrávky. Neskôr získal tento štýl názov garage rock. Medzi najznámejšie skupiny tohto obdobia patria The Sonics, Question Mark & The Mysterians a The Standells.

Surf rock[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Surf rock

Rockabilly mal vplyv na divoký, viac inštrumentálny zvuk nazývaný surf rock. Tento štýl prezentovaný Dickom Daleom a skupinou The Surfaris spájal rýchle tempo, vylepšené bicie a ozvenový zvuk elektrických gitár. V Británii sa presadili hlavne The Shadows. Ďalšie kapely zo západného pobrežia ako The Beach Boys a Jan and Dean sa prezentovali pomalším tempom a sviežimi melódiami, vytvorili tzv. kalifornský zvuk.

1963-1974[upraviť | upraviť zdroj]

Folk rock[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Folk rock

Folkovú scénu vytvorili milovníci ľudovej hudby, využívajúci akustické nástroje, tradičné pesničky a bluesový zvuk. Priekopníkom folkovej scény sa stal Woody Guthrie. Bob Dylan sa presadil hitmi „Blowin in the Wind“ a „Masters of War“ - priniesol pojem protest song na verejnosť. Skupina The Byrds s Bobom Dylanom pomohla odštartovať trend folk rocku ovplyvneného psychedéliou. Medzi ďalších predstaviteľov folk rocku patria The Mamas & The Papas, Neil Young, Joni Mitchellová, Simon & Garfunkel, Joan Baezová a The Band.

Psychedelický rock[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Psychedelický rock

Psychedélia sa začala na folkovej scéne. Tento termín sa prvý raz objavil v roku 1964. Skupiny Grateful Dead a Big Brother & the Holding Company sa stali slávnymi predstaviteľmi tejto generácie. Neskôr sa objavili skupiny ako Country Joe and the Fish a Jefferson Airplane. The 13th Floor Elevators nazvali svoj tretí album „The Psychedelic sounds of the 13th Floor Elevators“. Hudba bola ovplyvnená názormi na Vietnamskú vojnu. V Anglicku sa začal rozvíjať psychedelický rock v roku 1965 na undergroundovej scéne. V roku 1966 vznikla skupina Soft Machine. V tom istom roku vydali The Beatles album Revolver, ktorý obsahoval psychedelické prvky v skladbách „Tomorrow Never Knows“ a „Yellow Submarine“. The Beach Boys zareagovali v USA vydaním albumu Pet Sounds. V decembri prišiel debut skupiny Cream. Veľkú popularitu v Británi získal Jimi Hendrix. Rok 1967 znamenal veľký nástup psychedelickej scény. Veľký úspech zaznamenal so svojim prvým album The Doors. The Beatles vydali album Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Albumy vydali aj Pink Floyd a Rolling Stones. Na mainstreamovú scénu sa prepracovali Janis Joplin a Jimi Hendrix. Stúpajúca popularita rockovej hudby sa prejavila koncom 60. rokov na festivaloch. Vrchol prišiel na festivale vo Woodstocku v roku 1969.

Glam rock[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Glam rock

Glam rock (známy tiež ako Glitter Rock) sa objavil po ére hippies na začiatku sedemdesiatych rokov. Spočiatku, medzi rokmi 1970 - 73 boli hlavní predstavitelia tohto hudobného žánru vo Veľkej Británii. Boli to hlavne Slade, The Sweet, Queen, Garry Glitter, David Bowie, T.Rex, Mud či Roxy Music. V USA bol glam rock populárny v mestách New York, Detroit a Los Angeles. Tento štýl tam reprezentovali Alice Cooper, New York Dolls, Wayne County a trochu neskôr hlavne skupina Kiss. Fanúšikovia glam rocku sa odlišovali od oriflených členov hnutia hippies okúzľujúcim (glamourous) oblečením, ktoré bolo inšpirované sci-fi, hollywoodskou kultúrou a oblečením bisexuálov. Hudba v štýle glam rocku je charakterizovaná ako fádne, uspávajúce balady ako aj samopašné vysokoenergetické rokenrolové štylizácie ovplyvnené hudbou Rolling Stones. Hlavnou témou textov piesní bola sexualita, drogy, vedecká fantastika a revolúcia tínejdžrov (príkladom sú piesne „Children of the Revolution“ skupiny T-Rex a „Teenage Rampage“ skupiny The Sweet).

Progresívny rock[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Progresívny rock

Hlavným znakom progresívneho rocku je experimentovanie s odlišnými názormi a rôznymi hudobnými formami. The Who spopularizovali rockovú operu. Niektoré skupiny ako Pink Floyd, The Moody Blues a Deep Purple experimentovali s novými nástrojmi, začali využívať orchester. Mnohé z týchto skupín tvorili dlhé, sofistikovanejšie skladby. Mainstreamové úspechy dosiahli Pink Floyd, Rush, Jethro Tull a Genesis. Progresívny rock dosiahol veľkú popularitu aj v Nemecku. Dostal názov krautrock. Hudba bola ovplyvnená aj inými žánrami ako napríklad techno. V 70. rokoch bol progresívny rock úspešný aj v Taliansku. V 90. rokoch sa v Pakistane objavila skupina Mizraab. V Turecku to boli zase Baris Manco.

Rockové žánre[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Zoznam rockových žánrov

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]