Preskočiť na obsah

Portál:Afrika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
S portálom je prepojených 21 článkov.

Portál

Index

Wikiprojekt

Africké bistro

Zanzibar (Tanzánia)

   Vitajte na Africkom portáli   
Satelitná snímka Afriky
Satelitná snímka Afriky

Afrika je rozlohou druhý najväčší a počtom obyvateľov druhý najľudnatejší svetadiel. Má asi 30,3 miliónov km², vrátane priľahlých ostrovov, pokrýva 6% celkovej plochy planéty a 20,4% z jej celkovej rozlohy súše. 1,3 miliárd obyvateľov (v roku 2013) žijúcich v Afrike predstavuje viac ako 15% svetového obyvateľstva.

V Afrike sa nachádza 54 suverénnych štátov, 9 závislých území a dva „de facto“ nezávislé štáty, ktoré však nie sú uznané svetovým spoločenstvom. Obyvateľstvo Afriky je najmladšie zo všetkých kontinentov; 50 percent Afričanov je mladších ako 20 rokov.

Čítať viac...

Odporúčaný článok
uprav
Rosettská doska v Britskom múzeu
Rosettská doska v Britskom múzeu

Rosettská doska (franc. La pierre de Rosette) je čierna dvojjazyčná kamenná doska staroegyptskej stély, vytvorená roku 196 pred Kr. Vďaka nej bolo možné urobiť významný posun v chápaní egyptského hieroglyfického písma. Obsahuje dovedna 166 rozličných znakov. Názov nesie podľa miesta nálezu – mesta Rosetty (arab. ar-Rašíd) pri ústí západného ramena rieky Níl do Stredozemného mora.

Čítať viac...



Ocenené články
uprav

Najlepšie články Čo to je?

Dobré články Čo to je?

Súčasní kandidáti na najlepší článok

  • Momentálne nie sú...
Pomôžte nám
uprav

Slovenská Wikipédia sa veľmi rýchlo rozrastá a to najmä vďaka Vám – nadšencom, ktorí do nej neustále prispievate. Za to vám patrí veľká vďaka. Pomôžte nám však skvalitniť i články o Afrike. Veľa stránok by potrebovalo aktualizovať a skvalitňovať.

Kvalitný obrázok
uprav
Vedeli ste, že
uprav
  • ...Európu od Afriky delí iba 14,3 kilometrov oceánu?
  • ...okolo 41% afrických detí od 5 do 14 rokov, sú zapojené do detskej práce?
  • ...ľudia v Afrike sú nútení prejsť priemerne 6 km, aby sa dostali k vode?
  • ...v rokoch 1525 – 1866 bolo 12,5 milióna Afričanov zajatých a predaných do otroctva v Amerike?
  • ...pre ľudí je hroch najnebezpečnejšie zviera v celej Afrike?
Kategórie
uprav

Pre zobrazenie podkategórií klikni na ►

Štáty
uprav
História
uprav
Mapa politických miest v Afrike, ktoré existovali v rôznych obdobiach (približne 500 pred Kristom až 1500 pred Kristom).
Bližšie informácie v hlavnom článku: Dejiny Afriky

História Afriky sa začína objavením sa ľudskej rasy približne pred 2,6 miliónmi rokov. Kontinent je kolískou ľudstva, kde sa pred 200 000 rokmi vyvinuli moderní ľudia a následne sa rozšírili do zvyšku zemegule. Ku koncu praveku sa Sahara, ktorú vtedy tvorili veľké jazerá, stala vyprahnutou a „rozrezala“ Afriku na dve časti, čo viedlo k odlišnému, ale nie úplne nezávislému historickému vývoju medzi severom a juhom, vždy spojeným rôznymi obchodnými koridormi cez siete oáz.

Názov „Afrika“ pochádza z latinskej Africa a pôvodne označoval provinciu Afriky v Rímskej ríši, ktorá zhruba pokrývala dnešné Tunisko, pobrežnú oblasť Alžírska a Líbyjskú Tripolitániu a ktorá nakoniec označuje všetky krajiny. V historickom období sa pozdĺž Nílu rozvinula prvá veľká civilizácia, staroveký Egypt, a neskôr severná Afrika. Južné pobrežie Stredozemného mora, zažila vplyv Feničanov, Grékov a Rimanov, ako aj v menšej miere vplyv Peržanov a Asýrčanov, keď ich príslušné ríše napadli Egypt.

Doprava
uprav
Bližšie informácie v hlavnom článku: Doprava Afriky

V predkoloniálnych časoch boli v mnohých častiach Afriky vysoko rozvinuté dopravné siete a počas nasledujúcej koloniálnej éry boli tieto siete reštrukturalizované tak, aby prenikali do vnútrozemia z námorných prístavov a slúžili predovšetkým obchodným a administratívnym potrebám. Rozdrobenosť miest, ktorá viedla k tomu, že medziregionálne väzby boli len slabo rozvinuté, vyplynula zo vzájomného postavenia rôznorodých a zložitých geografických situácií, ekonomickým podmienkam niektorých národných hraníc, chýbajúcej rozvinutej doprave. Všetko to ešte skomplikovala existencia rozsiahlych neobývaných oblastí ležiacich medzi hlavnými centrami.

