Portál:Šport

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
PortalSportBanner.png
Futbal
Hokej

Šport je ritualizovaná (prostredníctvom pravidiel) forma fyzickej aktivity alebo zručnosti, ktorej účelom je snaha rekreovať sa: pre súťaženie, pre vlastné potešenie, pre dosiahnutie dokonalosti, pre vývoj zručnosti alebo pre akúkoľvek kombináciu týchto cieľov. Zväčša nevedomým prínosom je i sublimovanie biologických pudov (napr. agresivita prevádzaná do súťaživosti)

V histórii boli tiež pokusy využiť napr. olympijské hry na odstránenie vojen. V súčasnosti je šport využívaný aj na komerčné ciele s čím súvisí napr. profesionalizácia športu, ale i negatívne javy ako napr. doping. Zahŕňa v sebe široké spektrum ľudských činností.

Športový index (22. september - 10435 článkov)
? 1 2 A Á Ä Å B C Č D E É F G H CH I Í J K L Ľ Ł M N O Ó Ö P Q R S Š T Ť U Ú Ü V W X Y Z Ž
Odporúčaný článok
Jerzy Kukuczka Mount Everest 1980.jpg

Jerzy Kukuczka (* 24. marec 1948, Katovice, Poľsko – † 24. október 1989, južná stena Lhoce, Nepál), "Jurek," bol poľský horolezec, jeden z najvýznamnejších horolezcov 20. storočia. 18. 9. 1987 sa stal druhým človekom v histórii krátko po Reinholdovi Messnerovi, ktorý stál na všetkých štrnástich osemtisícovkách.

Pochádzal zo skromných pomerov a jeho výstroj v horách (ručne šité, second hand) sa absolútne nedal porovnať s tým, čo mali k dispozícii lezci zo západu. Spolu s faktom, že na všetkých 14 osemtisícoviek vystúpil za 8 rokov (Messner za 16), pričom mal viac prvovýstupov aj zimných výstupov, to sú dôvody, prečo práve on je znalcami často považovaný za najlepšieho výškového horolezca 20. storočia.

Po dokončení zbierky osemtisícoviek na ne neprestal liezť. Vroku 1988 vystúpil s A. Hajzerom alpsky a prvovýstupom na východný vrchol Annapurny. Zahynul v roku 1989 v dodnes len raz zlezenej južnej stene Lhoce v Himalájach – vo výške 8 200 m n. m. mu nevydržalo lano, ktoré predtým kúpil z druhej ruky v Káthmandu. Spadol do 2 km priepasti.

Články

Šport:
aeronautikaakrobatické lyžovanieamerický futbalaustrálsky futbalatletikabandy hokejbedmintonbiatlonbiliardbojové umeniaboulesbowlingboxbridžbroomballcurlingcyklistikačínsky šachdámadžudofaustbalflorbalformula 1futbalfutsalgogolfgymnastikahokejhokej na kolieskových korčuliachhokejbalhorolezectvohorseballhorská turistikaindiakainline hokejinterkrosírske ragbyjachtingjazdectvokabaddikanadský futbalkanoe pólokanoistikakaratekolieskové korčuľovaniekonské pólokorfbalkrasokorčuľovaniekriketkulturistikakuželkyľadový hokejlakroslyžovaniemoderný päťbojmotocyklistikanohejbalnetballnohejbalorientačný športpelotaplávaniepodhladinové ragbypodhladinový hokejpólokrospotápaniepozemný hokejpreťahovanie lanomragbyraketbalringetterugby leaguešachsálový futbalsambosavateskialpinizmus a horolezectvosquashsnookersnowboardingsoftbalšportová streľbašportové lezectvosumosurfingsynchronizované plávanietanečný športtchoukballtenistouch rugbyveslovanievodné lyžovanievodné pólovodné záchranárstvovodný motorizmuswindsurfingwu-šu

