Till Lindemann

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Till Lindemann
nemecký hudobník
nemecký hudobník
Narodenie4. január 1963 (56 rokov)
Lipsko
Odkazy
Webstránkarammstein.de
CommonsSpolupracuj na Commons Till Lindemann

Till Lindemann (* 4. január 1963, Lipsko) je nemecký hudobník a poet, známy predovšetkým ako hlavný spevák v skupine Rammstein.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Till prežil nešťastné detstvo v malej dedinke Wendisch-Rambow a o šesť rokov staršou sestrou a nevlastným otcom, ktorý na ňom uplatňoval veľmi prísnu výchovu. Podľa neho bola prvá naozajstná nemecká skupina Kraftwerk. Till mal istý čas v ľavom uchu 2 náušnice, ale teraz ich už nenosí. Je ateista. Jeho otec sa volal Werner Lindemann, bol básnik. Jeho matka, Brigitte Lindemann, je spisovateľka. Keď mal 11 rokov, nastúpil do športovej školy v Rostockom športovom klube. Jeho rodičia sa rozviedli, keď mal 12 rokov. V rokoch 1976 – 1979 pretekal v plávaní a mal dokonca aj možnosť zúčastniť sa na ME v plávaní, skončil plaveckú kariéru kvôli zdravotným ťažkostiam. Roku 1979 úspešne dokončil školu. Po absolvovaní povedal: „Nikdy som nemal rád športovú školu, ale ako dieťa si nemôžete vyberať.“ Jeho prvá práca bola vo firme na spracovanie rašeliny, lenže odtiaľ ho po 3 dňoch vyhodili. Potom pracoval ako tesár, technik v galérii a nakoniec plietol košíky.

V roku 1985, keď mal Till 22 rokov, sa mu narodila prvá dcéra Nele. Neskôr sa s jej matkou rozviedol. Till musel vychovávať Nele 7 rokov sám. Teraz už sa o výchovu delí s jej matkou, lebo strávi vždy pol roka s kapelou. V roku 1986 začal hrať v skupine First Arsch na bicie. Bola to Schwerinská punková kapela. Vydali jeden album „Saddle up“. Po roku 1990 sa Till pustil do písania textov, ktoré boli väčšinou založené na slovných obratoch. V roku 1994 vyhrali zápis v Berlíne a mohli si nahrať 4 piesne v profesionálnom štúdiu. Potom sa Till presťahoval do Berlína. Jeho otec zomrel v novembri 1992 na otravu alkoholom. Spopolnili ho v kostole blízko Wendisch-Rambow. Till o ňom neskôr napísal skladbu Heirate mich. Druhú dcéru má s Anjou Köseling, jeho formálnou manželkou. Anja zverejnila, že jej Till počas manželstva nadával a dokonca ju aj bil. Údajne odmietal platiť podporu na ich dcéru Mariu-Louise (narodená 1993). Till sa o to m nikdy nevyjadril. V jednom rozhovore povedal, že od veku 50 rokov bude väčšinu času tráviť so svojimi deťmi.

Till Lindemann je kvalifikovaný pyrotechnik. Po incidente pri koncerte v Berlíne 27. septembra 1996, keď zapálená časť kulisy spadla tesne vedľa divákov, najali si profesionálnu jednotku pyrotechnikov, od ktorých sa Till priúča a robí s nimi na koncertných efektoch. Každý člen má špeciálne inštrukcie ako používať pyrotechniku na pódiu.

Poézia[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2002 zozbieral Gert Hof 54 Tillových básní a vydal ich v zbierke zvanej Messer („Nôž“). Básne a fotografie v knihe sú podľa mnohých kritikov rovnako škandalózne ako piesne Rammstein.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]