Vznik nezávislých afrických vlád v 60. rokoch 20. storočia, ktoré uznali potrebu pozdvihnúť ekonomiky z ich všeobecne veľmi nízkych úrovní a predovšetkým rozvinúť poľnohospodárstvo a začať industrializáciu, predznamenal zlepšenie ekonomického plánovania, rozvoj dopravných sietí a zavedenie tzv. lacnejšie sadzby za prepravu. Pretrvával však vážny nedostatok kvalifikovanej africkej pracovnej sily na plánovanie a riadenie dopravných systémov na národnej alebo nadnárodnej úrovni a súčasne na udržanie kroku s rýchlym rozvojom dopravných technológií mimo Afriky.

Doprava Afriky môže byť:

Umenie
uprav
Citáty
uprav
Ak som niekedy videl mágiu, bolo to v Afrike.
John Hemingway
Afrika má svoje tajomstvá a ani múdry človek im nerozumie. Ale múdry človek ich rešpektuje.
Miriam Makeba
Jediný muž, ktorému závidím, je muž, ktorý ešte nebol v Afrike – má sa totiž na čo tešiť.
Richard Mullin
Ak by som mohla urobiť ešte jednu vec, bolo by to ísť ešte raz na safari.
Karen Blixen
Je to naozaj krásne. Zdá sa, že Boh navštevuje všade inde, ale žije v Afrike.
Will Smith
V Afrike máte priestor...je tu hlboký zmysel pre priestor, priestor a nebo.
Thabo Mbeki
Vždy, keď sa pozriem na zebru, nemôžem zistiť, či je čierna s bielymi pruhmi alebo biela s čiernymi pruhmi, a to ma frustruje.
Jodi Picoult
Zoznamy
uprav
Pomôž
uprav

Ak chceš, aj ty môžeš pomáhať portálu umenie. Keď nevieš, kde začať, tu je malá pomôcka. Portál potrebuje tieto články

vytvoriť: Fauna Afriky, Flóra Afriky, Afričania (domorodci) a iné

rozšíriť alebo upraviť: Egypťania (starovek), Afrikánčina, Panafrikanizmus a iné

Geografia
uprav
Mapa s jednotlivými krajinami Afriky.
Pamiatky
uprav

Egypt

Politika
uprav
Regióny Africkej únie:  Severný región ,  Južný región ,  Východný región ,  Západný región ,  Stredný región .
Bližšie informácie v hlavnom článku: Politika Afriky

Africká únia (AÚ) je kontinentálna únia pozostávajúca z 55 členských štátov. Únia vznikla 26. júna 2001 so sídlom v Addis Abebe v Etiópii. Oficiálne bola únia založená 9. júla 2002 ako nástupca Organizácie africkej jednoty (OAU). V júli 2004 bol Panafrický parlament (PAP) Africkej únie premiestnený do Midrandu v Južnej Afrike, ale Africká komisia pre ľudské práva a práva národov zostala v Addis Abebe.

Vo viacerých častiach Afriky stále dochádza k rozsiahlemu porušovaniu ľudských práv, často pod dohľadom štátu. K väčšine takýchto porušení dochádza z politických dôvodov, často ako vedľajší účinok občianskej vojny. Medzi krajiny, v ktorých bolo v poslednom čase zaznamenané veľké porušovanie ľudských práv, patrí napr. Konžská demokratická republika, Sierra Leone, Libéria, Sudán, Zimbabwe či Pobrežie Slonoviny.

Spoločnosť
uprav
Rozšírenie bantuských jazykov.

Jazyky

Náboženstvo

Bližšie informácie v hlavnom článku: Náboženstvo v Afrike
Šport
uprav
Iné projekty
uprav
  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Afrika
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Afrika
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Afrika
Oznámenia
uprav

Ak ste vo Wikipédii nový, prečítajte si stránku Wikipédia:Wikiportál, pravdepodobne vám pomôže.

Články, ktoré sa týkajú tohto portálu môžete na tento portál odkázať buď prostredníctvom IB alebo šablónou {{Portál|Afrika|Africký}}, ktorú vložíte na koniec tesne pred kategórie. Ďakujeme!

Ak vás zaujímajú posledné úpravy alebo prípadne nové články na danú tému, odporúčam pozrieť na Portál:Afrika/Sledovanie (Súvisiace úpravy).

Pre okamžitú aktualizáciu stránky aktivujte purge.

Správcovia
uprav
Ostatné portály
uprav

Wikipédia po afrikánsky. Wikipédia
Die vrye ensyklopedie
uprav úvodu Refresh