Portál:Tenis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tenisový portál

Tenis, označovaný aj ako biely šport, je loptová hra pre 2 alebo 4 hráčov. Variant s 2 hráčmi je dvojhra, variant so 4 hráčmi štvorhra. Existuje klasická a zmiešaná štvorhra, pri klasickej proti sebe hrajú dva páry mužov alebo žien, pri zmiešanej je v každom páre jeden muž a jedna žena. Súperi stoja proti sebe na sieťou rozdelenom hráčskom poli (kurte) a pokúšajú sa odraziť tenisovú loptičku tenisovou raketou tak, aby súperi neboli schopní ju v rámci pravidiel vrátiť.

1 211 článkov sú zapojené s portálom
Odporúčaný článokupraviť
Kim Clijstersová - Wimbledon 2006
Kim Clijstersová - Wimbledon 2006

Kim Antonie Lode Clijstersová (* 8. jún 1983, Bilzen, Belgicko) je belgická profesionálna tenistka a bývalá svetová jednotka v ženskom tenisovom rebríčku WTA. Počas svojej kariéry zatiaľ vyhrala 35 turnajov WTA v dvojhre a 11 turnajov vo štvorhre.

Na jeseň 1999, vyhrala svoj prvý turnaj WTA vo dvojhre (Luxemburg), krátko nato si v Bratislave pripísala prvý úspech aj vo štvorhre. Prvé finále na prestížnom Grandslame dosiahla o dva roky neskôr na French Open, keď prehrala s Jennifer Capriatiovou, 12-10 v rozhodujúcom sete. Ďalší významný úspech prišiel koncom roku, keď vyhrala WTA Tour Championships v Los Angeles, pričom vtedajšiu svetovú jednotku Serenu Wiliamsovú, doslova zmietla z kurtu.


Správcoviaupraviť
  • Portál Tenis založil 2. februára 2009 - Adrian
Vedeli ste, že...upraviť
  • ... francúzska hra , ktorá vznikla pravdepodobne v 11. alebo 12. storočí, jeu de paume (v preklade hra ruky alebo hra rúk, resp. hra s rukou/rukami) považujú za predchodkyňu tenisu?
  • ... prvým mužským hráčom v histórii Wimbledonu, ktorý ako obhajca víťazstva v následujúcom ročníku vypadol už v 1. kole, bol Lleyton Hewitt v roku 2002?

Ostatné portály

Prírodné a technické vedy, veda a technika


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť


Krajiny a regióny