Preskočiť na obsah

Nová vlna britského heavy metalu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nová vlna britského heavy metalu
Pôvod v štýlochHeavy metal, Punk rock
Kultúrne pozadieKoniec 70. rokov 20. storočia – Spojené kráľovstvo
Typické nástrojeElektrická gitaraBasová gitaraBicie - spev
Všeobecná popularitaPriemerná až vysoká od konca 70. do polovice 80. rokov 20. storočia, v polovici 80. rokov nastáva úpadok, mierne oživenie na konci 90. rokov a v prvej dekáde 21. storočia
Odvodené štýlyPower metal, speed metal, thrash metal, black metal

Zmes štýlov
Melodický death metal
Regionálne scény
Veľká Británia
Iné témy
Extrémny metal

Nová vlna britského heavy metalu (v angličtine New Wave of British Heavy Metal alebo NWOBHM) bolo heavymetalové hnutie, ktoré vzniklo koncom 70. rokov 20. storočia v Británii a začiatkom 80. rokov si získalo medzinárodnú pozornosť. Hnutie sa vyvinulo sčasti ako reakcia na úpadok raného heavy metalu kapiel ako Deep Purple, Led Zeppelin a Black Sabbath.[1] Kapely NWOBHM zmiernili vplyv blues, ktorý bol badateľný u raných kapiel, osvojili si prvky punku, zrýchlili tempo a adoptovali si „tvrdší“ zvuk, čím tejto hudbe dodali tvrdší nádych.[1] Bola to scéna zameraná takmer výlučne na fanúšikov heavy metalu.[1] Toto obdobie sa považuje za najdôležitejší základný kameň extrémnych metalových štýlov; počiny ako americká metalová skupina Metallica uvádzajú kapely NWOBHM ako Saxon, Motörhead, Diamond Head a Iron Maiden ako hlavný zdroj inšpirácie pre svoj hudobný štýl.[1][2]

V prvej polovici 80. rokov začala NWOBHM dominovať heavymetalovej scéne. Po hudobnej stránke bola NWOBHM charakteristická rýchlym povzneseným tempom piesní, silovými akordmi, rýchlymi gitarovými sólami a melodickým, vzletným spevom. Texty nezriedka čerpali inšpiráciu z mytológie a vedeckej fantastiky. Mnohé kapely tohto obdobia podpísali zmluvu zo spoločnosťou Neat Records, ktorá v nasledujúcich rokoch vydala kompilačné albumy skupín NWOBHM.[3][4][5]

História[upraviť | upraviť zdroj]

Za predchodcu hnutia sa považuje waleská skupina Budgie, ktorá značne ovplyvnila Novú vlnu britského heavy metalu.[6] Judas Priest[7] a Motörhead[1][8] síce vznikli niekoľko rokov pred nástupom hnutia, avšak neskoršie sa taktiež stali jeho súčasťou.

Maskot Iron Maiden, Eddie, zasadený do hororovej/sci-fi scény. Tematika hororu a vedeckej fantastiky sa opakovane objavuje v textoch, choreografii i na obálkach albumov kapiel NWOBHM.[9]

Rané hnutie sa spájalo s menami ako Iron Maiden, Def Leppard, Saxon, Angel Witch, Raven, Diamond Head, Samson,[1][8][10] Tygers of Pan Tang,[1][10] Blitzkrieg, Sweet Savage, Jaguar,[10] Avenger, Demon, Witchfynde, Witchfinder General, White Spirit a Tank. Zovňajšok členov skupín ako Saxon, pozostávajúci z dlhých vlasov, džínsových búnd, kože a reťazí, sa neskoršie v 80. rokoch stal poznávacím znamením heavy metalu ako takého. Niektoré kapely síce tiež vznikli v tomto období, ale úspech si vydobyli skôr na úrovni undergroundu, čo bol prípad skupín ako Venom a Quartz.

