Rammstein

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O rovnomennom albume pozri Rammstein (album).
Rammstein
Rammstein, Wacken Open Air 2013
Rammstein, Wacken Open Air 2013
Základné informácie
Pôvod  Berlín, Nemecko
Žáner(-re) Neue Deutsche Härte
Industriálny metal
Pôsobenie 1994 – súčasnosť
Vydavateľstvá Motor Music
Republic Records
Slash Records
Universal Music Group
Webstránka www.rammstein.de
www.rammstein.com
Členovia skupiny
Till Lindemann (spev)
Richard Kruspe (gitara, sprievodné vokály)
Paul Landers (gitara)
Christian Lorenz (klávesy)
Oliver Riedel (basová gitara)
Christoph Schneider (bicie)
Rammstein na letisku Trenčín – 14. júna 2023.

Rammstein je nemecká industrial metalová skupina pochádzajúca z Berlína, ktorá sa začala formovať na začiatku roka 1994. Zaraďujú ju medzi industrial metalové skupiny s prvkami elektronickej hudby. Väčšina textov je v nemčine, no majú aj anglické skladby a jednu španielsku.

História kapely[upraviť | upraviť zdroj]

Formovanie kapely (1989 – 1995)[upraviť | upraviť zdroj]

Rammstein založili v Berlíne v roku 1994 Richard Kruspe (na sólovej gitare) a Christoph Schneider (na bicích). Neskôr sa ku kapele pridali ďalší členovia.

História kapely začína Richardom Kruspem, ktorý sa 10. októbra 1989 náhodou dostal do nepokojov v Berlíne. Zatkla ho polícia.

Po páde múru sa Richard presťahoval do Schwerinu k Tillovi Lindemannovi. V tom čase Till pracoval ako košikár. Z času na čas si počas svojej práce zaspieval. Richard tam stál, počúval a páčil sa mu jeho hlas. Tillov spev nahral len tak pre zábavu. To bolo vtedy, keď Richard už býval v byte s Oliverom Riedelom a Christophom Schneiderom. Vytvoril plán na založenie novej kapely. To bolo v roku 1993.

Potom, čo Oliver opustil svoju predchádzajúcu kapelu The Inchtabokatables, Richard ho požiadal, aby sa pripojil k jeho novému projektu, s čím súhlasil. Potom sa opýtal aj Schneidera, ktorý sa tiež pridal ku kapele. Táto trojica začala "džemovať" a budovať rané verzie skladieb. Pri spomienke na nahrávky Tillovho spevu, ktoré urobil dva alebo tri týždne predtým, sa Richard tiež spýtal Tilla, či by bol súčasťou kapely.

Kapela sa dopočula o súťaži Metrobeat, na ktorú bolo potrebné poslať kazetu s ukážkami. Nahrali štyri piesne, z ktorých jedna bola skorá anglická verzia Weißes Fleisch, vtedy nazývaná White Flesh, a odoslaná páska pod názvom Tempelprayers. Na súťažnom festivale vystúpili so štyrmi skladbami a súťaž okamžite vyhrali. Výhrou bol týždeň v profesionálnom nahrávacom štúdiu.

Paul Landers si všimol tento úspech a počul o kapele. Schneider s ním spočiatku nechcel hrať v kapele. (Bolo to spôsobené tým, že Schneider opustil bývalú kapelu Feeling B po katastrofálnom koncerte a sľúbil si, že už nikdy nebude chcieť nikoho z nich vidieť).

Skupina tiež chcela, aby sa pridal Christian "Flake" Lorenz, pretože chceli jeho nástroj a bol iný ako ostatní klávesisti. Kapela sa taktiež rozhodla urobiť skupinové fotky, s čím Flake súhlasil. Kapela neskôr Flakeovi povedala, že by veľmi chceli, aby bol v kapele. Jediná požiadavka, ktorú Flake mal, bola, aby skupina nespievala v angličtine, ale v nemčine.

Názov kapely[upraviť | upraviť zdroj]

Predtým, ako sa zhodli na názve skupiny Rammstein, mali na mysli ďalšie odlišné mená. Niektoré z nich boli: Tempelprayers (ktoré istú dobu používali), Mutter, Milch alebo Erde.

Názov skupiny je odvodený od dedinky Ramstein-Miesenbach v spolkovej krajine Porýnie-Falcko v Nemecku. Nachádza sa v nej letecká základňa americkej armády, ktorá bola 28. augusta 1988 dejiskom leteckej prehliadky, pri ktorej sa dve lietadlá typu Aermacchi MB-339 z talianskej akrobatickej skupiny Frecce Tricolori zrazili vo vzduchu. Následný pád jedného z nich a požiar leteckého benzínu spôsobil nešťastie, ktoré si vyžiadalo bezprostredne po havárii 40 ľudských životov. Stovky prizerajúcich sa zranilo a konečná bilancia katastrofy sa postupne vyšplhala na 72 mŕtvych. Text piesne „Rammstein“ z albumu Herzeleid na túto katastrofu odkazuje. Richard (gitarista kapely) však tvrdí, že názov vymyslel už pred nešťastím. Navyše do názvu pridal jedno „M“ podľa anglického slovesa ramm (baraniť).

