Svalbard

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svalbard
Vlajka Znak
Vlajka Znak
Národné motto:
nie je
Štátna hymna:
Norway-Svalbard.svg
Miestny názov  
 • dlhý
 • krátky Svalbard
Hlavné mesto Longyearbyen
78°22′ s.š. 15°65′ v.d.
Najväčšie mesto Longyearbyen
Úradné jazyky Nórčina


Štátne zriadenie
Guvernér
Konštitučná monarchia
Kjerstin Askholt
Vznik 1906
Rozloha
 • celková
 • voda (%)
 
61 022 km² (?.)  
? km² (? %)
Počet obyvateľov
 • odhad (2012)
 • hustota (2012)
 
2642

0.0433 obyv./km²
Mena Nórska koruna (NOK)
Časové pásmo
 • Letný čas
SEČ (UTC+1)
SELČ (UTC+2)
Internetová doména .no, .sj
Smerové telefónne číslo +47
Mestečko Ny-Aalesund v lete

Špicbergy (podľa hlavného ostrova) (po nórsky Svalbard), sú časť Nórskeho kráľovstva, zahŕňajúca jedno mesto (Longyearbyen), ktoré ležia v Severnom ľadovom oceáne na krajnom severe Európy.

Špicbergy sú súostrovie ležiacich medzi 74° a 81° severnej šírky a 10° a 34° východnej dĺžky. Tieto ostrovy sú najsevernejšou časťou Nórska. Tri ostrovy sú obývané: Špicberg, Hopen a Bjørnøya (Medvedí ostrov), ktorý je administratívnou, nie geografickou, súčasťou Svalbardu.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavný článok: Geografia Svalbardu

Špicbergy sa skladajú zo skupiny ostrovov v Severnom ľadovom oceáne. Rozloha ostrovov je 62 050 km². Najväčší ostrov sú: samotné Špicbergy (Spitsbergen) (39 000 km²), Severovýchodná zem Nordaustlandet (14 600 km²) a Edgeøya (5 000 km²).

60% územia Špicbergov pokrývajú ľadovce a snežné polia. Názov Svalbard v skutočnosti znamená „chladné pobrežie“. Teplé, severoatlantické prúdy, prúdiace okolo západného a severného pobrežia Špicbergov, však udržujú more okolo súostrovia nezamrznuté a schopné plavby počas väčšiny roka; letá sú teplé a zimy chladné. V lete sú západné pobrežie a fjordy bez ľadovej pokrývky. Špicbergy leža za severným polárnym kruhom. V Longyearbyene trvá polárny deň od 20. apríla do 23. augusta a polárna noc od 26. októbra do 15. februára.

Najvyšší vrch ostrova je Newtontoppen s výškou 1 717 m n. m.

Špicbergy (spolu s Grónskom a Novou Zemou v Rusku) slúžia aj ako liaheň divých husí (Branta leucopsis) a ďalších druhov vtákov. Na ostrove žijú štyri druhy cicavcov: svalbardská poľná myš (Microtus epiroticus), polárna líška, svalbardský sob a ľadový medveď. Odkedy sa medvede na Svalbarde viac rozšírili, ľudia sú pre svoju bezpečnosť nútení chodiť ozbrojení. Napriek tomu sú ľadové medvede na súostroví chránené pred poľovaním, či akýmkoľvek rušením.

Usadlosti:

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavný článok: Dejiny Svalbardu

Vikingskí a/alebo ruskí rybári možno objavili Svalbard už v 12. storočí (1194). Starí Nóri rozprávali o krajine známej ako Svalbard – chladný okraj. Ostrovy však zaručene objavil až v roku 1596 holandský objaviteľ Viliam Barents. Súostrovie slúžilo ako veľrybárska základňa v 17. a 18. storočí. Ostrovy od konca 19. storočia až do súčasnosti slúžia ako základný tábor pri polárnych expedíciách.

9. februára 1920 bola uznaná nórska suverenita nad ostrovmi (Svalbardská zmluva), v roku 1925 ich Nórsko oficiálne anektovalo. V zmluve sa však zaručilo dovoliť zmluvným štátom na ostrovoch ťažiť nerastné bohatstvo (medzi 41 zmluvnými štátmi bolo aj Česko-Slovensko). Napriek tomu, že v minulosti na ostrovoch ťažili uhlie americké, britské, holandské či švédske spoločnosti, dnes tam sú popri Nóroch už len Rusi. Svalbard však podľa zmluvy musí zostať demilitarizovaný. V rokoch 1942 – 1943 boli ostrovy, podobne ako celé Nórsko, okupované Nemeckom. Podrobný geologický prieskum súostrovia vykonal tím Cambridgeskej univerzity a ďalších univerzít, vedený W. Brian Harlandom medzi 40-tymi a 80-tymi rokmi 20. storočia.

Politika[upraviť | upraviť zdroj]

Svalbard je spravovaný ako súčasť Nórska. Oficiálnym predstaviteľom Svalbardu je guvernér – sysselmann, sídliaci v Longyearbyene. Guvernéra vymenúva nórska vláda.

Ekonomika[upraviť | upraviť zdroj]

Ekonomická činnosť súostrovia je sústredená okolo baníctva (691 640 ton uhlia v roku 1993), zvyšok je tvorený rybárstvom a lovom. V poslednej dekáde 20. storočia začal významne narastať podiel turizmu, výskumu, vzdelávania a HT technológií. Nórsko, tak ako mu to umožňujú medzinárodné zmluvy, vyhlásilo okolo ostrovov 200-míľovú rybársku zónu, ktorú však neuznáva Rusko.

Svalbardský podmorský káblový systém, spustený od januára 2004, spravuje 1 440 km optických káblov zo Svalbardu do Harstadu (cez Andøy) v severnom Nórsku, ktoré sa využívajú na komunikáciu so stanicami orbitálnych satelitov na Svalbarde, z ktorých niektoré patria americkým NASA a NOAA.

Takmer 60 % nórskej populácie súostrovia pracuje v nórskym štátom vlastnenom baníckom priemysle, službách a miestnej správe.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi osadami nie sú žiadne cesty. Na dopravu sa používajú člny, aeroplány, helikoptéry a snežné skútre. Na Svalbarde sú štyri prístavy: Barentsburg, Longyearbyen, Ny-Alesund, Pyramiden a 4 letiská, ale len 2 majú spevnenú pristávaciu plochu (Longyearbyen).

Demografia[upraviť | upraviť zdroj]

Na Svalbarde žije asi 2 800 obyvateľov. 55,4% z nich sú Nóri, 44,3% Rusi a Ukrajinci a 0,3% tvoria iné národnosti. Úradnou rečou na Svalbarde je nórčina, ale Rusi a Ukrajinci používajú ruštinu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Svalbard

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]