Úpadok[upraviť | upraviť zdroj]

Novú vlnu britského heavy metalu postihol rovnaký úpadok ako aj iné hudobné hnutia. Mnohí predstavitelia hnutia si nedokázali udržať počiatočný úspech. K tomu sa ešte pridal odklon niektorých kapiel smerom ku komerčnému hard rocku, čo bol predovšetkým prípad Def Leppard, ktorí napriek veľkému komerčnému úspechu atakovali americký trh s jemnejším zvukom. Niekedy v polovici 80. rokov v Los Angeles vznikla komerčnejšia metalová scéna, zastupovaná kapelami ako Mötley Crüe. Nahrávacie spoločnosti sa tiež chytili losangeleskej scény na úkor undergroundovejších kapiel NWOBHM. Popritom sa v tomto období vynára thrash metal, nová, avšak oveľa menej komerčne úspešná scéna, ktorá pritiahla množstvo rockových fanúšikov, keďže bola ešte rýchlejšia a tvrdšia než NWOBHM, napriek tomu, že thrash metal vychádza z NWOBHM.[8]

Niektoré populárnejšie skupiny hnutia si avšak udržali značný dlhotrvajúci úspech. Iron Maiden a Motörhead si zachovali tradičnejší heavymetalový štýl, čo im umožnilo udržať si veľkú základňu verných fanúšikov dokonca aj potom, ako kapely s podobným zvukom stratili podporu nahrávacích spoločností. Z Iron Maiden sa následne stala jedna z komerčne najúspešnejších a najvplyvnejších heavymetalových kapiel všetkých čias. Def Leppard sa i napriek tomu, že znehodnotili svoj pôvodný tvrdší sound, stali ešte populárnejšími vďaka MTV, ktorá hrala ich propagačné videoklipy, a tak skomercionalizovali svoj hardrockový zvuk, aby dosiahli lepšie predajné čísla svojich albumov založených na singloch.[11]

Neskorší vplyv[upraviť | upraviť zdroj]

Cronos z kapely Venom. Skupina Venom je považovaná za predchodcu black metalu i thrash metalu.[12]

Skupiny ako Motörhead, Iron Maiden, Judas Priest, Venom a Saxon, ako aj menej známe kapely, sa stali dôležitým zdrojom inšpirácie pre americké kapely, ktoré vznikli začiatkom 80. rokov, ku ktorým patrila napríklad Metallica. Raná tvorba skupiny Metallica bola ovplyvnená množstvom kapiel NWOBHM, vrátane Diamond Head.[13]

V roku 1990 Lars Ulrich zo skupiny Metallica a Geoff Barton vydali kompilačné CD nazvané NWOBHM '79 Revisited, ktoré obsahovalo takmer neznáme kapely ako Hollow Ground, ako i najdôležitejšie počiny tejto éry.[10]

Obroda[upraviť | upraviť zdroj]

Značná obľuba internetu na prelome 90. rokov a 1. dekády 21. storočia dopomohla fanúšikom Novej vlny britského heavy metalu k obnoveniu starých kontaktov a niektoré kapely NWOBHM si užili obdobie krátkeho návratu na scénu. Povzbudení úspechom tribute kapiel a nostalgických počinov, sa mnohé pôvodné kapely NWOBHM zjednotili, aby odohrali úspešné turné. Revival bol podporovaný časopisom Classic Rock, novou publikáciou, v ktorej pôsobia mnohí pôvodní autori zaoberajúci sa NWOBHM v 80. rokoch vrátane Geoffa Bartona.[14]

Etymológia[upraviť | upraviť zdroj]

Počas prvého turné Metal Crusade Music Machine Samson, Angel Witch a Iron Maiden odohrali – popri iných – v Londýne 8. mája 1979 koncert. Geoff Barton recenzoval predstavenie v časopise Sounds a použil pri tom pojem New Wave of British Heavy Metal čiže Nová vlna britského heavy metalu, čím zaviedol nový pojem na označenie štýlu hudby týchto skupín.

