Zoznam štýlov heavy metalu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Od konca 60. rokov, kedy sa prvýkrát objavil heavy metal ako osobitný hudobný žáner, vyvinulo sa z neho množstvo heavy metalových štýlov. Niekedy ich je ťažké rozlíšiť, ale väčšinou sa každý z nich vyznačuje osobitými znakmi, ktoré sa môžu prejaviť hudobných technikách, použitých hudobných nástrojoch, spôsobe spevu, alebo v tempe, či vplyvmi iných nemetalových žánrov. Jednotlivé metalové štýly môžu mať niektoré spoločné črty, no ich kombinácia je rozdielna.

Jedným z hlavných problémov členenia hudobných štýlov je subjektívny prístup individuálneho chápania a preferencií subjektu pri počúvaní hudby. Podobným problémom je striktné triedenie jednotlivých hudobných skupín ako príkladov pre definovanie hudobných štýlov.

Štýly heavy metalu[upraviť | upraviť zdroj]

Black metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Black metal

Black metal sa vyvinul z thrash metalu a je charakteristický temnou, surovou atmosférou – na rozdiel od brutality thrashu. Aj keď nie je taký brutálny ako death metal, považuje sa za extrémnejšiu odnož metalu.

Vokálna stránka pozostáva väčšinou zo kriku, chrochtania a jačania. Tematicky sa opiera o satanistickú a antikresťanskú lyriku, pohanstvo, vojnovú tematiku, nihilizmus, ale existujú tiež kapely, ktoré sa zaoberajú mytológiou, históriou, filozofickými úvahami alebo velebením panenskej prírody. Hudobná úroveň je zväčša nižšej kvality, ako výraz odporu voči komerčným kapelám a hudobnému priemyslu.

Death metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Death metal

Death metal vznikol z thrash metalu koncom 80. rokov, pričom z neho prevzal posadnutosť extrémom a okorenil ju hrubozrnnými textami skĺbenými s hlasnými a ťažkými riffmi; samozrejmosťou sú takisto extrémne rýchle bicie. Vokálna stránka tohto štýlu pozostáva väčšinou z brutálneho chrapotu, prípadne z vrčania a škrekotu. Súčasné deathmetalové kapely sa dotýkajú aj iných štýlov, akými sú neoklasicizmus, jazz rock, symfonická či folková hudba. Texty sa zväčša zaoberajú temnejšou stránkou spoločnosti a často sa brodíme v potokoch krvi. Pravdaže, fungujú aj kapely, ktoré vo svojich textoch rozoberajú vlastné filozofické úvahy či politické názory.

Doom metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Doom metal

Zatiaľ čo väčšina heavymetalových štýlov preferuje rýchlejšie tempá a technickú dokonalosť, doom metal sa vyznačuje pomalými, hutnými tónmi a ponurosťou. Spev v tradičnom doom metale je prevzatý z klasického heavymetalu. Klavírna a husľová hra takisto nie je nijakou zvláštnosťou.

Folk metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Folk metal

Pod pojmom folk metal rozumieme heavymetalové kapely ovplyvnené ľudovou hudbou rôznych kultúr a krajín. Aj keď pôvodný folk metal bol spojením folk rocku s power metalom a black metalom, týmto pojmom sa postupne začali označovať akékoľvek heavymetalové kapely, ktoré vo svojej tvorbe využívajú prvky ľudovej (folkovej) hudby vrátane hudobných nástrojov a textov.

Glam metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Glam metal

Glam metal bol v 80. rokoch obľúbeným štýlov heavymetalovej hudby, niekedy označovaný aj ako „Hair metal“. Po zvukovej stránke je glam metal spojením prvkov heavy metalu a glam rocku. Charakteristickou črtou bol ich vzhľad, ktorého súčasťou boli pestré odevy, silný mejkap a dlhé natupírované vlasy, nie nepodobné výzoru glamrockových hudobníkov 70. rokov, akými boli napríklad Alice Cooper či The Sweet.

