Štokholm

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Súradnice: 59°21′S 18°04′V / 59.350°S 18.067°V / 59.350; 18.067
Štokholm
Stockholm
hlavné mesto
Stockholm Montage.png
Krajina Švédsko Švédsko
Región Södermanland, Uppland
Provincia Stockholms län
Súradnice 59°21′S 18°04′V / 59.350°S 18.067°V / 59.350; 18.067
Rozloha 188 km² (18 800 ha)
 - aglomerácie 377 km² (37 700 ha)
 - okresu 6 519 km² (651 900 ha)
Obyvateľstvo 825 057 (2009)
 - aglomerácie 1 252 020
 - okresu 2 011 047
Hustota 4 388,6 obyv./km²
 - aglomerácie 3 321 obyv./km²
 - okresu 308 obyv./km²
Prvá písomná zmienka 1252
Časové pásmo CET (UTC+1)
 - letný čas CEST (UTC+2)
Poloha mesta v rámci Švédska
Red pog.svg
Poloha mesta v rámci Švédska

Štokholm (švéd. Stockholm) je hlavné a najväčšie mesto Švédska. Je to kultúrne, ekonomické, masmediálne a politické centrum krajiny. Je sídlom švédskej vlády, parlamentu a kráľovskej rodiny. Toto historickým mestom ležiacim na vyše dvadsiatich ostrovoch spojených desiatkami mostov. Mesto leží pri ústí jazera Malären do Baltského mora a vďaka svojej polohe je nazývané tiež Benátkami severu. Žije tu 825 057 obyvateľov (30. september 2009), v mestskej oblasti 1 252 020 a v metropolitnej oblasti 2 011 047.

Centrom mesta je Gamla Stan (staré mesto) s množstvom historických stavieb ako sú kráľovský palác, či Storkyrkan (Veľký kostol – miesto korunovácie švédskych kráľov). Na predmestí sa nachádza palác Drottningholm, ktorý je na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Turisticky zaujímavé sú úzke uličky na ostrove Södermalm, či ostrovy Skeppsholmen, Kastellholmen a tiež známy zelený ostrov Djurgården, kde sa nachádza skanzen.

Štokholm je tiež univerzitným mestom, mestom s množstvom múzeí a sídlom Švédskej Akadémie, ktorá každoročne od roku 1900 udeľuje významným osobnostiam sveta Nobelove ceny.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Ilustrácia výšky hladiny mora v minulosti.

Prví osídlenci Štokholmu boli kmene Švédov a Gótov. O rozšírenie obchodných kontaktov s ostatnými krajinami sa postarali švédski Vikingovia, vďaka ich námorným zručnostiam. V roku 760 Vikingovia založili obchodné centrum, blízko Štokholmu. 11. – 13. storočie komplikovalo množstvo vojen. Prvá zmienka bola v roku 1252, o pevnosti Štokholm, ktorú dal vybudovať švédsky panovník Birger Jarl a slúžila na obranu proti Baltickým pirátom. V roku 1270 bol v starom meste vybudovaný františkánsky kláštor Riddarholm. Pokoj prinieslo 14. storočie, kde sa spojili a vládli tri štáty Švédsko, Nórsko a Dánsko a vzniká takzvaná kalmarská únia. V roku 1306 bol vysvätený najstarší kostol venovaný sv. Nicholasovi, dnes je súčasťou štokholmskej katedrály. V roku 1471 vypukla vojna Brunkebergov, kde švédski povstalci pod vedením politika Stena Sture porazili dánskeho kráľa Kristiána I. V 15. storočí sa Švédsko osamostatnilo a zmohutnelo. Ďalšie veľké vojny boli tridsaťročná vojna a vojna s Ruskom a Pruskom. V roku 1520 dánsky kráľ Kristián II. dal popraviť 80 švédskych šľachticov (štokholmský krvavý kúpeľ). V rokoch 1520 – 1523 sa udiala vojna za oslobodenie spod vlády Dánov. Štokholm tak ostal jedinou baštou dánskej moci. 24. júna 1524 vstúpil do mesta Gustav I. Vasa, po víťazstve nad Dánmi.

Pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Staré mesto

Gamla Stan[upraviť | upraviť zdroj]

Gamla Stan (Staré mesto) je najznámejšia pamiatka v Štokholme. Na tomto ostrove vznikal Štokholm. Stredoveké uličky pripomínajúce stredovek a budovy vytvárajú atmosféru stredoveku, ako keby sa zastavil čas. V noci tu vyzerá ako v rozprávke.

Skansen[upraviť | upraviť zdroj]

Skanzen bolo prvé múzeum pod holým nebom a stále je najkrajšie. Domy, farmy a chalupy pripomínajú park ako je na ostrove Djurgården. Nachádza sa tam aj zoologická záhrada so severskými zvieratami.

Súostrovie[upraviť | upraviť zdroj]

Najväčšia pamiatka v Štokholme. Sú v nej tisíce a tisíce malých a stredných, zelených, kamenistých a piesčitých ostrovov. Tiahne sa von z mesta, takmer do Fínska. Obhliadnuť si ich môžete na lodi.

Stadshus[upraviť | upraviť zdroj]

Stadshus (radnica) je jedna z pamiatok Štokholmu, na východnom bode ostrova Kungsholmen. Zvonica, ktorá sa nachádza v radnici sa stala jednou z mestských znakov. Zvonica a záhrada na radnici ponúka krásny výhľad na iné časti hlavného mesta.

Sergels Torg[upraviť | upraviť zdroj]

Táto pamiatka je srdcom moderného mesta. Oblasť symbolizuje švédsky sociálny štát. Táto časť mesta obsahuje moderné budovy. Pod Sergels Torg sa nachádza nákupné centrum.

Múzeum Vasa – interiér

Múzeum Vasa[upraviť | upraviť zdroj]

Múzeum Vasa bolo postavené na vojnovej lodi, ktorá sa potopila na prvej plavbe v roku 1628. Je jedno zo 100 múzeí v tomto meste.

Kungliga Slottet[upraviť | upraviť zdroj]

Nachádza na severovýchodnom konci Gamla Stanu, to je palác, ktorý bol dokončený v roku 1754. Nemá menej ako 608 izieb. Nádherný interiér so všetkým luxusom pre kráľa, ale v skutočnosti tento palác slúži na úradné rokovania.

Kungsträdgården[upraviť | upraviť zdroj]

Kedysi to bola kráľovská záhrada, dnes je verejne prístupná, skvelé miesto na posadenie a relaxáciu. Na tomto mieste je veľa koncertov a tiež je to jedno z najpopulárnejších miest v lete.

Södermalm[upraviť | upraviť zdroj]

Je jedna z prehliadnutých pamiatok Štokholmu. Je to ostrov. Spája Slussen s Gamla Stanom. Okolie je z veľkej časti staré, pokojné a malebné. Ale nachádzajú sa tu aj módne butiky, či rušné reštaurácie.

Katedrála svätého Erika[upraviť | upraviť zdroj]

Je to rímskokatolícka katedrála, s dvoma vežami, ktorá je postavená neorománskom architektonickom štýle.

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Panoráma mesta[upraviť | upraviť zdroj]

Panoráma na Stadshuset
Panoráma na Stadshuset
Panoráma Štokholmu večer
Panoráma Štokholmu večer
Panoráma na Stadshuset večer
Panoráma na Stadshuset večer
Dvor Farsta
Dvor Farsta

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Stockholm cestopis