Najnovšie články

Majstrovstvá Európy B kategórie v americkom futbale 2009 · Ázijský pohár vo volejbale žien 2010 · Ázijský pohár vo volejbale 2008 · Majstrovstvá SEABA v basketbale žien 2016 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1958 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1957 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1956 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1955 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1954 · Michele Skatar · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1969 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1967 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1965 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1964 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1962 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1960 · Svetový pohár v ľadovom hokeji 2016 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1985 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1983 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1981 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1979 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1977 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1975 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1973 · Majstrovstvá Európy v bejzbale 1971 · Ázijský pohár v basketbale 2010 · Azerbajdžanský olympijský výbor · Ázijský pohár v basketbale 2008 · Ázijský pohár v basketbale 2004 · Majstrovstvá sveta v hokeji na kolieskových korčuliach žien 2016 · Katarína Jobbágyová · Ázijský pohár vo volejbale mužov 2016 · Ázijský pohár vo volejbale žien 2016 · Malý slam · Veľký slam · Rosannagh MacLennanová · Demy de Zeeuw · Majstrovstvá sveta FIFA vo futsale 2016 · Kvalifikácia na Majstrovstvá Európy v americkom futbale 2018 · SBV Excelsior

Šablóny

Výhonky
V akom prípade použiť? Keď je článok týkajúci sa daného športu príliš krátky (tzv. „výhonok“)
Kde nájdem jednotlivé typy? Tu.
Šablóny k jednotlivým športom/športovcom  • Iné
Správcovia portálu

Marián (d)ZajanoAndrej (d) (neaktívny od 3.2.2014)SVALNAC (neaktívny od 5.1.2014)


26. október
Satu makela-nummela.jpg
Satu Mäkelová-Nummelová


ďalšie výročia...

Obrázok týždňa

Hossa-Hawks.jpg

Slovenský hokejista Marián Hossa strelil v zápase Chicago Blackhawks proti Philadelphii Flyers svoj 500. gól v NHL a stal sa len 44. hráčom v histórii súťaže, ktorému sa to podarilo. So slovenských hokejistov sú pred ním iba Stan Mikita s 541 gólmi a Peter Bondra s 503 gólmi.

Aktuality
  • 16. október – Slovenský cyklista Peter Sagan zvíťazil v katarskej Dauhe na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v pretekoch s hromadným štartom mužov a stal sa tak iba šiestym cyklistom v histórii, ktorému sa podarilo obhájiť titul majstra sveta. Striebornú medailu získal Brit Mark Cavendish a bronzovú Belgičan Tom Boonen.[1]

Referencie

Vedeli ste, že...
  • ... 1. októbra 2016 bola v zápase druhej najvyššej talianskej súťaže Serie B medzi mužstvami Entella a Vicenza udelená prvýkrát v histórii futbalu zelená karta za akt fair-play?


Kategórie
Príbuzné portály
Tennis Racket and Balls.jpg

Tenisový portál
Najlepšie články
Pomôž portálu

Ak chceš, aj ty môžeš pomáhať športovému portálu. Keď nevieš, kde začať, tu je malá pomôcka. Portál potrebuje tieto články:

VYTVORIŤ:
Atletika

Basketbal

Cyklistika

Futbal

Hádzaná

Ľadový hokej

Motošport

Tenis

Vodné športy

Vodný slalom

Zimné športy

Šport (všeobecne a ostatné)


ROZŠÍRIŤ/UPRAVIŤ:

Asafa Powell, Derrick Atkins, Juninho Pernambucano, Kenenisa Bekele, Martina Moravcová, Jozef Vengloš, James Naismith, FK Dynamo Kyjev, Vedad Ibišević, Dorastenecké majstrovstvá sveta v atletike 2009, Majstrovstvá Slovenskej republiky v atletike 2008, Simone Hauswaldová, Puk, Sepp Blatter

Ostatné portály

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia (Celestia.png Slnečná sústava) · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330 - Autobahn, StVO 1992.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Avion silhouette.svg Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg TenisChessSet.jpg Šach)


Krajiny a regióny