Gotický metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Gotický metal

Gotický metal kombinuje gitarovú hru doom metalu, black metalu a death metalu s prvkami gotického rocku, ako sú klávesy, romantické a spanilé texty, či dvojhlas.

Grindcore[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Grindcore

Grindcore je štýl, ktorý pôvodne vznikol kombinovaním prvkov hardcoru a punk rocku s thrash metalom. Hudba pozostáva z krátkych apokalyptických gučí hluku, zahraného štandardnými metalovými prostriedkami – skreslené gitary, basgitara a bicie. Hoci grindcore nie je postavený na náhodnej improvizácii, nesleduje ani konvenčné štruktúry. Riffy sú niekedy vyzdvihnuté, texty nikdy neobsahujú rýmy, v skladbách neexistujú refrény a melódie. Vokálny prejav má mnoho styčných prvkov s death metalom.

Industriálny metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Industriálny metal

Industriálny metal spája prvky industriálnej hudby s tvrdými, skreslenými gitarami. Často sa tiež používajú syntetizátory, klávesy a automatickí bubeníci. Patria sem napríklad skupiny Rammstein, Ministry alebo Skrew.

Metalcore[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Metalcore

Metalcore kombinuje vlastnosti heavy metalu, najmä melodického death metalu a thrashu, zo ziapaným vokálom hardcoru.

Neoklasický metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Neoklasický metal

Neoklasický metal spája európsku klasickú hudbu s prvkami heavy metalu, ako sú tempo, nástroje a melódie. Známym zástupcom tohto druhu heavy metalu je Yngwie Malmsteen.

Nu metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Nu metal

Nu metal je štýl, ktorý spája prvky alternatívneho rocku s prvkami heavy metalu a hip hopu. Metaloví fanúšikovia ale vravia, že tento štýl by sa nemal radiť k „metalovej hudbe“, keďže vychádza z alternatívneho rocku. Za zakladateľov tohto štýlu sa považujú skupiny KoЯn a Deftones.

Power metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Power metal

Power metal je značne ovplyvnený speed metalom a tradičným heavy metalom. Príznačná preň je gitarová virtuozita spojená s dlhšími gitarovými sólami a okázalá rýchlosť. Dôraz sa kladie na čistý, melodický spev vo vysokých tónoch a na rýchle bubnovanie spojené zo „silnou“ rytmickou gitarou. Texty sa zaoberajú svetlejšou stránkou života, fantazijnou tematikou alebo science-fiction.

Progresívny metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Progresívny metal

Progresívny metal sa zameriava na komplikované nadčasové inštrumentálne skladby, vokály sú vo všeobecnosti melodické a texty sa dotýkajú filozofických, duchovných a/alebo politických námetov. Nutnosťou je takisto inštrumentálna virtuozita. Medzi prvých pionierov progresívneho metalu sa zaradila seattleská formácia Queensryche, no podstatný podiel na rozvoji tohto štýlu majú taktiež spolky Fates Warning a Dream Theater, ktoré sa začiatkom 90. rokov dostali na vrchol.

Symfonický metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Symfonický metal

Pojem „symfonický metal“ sa vzťahuje na akékoľvek heavymetalové kapely, ktoré do svojej tvorby prevzali orchestrálne prvky, ku ktorým patria symfonické orchestre, operné námety, spev alebo klávesová hra. Texty sú optimistickejšie a viacej zamerané na prírodnú tematiku, než je tomu u iných druhov heavy metalu. Jedným z najznámejších predstaviteľov je skupina Rhapsody a Nightwish.

Thrash metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Thrash metal

Thrash metal má pôvod v hardcore punku, punk rocku a heavy metale. Z heavy metalu prevzal technickú precíznosť, z hardcore punku surovosť, ostrosť a hlasitosť, čím sa vytvoril jedinečný štýl. Spev, prevzatý z hardcoru, je síce agresívny, no zrozumiteľný a melodický.

Ako tomu často býva, aj v prípade tohto štýlu sa pojem „thrash metal“ neujal medzi niektorými interpretmi tohto štýlu. Napríklad Metallica o sebe tvrdila, že hrá „power metal“, a nemecká thrashová legenda Kreator samú seba klasifikuje ako „hate metal“.

