Wu-šu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Wu-šu alebo wušu je čínske bojové umenie.

Počiatky tohto starobylého bojového umenia siahajú do severočínskej provincie Che-nan, kde leží legendárny kláštor Šao-lin. Je to významné rodisko kung-fu, teda čínskeho mentálneho boxu. Vznik niektorých štýlov je však pripisovaný spojeniu starogréckeho umenia pankration a grécko-rímskeho zápasenia. Zásluhu na tom malo najmä dobyvačné správanie sa Alexandra Veľkého.

V priebehu niekoľkých rokov sa kung-fu rozvinulo do piatich hlavných štýlov, ktoré nesú mená svojich tvorcov : HUNG, ČOJ, MONK, LAU a LI. Sú známi ako piati predchodcovia a hovorí sa, že boli zakladateľmi dnešných tajných spoločností Triády. Všeobecne sa považujú za jediných, ktorí prežili vyplienenie šaolinského kláštora armádou cisára Jung-čenga. Ušli cez Chuang-che (Žltá rieka) a ukrývali sa. Po ich smrti ich žiaci rozvinuli mnoho systémov kung-fu. Počas nasledujúcich niekoľkých stoviek rokov vznikli ďalšie vetvy týchto štýlov, takmer nerozoznateľné od ich pôvodných foriem. Pretože Čína je obrovská krajina s mnohými dialektmi, niektoré školy kung-fu praktikujú štýly, ktoré sú rovnaké, ale majú rôzne názvy.

Štýly kungfu boli založené na pohyboch piatich zvierat : tiger, žeriav, leopard, had, drak

Bezpochyby jeden z dnes najpopulárnejších štýlov kung-fu je wing-čun, Čo znamená “prekrásny čas jari.” Odlišuje sa od iných štýlov kungfu dvoma spôsobmi: po prvé, je jediným štýlom , ktorý vytvorila žena; a po druhé, vyžaduje iba minimálne vypätie síl na dosiahnutie maximálneho výkonu. Tento štýl vytvorila mníška Ng Mui zo Šao-linu.

Dnešným predstaviteľom tohto štýlu, Jip Man, bol kedysi jeho veľmajstrom. Jedným z najznámejších žiakov bol Bruce Lee, ktorý si neskôr vytvoril vlastný štýl Jeet Kune Do (“metóda zadržanej päste”).