Mediálna podpora[upraviť | upraviť zdroj]

Nová vlna britského heavy metalu existovala zväčša pomimo sveta komerčnej popovej a rockovej kultúry. Časopisy ako NME, The Face a Melody Maker sa spravidla vôbec nezaoberali kapelami NWOBHM. Táto úloha teda pripadla časopisu Sounds. Geoff Barton začal písať články o podnetných metalových kapelách a Sounds dokonca obsahoval Heavymetalový rebríček zostavený na základe diváckych požiadaviek v „The Soundhouse“, čo bola heavymetalová „diskotéka“ v severozápadnom Londýne a jadro hnutia. Barton založil Kerrang!, prvý časopis venovaný výhradne heavy metalu. Obrovský dosah na žáner v Londýne dosiahla, aj v éteri aj svojou vlastnou ‚roadshow‘ putujúcou po rockových krčmách a kluboch, pirátska rocková stanica Alice’s Restaurant Rock Radio.

Na národnej úrovni sa v rádiu venovala žánru jedine The Friday Rock Show na BBC Radio 1, ktorú uvádzal Tommy Vance.[15]

Zoznam skupín Novej vlny britského heavy metalu[upraviť | upraviť zdroj]

Toto je zoznam skupín, ktoré mali podpísanú zmluvu s niektorou nahrávacou spoločnosťou v ére Novej vlny britského heavy metalu:

