Till Lindemann

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Till Lindemann
Till Lindemann v roku 2017
Till Lindemann v roku 2017
Základné informácie
Narodenie 4. január 1963 (61 rokov)
Lipsko, Východné Nemecko
Pôsobenie hudobník, pyrotechnik, básnik
Žáner Neue Deutsche Härte
industriálny metal
heavy metal
punk rock
hardcore punk
Typ hlasu Bas
Roky pôsob. 1983 – súčasnosť
Súvisiace
články
Rammstein
First Arsch
Feeling B
Lindemann
Webstránka rammstein.de

Till Lindemann (* 4. január 1963, Lipsko) je nemecký hudobník a básnik, známy predovšetkým ako hlavný spevák v skupine Rammstein.

Život a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Till prežil nešťastné detstvo v malej dedinke Wendisch-Rambow s o šesť rokov staršou sestrou a nevlastným otcom, ktorý na ňom uplatňoval veľmi prísnu výchovu. Jeho otec sa volal Werner Lindemann, bol básnik. Jeho matka, Brigitte Lindemann, je spisovateľka. Keď mal 11 rokov, nastúpil do športovej školy v Rostockom športovom klube. Jeho rodičia sa rozviedli, keď mal 12 rokov. V rokoch 1976 – 1979 pretekal v plávaní a mal dokonca aj možnosť zúčastniť sa na ME; plaveckú kariéru ukončil kvôli zdravotným ťažkostiam. Roku 1979 úspešne dokončil školu. Po absolvovaní povedal: „Nikdy som nemal rád športovú školu, ale ako dieťa si nemôžete vyberať.“

Jeho prvá práca bola vo firme na spracovanie rašeliny, lenže odtiaľ ho po 3 dňoch vyhodili. Potom pracoval ako tesár, technik v galérii a nakoniec plietol košíky.

V roku 1985, keď mal 22 rokov, narodila sa mu prvá dcéra Nele. Neskôr sa s jej matkou rozviedol. V roku 1986 začal hrať v skupine First Arsch na bicie. Bola to Schwerinská punková kapela. Vydali jeden album Saddle up.

Po roku 1990 sa Till pustil do písania textov, ktoré boli väčšinou založené na slovných obratoch. V roku 1994 vyhrali zápis v Berlíne a mohli si nahrať 4 piesne v profesionálnom štúdiu. Potom sa presťahoval do Berlína.

Jeho otec zomrel v novembri 1992 na otravu alkoholom. Spopolnili ho v kostole blízko Wendisch-Rambow. Till o ňom neskôr napísal skladbu „Heirate mich“.

Druhú dcéru Mariu-Louise mal v roku 1993 s Anjou Köseling, jeho formálnou manželkou. Anja zverejnila, že jej Till počas manželstva nadával a dokonca ju aj bil. Údajne odmietal platiť podporu na ich dcéru. Till sa k tomu nikdy nevyjadril. V jednom rozhovore povedal, že od veku 50 rokov bude väčšinu času tráviť so svojimi deťmi.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Till Lindemann je kvalifikovaný pyrotechnik. Po incidente na koncerte v Berlíne 27. septembra 1996, kedy zapálená časť kulisy spadla tesne vedľa divákov, si kapela najala profesionálnu jednotku pyrotechnikov, od ktorých sa Till priúča a robí s nimi na koncertných efektoch. Každý člen má špeciálne inštrukcie ako na pódiu používať pyrotechniku.

Podľa neho bola prvá naozajstná nemecká skupina Kraftwerk. Istý čas mal v ľavom uchu 2 náušnice, ale teraz ich už nenosí. Je ateista.

Poézia[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2002 zozbieral Gert Hof 54 Tillových básní a vydal ich v zbierke zvanej Messer („Nôž“). Básne a fotografie v knihe sú podľa mnohých kritikov rovnako škandalózne ako piesne Rammstein.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]