Portál:Architektúra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Wikipedia logo silver.png p o r t á l   A r c h i t e k t ú r y ,  S t a v e b n í c t v a  a  U r b a n i z m u 
Sydney opera house side view.jpg
Tento portál slúži ako prehľadný úvod k témam architektúry, stavebníctva a urbanizmus.
  • Architektúra (lat. architectura > gr. architekton (Αρχιτεκτον) [hlavný staviteľ a pod.] = archi [hlavný/vládnuť] + tekton [staviteľ/umelec alebo remeselník pracujúci drevom]) je umenie a veda o navrhovaní a stavbe budov, objektov, stavieb a ich súborov, pamätníkov a rôznych architektonických prvkov.
  • Stavebníctvo je technický odbor, ktorý sa zaoberá prípravou, výstavbou a riadením stavebnej a obchodnej činnosti.
  • Urbanizmus je architektonická disciplína, ktorá sa zaoberá štúdiom a realizáciou výstavby miest, obcí a sídlisk na účely bývania, práce a rekreácie.
Colosseum-2003-07-09.jpg
Index (22. marec - 4120 článkov)
? 1 2 3 4 6 7 8 9 A Á B C Č D E É F G H CH I J K L Ľ Ł M N O Ö Ø P Q R S Š T U Ú V W X Y Z Ž
Odporúčaný článok
Výstavba najnižších poschodí

Palác sovietov rus. Дворец cоветов je nedokončený sovietsky architektonický projekt gigantickej administratívnej budovy v Moskve. Výstavba paláca sa začala v roku 1937, v roku 1941 ju prerušila prebiehajúca vojna a nikdy nebola obnovená. Autorom projektu bol Boris Iofan.

Myšlienku na vybudovanie veľkej budovy sovietov, postavenej na mieste palácov, ktoré predtým vlastnili bankári, panovníci a cári predniesol už v decembri 1922 Sergej Kirov, na Zjazde Sovietov, na ktorom bol založený Sovietsky zväz. Následne svoju myšlienku rozšíril - domnieval sa, že je potrebná ešte mohutnejšia stavba, ktorá by slúžila aj ako symbol pre celý európsky proletariát.

Keď v roku 1924 zomrel Vladimír Iľjič Lenin, odštartovala stavba provizórneho Leninovho mauzólea kampaň budovania Leninových pomníkov po celej zemi. Vtedy študent architektúry Viktor Balichin navrhol umiestenie obrej sochy Lenina na sídlo Kominterny na mieste Chrámu Krista Spasiteľa.Táto idea sa neskôr uplatnila v Iofanovom návrhu.

Terminológia
Architektonická dispozícia · Architektonická funkcia · Architektonická kompozícia · Architektonická tvorba · Architektonické sochárstvo · Architektonické tvaroslovie · Architektonický priestor · Architektonický prvok · Architektonický sloh
Nové články
Evanjelický kostol v Roštári · Evanjelický kostol v Koceľovciach · Radový rodinný dom · Evanjelický kostol v Necpaloch · Evanjelický kostol v Príbovciach · Evanjelický kostol v Blatnici · Evanjelický kostol v Martine · Chrám Concordia · Evanjelický kostol v Ochtinej · Evanjelický kostol vo Vlachove · Semilasso · Červený most · Welthauptstadt Germania · Evanjelický kostol v Kameňanoch · Železničná stanica Hronská Dúbrava · Rozhlédni se, člověče · The Valley (štadión) · Divadlo (časopis) · Šepkár v hľadišti · Obydlie miškára v Komni · Kostelecký zámecký park · Hvezdáreň Ondřejov · Žakýlsky hrad · Drienok (hrad) · Lipaiovská záhrada · Evanjelický kostol v Dobšinej · Železničná zastávka Bratislava-Vrakuňa · Letisko Praha-Kbely · Bořislavka (stanica pražského metra) · Kolbenova (stanica pražského metra)
Obrázok týždňa
Prague - Dancing House.jpg


Tancujúci dom v Prahe, autori Frank Gehry a Vlado Milunić.
Vedeli ste, že...
Tuned mass damper - Taipei 101 - Wikimania 2007 0224.jpg
Zoznamy
Hlavné kategórie
Norman Foster dresden 061110.jpg
GR-acropolis-parthenon.jpg
Acanthusornament, Nordisk familjebok.PNG
2006 Aug 06 025.JPG
1 The Opera House in Sydney.jpg
Architekti

Architekti podľa štýlu · Architekti podľa štátu · Architekti podľa obdobia

Architektúra
Architektúra podľa štátu
Architektonické prvky Dejiny architektúry
Architektúra podľa obdobia
Stavby
Stavby podľa slohu · Stavby podľa typu · Stavby podľa štátu
Jedburgh Abbey03.jpg
London MMB 36 St Swithin's Lane.jpg
Orangerie.jpg
Ephesos Byzantine palace plan.png
Chicago Downtown Aerial View.jpg
Architektonické štýly Stavebníctvo
Konštrukcie · Stavebné materiály
Krajinná architektúra Technické výkresy Urbanizmus

Ostatné: Ekológia v architektúre · Náboženská architektúra · Ľudová architektúra · Architektonická terminológia · Teória architektúry · Ceny za architektúru  · všetky kategórie...

Wikipedia-logo-sk.png Wikipédia:WikiProjekt Architektúra Wikipedia-logo-sk.png
Ostatné portály

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia (Celestia.png Slnečná sústava) · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330 - Autobahn, StVO 1992.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Avion silhouette.svg Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg TenisChessSet.jpg Šach)


Krajiny a regióny