Portál:Geografia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
HSGeographie.svg
Vitajte na geografickom portáliupraviť
Rotating globe.gif

Geografia alebo zemepis je náuka (alebo súbor vedeckých disciplín) zaoberajúca sa krajinnou sférou, vzťahmi (najmä príčinnými) medzi systémom prírodného prostredia a systémom ľudskej spoločnosti (spoločensko-ekonomickou sférou) v priestore a čase. Vznikla zo snahy a jej cieľom teda je preskúmať a opísať Zem, dosiahnuť najlepšie využitie prírodných zdrojov, správne rozmiestniť výrobu a utvoriť najvhodnejšie prostredie pre ľudskú spoločnosť.

Definujú ju dva základné princípy: priestorovosť a syntetickosť. Geografia objasňuje najmä pravidelnosti (alebo naopak jedinečnosti) rozmiestnenia kvalitatívne rôznych javov. Skúmajú sa prírodné územné celky („landšafty“) a človekom vytvorené priestorové jednotky: štáty, regióny, mestá a vidiecke obce. Ústredným bodom jej záujmu sú tiež prvky, štruktúry, komplexné vzťahy a procesy celosvetového geosystému. V rámci priestorovej analýzy sa geografia zaoberá pojmami ako vzdialenosť, smer, priestorové vzťahy, poloha, pohyb, interakcia a pod.

Geografia je veda na hraniciach medzi prírodnými, spoločenskými a technickými vedami. Zaraďuje sa medzi vedy o Zemi, tzv. geovedy.


viac o geografi...

HS Plan.svg
Geografický index (22. máj - 20504 článkov)
? ! 2 9 A Á Ä Å B C Ć Č Ç D Ď DZ E É F G H CH I Í Î J K L Ľ Ł M N Ň O Ó Ö Ő P Q R Ř S Š Ş T Ť U Ú Ü V W X Y Z Ž
Datum24.svg
24. jún v geografiiupraviť
24. jún

  • 1783 - narodil sa Johann Heinrich von Thünen, nemecký ekonóm, ktorý do geografie prispel svojou teóriou koncentrických kruhov lokalizácie poľnohospodárskej výroby v zázemí mesta.

HSutvald2.svg
Odporúčaný článokupraviť
Slovakia topo.jpg

Tento článok popisuje geografické pomery na Slovensku.

Slovensko je vnútrozemský štát, nachádzajúci sa v strednej Európe na severnej a východnej pologuli. Uhlovú vzdialenosť medzi najvýchodnejším a najzápadnejším bodom 5° 44' urazí Slnko pri svojej zdanlivej púti okolo Zeme za 23 minút.

Rozloha Slovenska predstavuje 49 035 km², čo krajinu radí na 27. miesto v Európe a 126. miesto vo svete. Rozlohou podobné sú Bosna a Hercegovina alebo Estónsko. Z celkovej rozlohy tvorí poľnohospodárska pôda 49% – 24 016,93 km² (z toho orná pôda 14 131,29 km²), lesná pôda 41% – 20 153,68 km² a iná pôda 10% – 4 860,7 km².

Slovensko má spoločné hranice s 5 štátmi: na severe s Poľskom, na východe s Ukrajinou, na juhu s Maďarskom a na západe s Rakúskom a Českom. Celková dĺžka hraníc je 1 652,2 km, pričom ich veľkú časť (77%) tvoria prírodné hranice v podobe horských hrebeňov (Biele Karpaty, Javorníky, Kysucké a Oravské Beskydy, Tatry, Nízke Beskydy) a riek (Morava, Dunaj, Ipeľ a Tisa). Najvyšší bod štátnej hranice sa nachádza na vrchole Rysov, 2 499,6 m n. m.

celý článok...


HSVissteduatt.svg
Vedeli ste, že...upraviť

HSEditor.svg
Článkyupraviť

Fyzická geografia: Geológia/Litogeografia - Geomorfológia - Hydrológia - Pedológia - Klimatológia - Biogeografia

Humánna geografia: Ekonomická geografia - Urbánna geografia - Geografia obyvateľstva

Ďalšie disciplíny: Kartografia - Geoinformatika - Diaľkový prieskum Zeme - Planetárna geografia

Osobnosti geografie a kartografie: Alexander von Humboldt - Matej Bel - Ptolemaios - Carl Ritter - Matthew Flinders - Samuel Mikovíni

Objavitelia a cestovatelia: Roald Amundsen - James Cook - Krištof Kolumbus - Marco Polo - Vasco da Gama a ďalší

Svetadiely: Afrika - Antarktída - Austrália a Oceánia - Ázia - Európa - Južná Amerika - Severná Amerika

Štáty: Zoznam štátov podľa HDP, HDP na obyvateľa, hustoty obyvateľstva, počtu obyvateľov, rozlohy, indexu ľudského rozvoja

Mestá a obce: Mesto - Štatút mesta - Obec - Dedina

Wikipedia progress icon.svg
Najnovšie článkyupraviť

Kremeľ v Izmajlove · Vieska (Turčianske Teplice) · Brampton (Ontário) · Malá pasáž · Námestie svätého Egídia · Kali (Chorvátsko) · Ugljan · Šífr (vodná plocha) · Bratislavský kraj (1948 – 1960) · Nitriansky kraj (1948 – 1960) · Prešovský kraj (1948 – 1960) · Banskobystrický kraj (1948 – 1960) · Žilinský kraj (1948 – 1960) · Trojičné námestie (Bratislava) · Krvavé Šenky · Aurela Stodolu · Záturčianska · Alberta Mamateja · Michal Šprlák · Gitega · Launceston · Peruštica (mesto) · Tivat · Gymnázium Jána Chalupku · Krematórium v Košiciach · Mošonský Dunaj · Prílepy · Bakta · Krajský súd v Košiciach · Vojenské historické múzeum Piešťany · Zorkovce · Skýros · Železničiarska ulica (Nitra) · Sĺňava (chránený areál) · Hanga Roa · Cesta III. triedy 3400 (Slovensko) · Dedoles · Cesta III. triedy 3391 (Slovensko) · Cesta III. triedy 3390 (Slovensko) · Cesta III. triedy 3410 (Slovensko)