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b c d e f g NWOBHM na stránke allmusic [online]. Allmusic, [cit. 2007-08-21]. Dostupné online.
 2. Metallica.com [online]. Metallica.com, [cit. 2010-08-20]. Dostupné online.
 3. The Neat Singles Collection Vol.1: Various Artists: Amazon.co.uk: Music [online]. Amazon.co.uk, [cit. 2010-08-20]. Dostupné online.
 4. The Neat Singles Collection Vol.2: Various Artists: Amazon.co.uk: Music [online]. Amazon.co.uk, [cit. 2010-08-20]. Dostupné online.
 5. The Neat Singles Collection Vol.3: Various Artists: Amazon.co.uk: Music [online]. Amazon.co.uk, [cit. 2010-08-20]. Dostupné online.
 6. BLABBERMOUTH.NET – Founding BUDGIE Member RAY PHILLIPS Working On Solo Debut [online]. Roadrunnerrecords.com, [cit. 2010-08-20]. Dostupné online.
 7. AGARWAL, Manish. 1001 Albums You Must Hear Before You Die. Ed. Robert Dimery. [s.l.] : Quintet Publishing Limited, 2006. Though originating in 1973, Priest slotted into the new wave of British heavy metal, alongside Iron Maiden and Def Leppard. ISBN 0-7893-1371-5. S. 460.
 8. a b c What Is New Wave Of British Heavy Metal? [online]. [Cit. 2009-08-07]. Dostupné online.
 9. Bayer 2009, s. 127-133.
 10. a b c d RIVADAVIA, Eduardo. allmusic ((( New Wave of British Heavy Metal '79 Revisited > Overview ))) [online]. [Cit. 2009-08-07]. Dostupné online.
 11. Def Leppard [online]. [Cit. 2009-08-07]. Dostupné online.
 12. MOYNIHAM, Michael; SØDERLIND, Didrik. Lords of Chaos: The Bloody Rise of the Satanic Metal Underground. Port Townsend, Washington, USA : Feral House, 1998. S. 11-14.
 13. jamesgill. MH podcast: Diamond Head talk Metallica [online]. 20. február 2009, [cit. 2009-08-07]. Dostupné online.
 14. Geoff Barton [online]. [Cit. 2009-08-07]. Dostupné online.
 15. 11:18 AM. Sunday Old School: Tommy Vance - in Metal News [online]. Metal Underground.com, [cit. 2012-06-25]. Dostupné online.
 16. Rivadavia, Eduardo. A II Z biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 17. Rivadavia, Eduardo. Angel Witch biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 18. a b c d e f g h i j POPOFF, Martin. The Collector's Guide to Heavy Metal. [s.l.] : Collector's Guide Publishing. ISBN 1-896522-32-7. S. 528.
 19. Rivadavia, Eduardo. Atomkraft biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 20. Rivadavia, Eduardo. Avenger biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 21. "NWOBHM Heroes Battleaxe to Work on New Album" [online]. Terrorizer, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 22. Rivadavia, Eduardo. Recenzia 'Boys Will Be Boys' [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 23. Rivadavia, Eduardo. Blitzkrieg biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 24. Rivadavia, Eduardo. Chateaux biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 25. Rivadavia, Eduardo. Cloven Hoof biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 26. Rivadavia, Eduardo. Dedringer biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-13]. Dostupné online.
 27. Erlewine, Stephen Thomas. Def Leppard biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 28. Rivadavia, Eduardo. Demon biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 29. Rivadavia, Eduardo. Diamond Head biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 30. Bezer, Terry. "Hard Rock Hell Announces NWOBHM Stage!" [online]. Metal Hammer, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 31. Rivadavia, Eduardo. EF Band biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 32. Rivadavia, Eduardo. Elixir biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 33. Rivadavia, Eduardo. Ethel the Frog biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 34. Rivadavia, Eduardo. Fist biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 35. a b Bezer, Terry. "Buyer's Guide: NWOBHM" [online]. Classic Rock, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 36. Prato, Greg. Girlschool biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 37. Rivadavia, Eduardo. Grim Reaper biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 38. Handsome Beasts - Music Biography, Credits and Discography [online]. AllMusic, 2006-08-20, [cit. 2012-06-25]. Dostupné online.
 39. Freeman, Phil. Recenzia 'Human remains' [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 40. Rivadavia, Eduardo. Hollow Ground biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 41. Rivadavia, Eduardo. Holocaust biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 42. Huey, Steve. Recenzia 'Iron Maiden' [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 43. Rivadavia, Eduardo. Jaguar biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 44. Rivadavia, Eduardo. Jameson Raid biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 45. Anderson, Ryan. Judas Priest biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-03-03]. Dostupné online.
 46. Rivadavia, Eduardo. Legend biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 47. Prato, Greg. Mama's Boys biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 48. Rivadavia, Eduardo. More biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 49. POPOFF, Martin. The Collector's Guide to Heavy Metal. [s.l.] : Collector's Guide Publishing. ISBN 1-896522-32-7. S. 313.
 50. Marsicano, Dan. Essential Doom Metal Albums [online]. About.com, [cit. 2012-07-01]. Dostupné online.
 51. Rivdavia, Eduardo. Persian Risk biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 52. Rivadavia, Eduardo. Praying Mantis biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 53. Torreano, Bradley. Quartz biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 54. Rivadavia, Eduardo. Raven biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 55. Huey, Steve. Samson biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 56. Rivadavia, Eduardo. Satan biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 57. Rivadavia, Eduardo. Recenzia Loose 'n' Lethal [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 58. Rivadavia, Eduardo. Saxon biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 59. POPOFF, Martin. The Collector's Guide to Heavy Metal. [s.l.] : Collector's Guide Publishing. ISBN 1-896522-32-7. S. 427.
 60. Prato, Greg. Sweet Savage biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 61. Rivadavia, Eduardo. Tank biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 62. Rivadavia, Eduardo. Tokyo Blade review [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 63. Stone, Doug. Trespass biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 64. Rivadavia, Eduardo. Tygers of Pan Tang biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 65. Rivadavia, Eduardo. Tytan biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 66. Rivadavia, Eduardo. Vardis biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 67. Rivadavia, Eduardo. White Spirit biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 68. Rivadavia, Eduardo. Witchfinder General biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.
 69. Rivadavia, Eduardo. Witchfynde biography [online]. Allmusic, [cit. 2012-02-10]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku New Wave of British Heavy Metal na anglickej Wikipédii.