Medzi-štýlové označenia[upraviť | upraviť zdroj]

Na označenie skupín, ktoré sa vymykajú zabehnutým hudobným štandardom bežným v heavy metale, sa používa mnoho pojmov. Tieto pojmy sa ale používajú veľmi voľne a v niektorých situáciách sa nepoužívajú vôbec.

Alternatívny metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Alternatívny metal

Pojmom Alternatívny metal sa označuje tvorba metalových kapiel, ktorú je možné označiť za experimentálnu či unikátnu, takisto sa týmto termínom označujú nu metalové kapely bez hip hopových vplyvov.

Avantgardný metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Avantgardný metal

Avantgardný metal je charakteristický nezvyčajnými a netradičnými hudobnými nástrojmi a štruktúrou piesní.

Keltský metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Keltský metal

Keltský metal (anglicky „Celtic metal“) kombinuje prvky heavy metalu s keltským folklórom a texty sa zameriavajú prevažne na keltskú mytológiu.

Kresťanský metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Kresťanský metal

Kresťanský metal je heavy metal, ktorý sa v textoch zameriava na kresťanské motívy (napr. súbory Stryper, Petra...).

Dark metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Dark metal

Ako Dark metal sa označuje metalová tvorba, ktorá má temnejšiu atmosféru, než je to bežné pre štýl heavy metalu. Zväčša ide o gothic-, doom- a black metalové kapely.

Epic metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Epic metal

Epic metal (tiež epický metal) – týmto termínom sa označujú obyčajne kapely, ktoré intenzívne používajú klávesové nástroje. Zvyčajne ide o kapely, ktoré hrajú gotický metal, power metal alebo symfonický metal.

Extrémny metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Extrémny metal

Extrémny metal je pojem odkazujúci na niektoré tvrdšie a agresívnejšie štýly heavy metalu, ako sú black metal, death metal, grindcore, viking metal.

Nová vlna britského heavy metalu[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Nová vlna britského heavy metalu

Pojmom „Nová vlna britského heavy metalu“ (anglicky New Wave of British Heavy Metal, skr. NWOBHM) sa označujú britskí heavy metaloví interpreti, ktorí sa objavili na konci 70. a na začiatku 80. rokov 20. storočia. Štýlovo išlo o „tradičný heavy metal“. NWOBHM mala obrovskú popularitu a ovplyvnila množstvo heavymetalových štýlov.

Rap metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Rap metal

Rap metal je spojenie prvkov heavy metalu s textami a vokálnym prejavom rapu.

Speed metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Speed metal

Termínom speed metal sa označuje tvorba zväčša thrashových a power metalových kapiel, ktorá sa vyznačuje väčšou rýchlosťou než je bežne zaužívané v štýle, ktorý hrajú.

Tech metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Tech metal

Tech metal, občas nazývaný math metal, je štýlová nálepka pre kapely, ktoré sa vyznačujú hráčskou zručnosťou a nadčasovosťou, či tiež niektorými prvkami džezu.

Viking metal[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Viking metal

Viking metalové“ kapely sú také, ktoré sa textovo opierajú o germánsku mytológiu. Tento štýl vyšiel z pagan black metalu s čistým vokálom, aký hrala skupina Bathory.

Príbuzné štýly[upraviť | upraviť zdroj]

Štýly, ktoré sú tu uvedené, sa občas mylne radia k heavy metalu, keďže boli ovplyvnené alebo ovplyvnili heavy metal.

Blues rock[upraviť | upraviť zdroj]

Blues rock je štýl rock and rollu, z ktorého vzišli prví interpreti heavy metalu.

Hard rock[upraviť | upraviť zdroj]

Hard rock, ktorý je priamym predchodcom heavy metalu, sa vyvinul z blues rocku a psychedelického rocku v polovici 60. rokov 20. storočia. Pojmom „hard rock“ sa tiež niekedy označuje tvorba prvých heavy metalových kapiel, akými boli Deep Purple, Thin Lizzy, Led Zeppelin, či Black Sabbath.