Ragby

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ragby
Zápas Južná Afrika - Nový Zéland z toku 2006
Nadradené odvetvie
nie je
Disciplíny
ragby, ragby 7, plážové ragby
Vrcholné súťaže
Majstrovstvá sveta v ragby od roku 1987
Turnaj šiestich národov od roku 1910
Medzinárodná federácia
Medzinárodná ragbyová federácia (IRB)
irb.com
Národný zväz
Slovenská ragbyová únia (SRU)
slovakrugby.sk

Ragby (tzv. pätnástkové ragby; angl. Rugby union) je plne kontaktný kolektívny loptový šport, ktorý má pôvod na začiatku 19. storočia v Anglicku. Hrá sa s loptou oválneho tvaru s maximálnou šírkou 30 centimetrov a výškou 62 centimetrov. Ihrisko je dlhé 100 metrov a široké 70 metrov. Na oboch bránkových čiarach sú umiestnené bránkové tyče v tvare písmená H (tzv. háčko).

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Za zakladateľa ragby je najčastejšie označovaný William Webb Ellis, ktorý v roku 1823 počas školského futbalového zápasu v meste Rugby vzal loptu do rúk a utekal s ňou smerom k súperovej bráne. Udalosti dokazujúce túto skutočnosť sú ale sporné. V roku 1845 boli spísané prvé pravidlá ragby študentmi Rugby School. Medzi ďalšie významné udalosti v rannom období tohto športového odvetvia patrí rozhodnutie klubu Blackheath F.C. opustiť Futbalovú asociáciu v roku 1863 a taktiež rozkol medzi rugby union a rugby league v roku 1895. Dlhé roky bolo ragby amatérskym športom. Zmena nastala v roku 1995, keď Medzinárodná ragbyová federácia (IRB) zrušila pravidlo o obmedzení platieb hráčov, takže na najvyššej úrovni sa hra stala profesionálnou.

IRB je riadiacim orgánom ragby od svojho vzniku v roku 1886. Prvými členmi sa stali zväzy krajín Veľkej Británie a Írska a taktiež viacero krajín patriacich pod krídla Britského impéria. V ďalších rokoch sa stalo ragby v krajinách ako Austrália, Nový Zéland a Južná Afrika de facto národným športom. Podobné postavenie má aj vo Fidži, Gruzínsku, Samoe a Tonge. Ragby sa hrá vo vyše 100 krajinách na šiestich kontinentoch. IRB má v súčasnosti 118 členov.

Najlepšími družstvami sveta sú národné družstvá Nového Zélandu (All Blacks), Anglicka, Austrálie (Wallabies), Južnej Afriky (the Springboks) a Francúzska (Les Bleus).

Súťaže[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé Majstrovstvá sveta v ragby sa uskutočnili v roku 1987. Konajú sa štvorročnou periodicitou a víťaz získava pohár pomenovaný po Williamovi Webbovi Ellisovi. Six Nations (Turnaj šiestich národov) v Európe a The Rugby Championship (predtým Tri Nations) na južnej pologuli sú hlavné medzinárodné súťaže konajúce sa každoročne. Medzi najprestížnejšie domáce klubové súťaže patria Top 14 vo Francúzsku, English Premiership v Anglicku, Currie Cup v Južnej Afrike a ITM Cup na Novom Zélande. Najvýznamnejšími nadnárodnými klubovými súťažami sú Pro 12 (zahŕňa kluby z Írska, Škótska, Walesu a Talianska), Super Rugby (kluby z Austrálie, Nového Zélandu a Južnej Afriky) a Heineken Cup (najlepšie európske kluby z domácich súťaží).

Pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Bodovanie:

  • 5 bodov – položenie lopty do bránkoviska
  • 2 body – kop do bránky po položení
  • 3 body – kop do bránky priamo z hry

Ďalej sú známe ešte tieto typy ragby: rugby league, touch rugby.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]