Portál:Letectvo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Avion silhouette.svg
Avion silhouette.svg

Letecký portál

Úvod
Wrightflyer.jpg
British Airways Concorde G-BOAC 03.jpg

Letectvo je súhrn činností, zariadení a organizácií, ktorých cieľom je využitie vzdušného priestoru (vzduchového obalu Zeme) na lety leteckých dopravných prostriedkov, prípadne aj kozmických dopravných prostriedkov na lety do kozmického priestoru.

V súčasnosti, keď je väčšina lietadiel ťažších ako vzduch, ide najmä o lietanie lietadiel a vrtuľníkov. Po anglicky sa tento obor nazýva „aviation“, v slovenčine „aviatika“, čo väčšinou označuje všeobecne letectvo na Zemi.

S portálom je spojených 951 článkov
Odporúčaný článok
Paragliding.jpg

Paraglajding (po angl. paragliding) je letecký šport, ktorý pre pohyb vo vzduchu využíva špeciálne skonštruované krídlo z tkaniny, ktorá neprepúšťa vzduch a pri svojom doprednom pohybe sa nafukuje do aerodynamického tvaru, pričom nesie na šnúrach upevnenú sedačku, v ktorej sedí, alebo leží pilot tohto zariadenia.

Túžba lietať je tak stará, ako sama história človeka. V starogréckych bájach to bol Ikaros, ktorý letel na krídlach zhotovených z peria a vosku, až sa dostal do blízkosti slnka, kde sa mu vosk roztopil, perie vypadalo a on spadol dolu. V slovenských rozprávkach sú to lietajúce paripy, kone, ktoré nosili svojich rytierov a ktoré bojovali s nimi proti zlu. Taktiež trojhlavé šarkany mali možnosť lietať.

Azda najznámejšou osobnosťou v histórii, ktorá sa zaoberala lietaním bol Leonardo da Vinci, ktorého nákres lietacieho zariadenia pripomína dnešné závesné krídla. Na Slovensku sa o prvom lietaní hovorí v povesti o lietajúcom mníchovi Cypriánovi, ktorý zletel z Troch korún, nachádzajúcich sa v Pieninskom národnom parku, do údolia Dunajca.

Za vynálezcu klzáka sa považuje inžinier NASA a vedec Francis Melvin Rogallo (narodený 27.januára 1912), ktorý pracoval ako mladší inžinier v NACA (predchodca NASA) na optimalizácii padákov, používaných v letectve.

Zaujímavosti
Lockheed SR-71 Blackbird.jpg
  • ...na začiatku druhej svetovej vojny bol bombardér B-25 pri strmhlavom lete rýchlejší než väčšina stíhacích lietadiel.

ďalšie zaujímavosti...

Vybraný citát
Alan-shepard.jpg
„Viete, byť skúšobným pilotom nie je vždy najzdravšia vec na svete.“Alan Shepard
Pomôžte nám

Vytvoriť: Gloster Gladiator, Bristol Beaufighter, Bristol Blenheim, Douglas B-18 Bolo, Short Stirling, Handley Page Halifax, Short Sunderland, Supermarine Walrus, Westland Lysander, Nakadžima B5N, Micubiši G4M, Junkers Ju 86, Junkers Ju 188, LaGG-1, Iliušin Il-10, Airbus Beluga, Airbus A400M, Antonov An-148, Tupolev Tu-214, Amerika Bomber, Mil Mi-6, Mil Mi-10, Mil Mi-12, Šen-jang J-6, Čcheng-tu J-7, Schempp-Hirth Discus, Hawker Siddeley Harrier, British Aerospace Sea Harrier, McDonnell Douglas AV-8B Harrier II a ďalšie...

Rozšíriť alebo vylepšiť: Ornitoptéra, North American X-15, Distinguished Flying Cross (USA), British Taylorcraft Auster, Cessna 172, Lockheed Martin, Mil Mi-8, Star Alliance, Vystužená vzducholoď, Nevystužená vzducholoď, Douglas Aircraft Company, Blohm & Voss Bv 143, Letisko Senica, Letisko Trenčín, Messerschmitt Me 323, Mil Mi-26, Mil Mi-28, TAROM, Suchoj Superjet 100, Letisko, Lietadlová loď, Distinguished Flying Cross, Northrop Grumman B-2 Spirit, Tupolev Tu-4, História letectva, Dopravné lietadlo a ďalšie...

Príbuzné portály
Shuttle.svg

Kozmonautický portál
Zoznamy
Iata official logo.png
Ocenené články

Award-star-gold-3d.png Najlepšie články Čo to je?

  • Momentálne nie sú...

Award-star-silver-3d.png Dobré články Čo to je?

Featured article candidate.svg Súčasní kandidáti na najlepší článok


 
Obrázok týždňa


V-2 rocket diagram (with English labels).svg
Autor: Fastfission
Schematický rez raketou V2, prvou balistickou raketou na svete, ktorá ako prvý človekom vyrobený objekt uskutočnil suborbitálny kozmický let. Raketa vyvinutá vedcom Wernherom von Braunom v mene nacistického Nemecka a na základe práce Roberta Goddarda bola počas druhej svetovej vojny použitá proti Spojenému kráľovstvu a Belgicku na ostreľovanie vojenských a civilných cieľov, čo malo za následok smrť odhadom 7 250 vojakov a civilistov. Približne 20 000 väzňov v podzemí továrne Mittelwerk zomrelo pri výrobe rakiet, čím sa V2 stala snáď jediným zbraňovým systémom, ktorého samotná výroba spôsobila viacej úmrtí než jeho bojové nasadenie.


ďalšie obrázky...

Vybraná osobnosť
Pokryshkin A I.jpg

Alexandr Ivanovič Pokryškin (rus. Александр Иванович Покрышкин; * 6. marec 1913 Novosibirsk  –  † 13. november 1985, Moskva, ZSSR, dnes Rusko) bol sovietsky stíhací pilot, letecké eso, maršal Sovietskeho letectva, 2. najúspešnejší stíhací pilot Spojencov počas druhej svetovej vojny.

Narodil sa 6. marca 1913 v meste Novonikolajevsk, dnes Novosibirsk v rodine robotníka. V roku 1928 skončil 7. ročník základnej školy a šiel pracovať ako stavebný robotník. Napriek tomu že pochádzal z chudobnej rodiny a žil v najchudobnejšej časti mesta nebol ako väčšina jeho rovesníkov. V roku 1930 začal študovať na vyššej technickej škole, po jeden a pol roku dostal diplom a ďalšieho pol roka pracoval v muničnej továrni. Následne sa v roku 1932 dobrovoľne prihlásil do armády a bol vyslaný na leteckú školu, po čom veľmi túžil. Školu však onedlho zatvorili a z jej študentov spravili leteckých mechanikov. Ako letecký mechanik absolvoval najprv školu v Perme a neskôr v Leningrade. Potom bol prevelený k 74. streleckej divízii, kde sa stal mechanikom.

Kategórie

Vyhľadávanie:
Správcovia portálu

Letecký portál má dvoch správcov. Ak máte niekto záujem byť ďalším správcom leteckého portálu alebo máte nápad ako obohatiť letecký portál, kontaktujte nasledovných redaktorov:

Ostatné portály

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia (Celestia.png Slnečná sústava) · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330 - Autobahn, StVO 1992.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Avion silhouette.svg Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg TenisChessSet.jpg Šach)


Krajiny a regióny