Rammstein najskôr popreli súvislosť medzi ich menom a nehodou. V prvých rozhovoroch skupina tvrdila, že je ovplyvnená názvom „Rolling Stone“ (nemecké slová ramm (baran) a stein (kameň)).

Prvý album, prvé turné... (1995 – 1996)[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý skutočný koncert kapely Rammstein sa konal 24. marca 1994. Ich prvá show bola ako neohlásená podpora pre skupinu Acker Selection (niekedy označovanú aj ako Golden Acker Rhythm Kings), čo bola kapela Flakeovho brata. Ľudia boli šokovaní kapelou, ktorá bola úplným protikladom k Acker Selection, ktorý bol zábavnejší a viac komický. Po vystúpení hral Flake aj s kapelou svojho brata.

Počas prvých koncertov nosil Till dvoje slnečné okuliare cez druhé, aby skryl svoju úzkosť a aby ho publikum priamo nespoznalo.

Jedným z prvých vydavateľstiev, ktoré oslovili kapelu a ponúkli im možnosť nahrať demo kazetu, bolo vydavateľstvo K&P-Musik.

V roku 1993 skupina oslovila Emanuela Fialika a požiadala ho, aby sa stal ich manažérom. Zahrali mu štyri piesne (známe piesne boli Schwarzes Glas, Feuerräder a Rammstein ). Emanuel Fialik si vzal demo kazetu domov a počúval piesne znova a znova. Napokon sa stal manažérom kapely.

S novým manažérom a producentom začala kapela pripravovať svoj prvý album. Nahranie albumu Herzeleid kapele trvalo približne tri mesiace.

Nasledujúce turné Herzeleid sa začalo vystúpením 8. augusta 1995. Toto turné viedlo skupinu cez celé Nemecko až na ich prvý koncert vo Švajčiarsku. Počas tohto turné skupina začala hrať aj nové piesne, ako Spiel mit mir, Tier, Bück dich a Bestrafe mich. V roku 1996 bolo zaznamenané aj prvé oficiálne živé video Rammstein.

Sehnsucht (1996 – 1999)[upraviť | upraviť zdroj]

V novembri 1996 začala skupina nahrávať svoj druhý album Sehnsucht. Album sa nahrával v Temple Studios na Malte a podobne ako album Herzeleid, ho produkoval Jacob Hellner.

V roku 1997 sa začalo turné Sehnsucht, počas ktorého skupina po prvý raz zahrala niektoré skladby z albumu. Skladba Du hast debutovala 9. apríla 1997, skladba Engel debutovala o mesiac neskôr, 6. mája.

V auguste vyšiel album Sehnsucht v rôznych formátoch. Ako CD aj MC, ale aj ako limitovaná edícia. Potom nasledovalo niekoľko festivalov v Európe a vôbec prvý koncert kapely v USA. Počas koncertu sa úplne pokazil kaskadérsky kúsok. Flake nevedel, že neónové lampy, ktoré zvykol rozbíjať na Tillovi, sú hrubšie ako lampy, na ktoré bol zvyknutý v Nemecku, a tak musel znovu a znovu buchnúť lampou po chrbte Tilla, ktorý okamžite začal krvácať. Po rozbití lampy ju Flake hodil cez miestnosť, pričom zasiahol Schneiderovu ruku, kde sa zasekla. Po skončení festivalového turné skupina začala svoje hlavné turné v Nemecku.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Rammstein je jednou z mála hudobných skupín, ktoré sa po personálnej stránke od vzniku nezmenili viac než jednu dekádu. Od vzniku kapely neopustil Rammstein ani jeden člen.

Koncerty kapely Rammstein na Slovensku
Turné Dátum Lokácia
Reise Reise Tour 28. Február 2005 Incheba Expo Arena, Bratislava, Slovakia
Made in Germany Tour 6. November 2011 Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratislava, Slovakia
Rammstein Stadium Tour 14. Jún 2023 Letisko Trenčín, Trenčín, Slovakia

Zostava[upraviť | upraviť zdroj]

Rammstein na Letnianskom letisku – máj 2022.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

LP[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové:

Koncertné:

Výberové:

SP[upraviť | upraviť zdroj]

VHS/DVD[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Rammstein

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]