Surfing (šport)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Surfovanie

Surfovanie je šport, ktorý využíva kinetickú energiu pohybu upravenej dosky na prelamujúcej sa príbojovej pobrežnej vodnej vlne.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Stovky rokov bolo surfovanie ako šport ústrednou súčasťou starovekej polynézskej kultúry. Britskí objavitelia ho prvýkrát odpozorovali na Tahiti v roku 1767.

Obľúbené destinácie[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti medzi popredné surferské destinácie patrí Havaj a Kalifornia v Spojených štátoch amerických, Austrália, Maroko v Afrike a v Ázii je populárnou destináciou pre surferov indonézske Bali. Čo sa týka surfovania a európskych destinácií, obľúbenými lokalitami sú Španielsko, Francúzsko či Portugalsko.

Ideálne obdobie na surfovanie v Európe je počas jesenných a zimných mesiacov. Hoci je voda v tomto období pomerne studená, Golfský prúd ju pomáha udržiavať aj v severských krajinách na znesiteľnej teplote. Najlepšie vlny sa tvoria prevažne na atlantickom pobreží.[1]

Druhy dosiek a technika surfovania[upraviť | upraviť zdroj]

Na surfovanie sa využíva viacero typov surfovacích dosiek. Dlhšie dosky spôsobujú väčšie trenie s vodou, preto sú tieto typy dosiek pomalšie a ťažšie ako menšie dosky. Tento typ surfovacej dosky je vhodný pre úplných začiatočníkov, ktorí na začiatku potrebujú pomoc pri vyrovnávaní balansu. Ak surfer získa potrebné skúsenosti na dlhšej doske, prechádza na kratšie a ľahšie surfovacie dosky. S nimi majú surferi väčšiu kontrolu a možnosť manévrov vo vode.

Pre surfera je vždy dôležité dopádlovať k blížiacej sa vlne, v správny okamih vyskočiť na dosku, zostať prikrčený a zároveň byť schopný udržať sa na doske v smere vlny. Surfer by mal zostať naklonený dopredu, aby získal väčšiu rýchlosť a zároveň sa opierať o zadnú nohu, s ktorou brzdí. Pokiaľ chce surfer predĺžiť dĺžku jazdy na vlne, mal by sa udržať rovnobežne s hrebeňom vlny.

Každoročne sa 20. júna oslavuje Medzinárodný deň surfovania, ktorý oslavuje tento šport a životný štýl s ním spojený.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. A.S., Petit Press. Obľúbené lokality na surfovanie v Európe. cestovanie.sme.sk. Dostupné online [cit. 2018-04-28].

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]