Portál:Architektúra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Wikipedia logo silver.png p o r t á l   A r c h i t e k t ú r y ,  S t a v e b n í c t v a  a  U r b a n i z m u 
Sydney opera house side view.jpg
Tento portál slúži ako prehľadný úvod k témam architektúry, stavebníctva a urbanizmus.
  • Architektúra (lat. architectura > gr. architekton (Αρχιτεκτον) [hlavný staviteľ a pod.] = archi [hlavný/vládnuť] + tekton [staviteľ/umelec alebo remeselník pracujúci drevom]) je umenie a veda o navrhovaní a stavbe budov, objektov, stavieb a ich súborov, pamätníkov a rôznych architektonických prvkov.
  • Stavebníctvo je technický odbor, ktorý sa zaoberá prípravou, výstavbou a riadením stavebnej a obchodnej činnosti.
  • Urbanizmus je architektonická disciplína, ktorá sa zaoberá štúdiom a realizáciou výstavby miest, obcí a sídlisk na účely bývania, práce a rekreácie.
Colosseum-2003-07-09.jpg
Index (22. október - 4114 článkov)
? 1 2 3 4 6 7 8 9 A Á B C Č D E É F G H CH I J K L Ľ Ł M N O Ö Ø P Q R S Š T U Ú V W X Y Z Ž
Odporúčaný článok
Obytná budova v Múzeu kysuckej dediny

Vernakulárna architektúra alebo v užšom zmysle ľudová architektúra je architektúra pojednávajúca o metódach, materiáloch a spôsobe konštrukcie využívajúcich lokálne zdroje ako odpoveď na lokálne potreby. Vernakulárna architektúra odkazuje na tradície, trendy, historický vývoj a prírodné danosti určitého územia v rámci dlhšieho časového úseku. Často je zatracovaná ako neohrabaná a hrubá, no na druhej strane má zástancov, ktorí ju považujú za samostatný prínos v súčasnom dizajne.

Na rozdiel od projektovanej architektúry sa vernakulárna zakladá na vedomostiach a postupoch odovzdaných z generácie na generáciu nadobudnutých hlavne, no nie len metódou pokus omyl. Toto samozrejme neseparuje architektov od vernakularity. Pojem si netreba zamieňať s tradičnou či tradicionalistickou architektúrou aj keď sa môžu z časti prelínať. Časom sa vernakulárna architektúra, mohla alebo môže ujať ako tradičná no nie naopak. V určitých prípadoch sa pojem rozširuje na všetku architektúru mimo akademickej obce.

Termín vernakulárny je odvodený od Latinského vernaculus - otrocká štvrť v zadnej časti pánovej záhrady - v kontexte reči, vernakulárny odkazuje na jazyk používaný konkrétnou skupinou, alebo v určitom čase, alebo na určitom mieste. V architektúre hovorí o spôsoboch stavby vyvinutých a používaných v určitej lokalite ktoré neboli importované. Najčastejšie je aplikovaná na obytné budovy. Na Slovensku sa táto architektúra nazýva aj ako ľudová, v nemčine ako tradičná.

Terminológia
Architektonická dispozícia · Architektonická funkcia · Architektonická kompozícia · Architektonická tvorba · Architektonické sochárstvo · Architektonické tvaroslovie · Architektonický priestor · Architektonický prvok · Architektonický sloh
Nové články
Evanjelický kostol v Dobšinej · Železničná zastávka Bratislava-Vrakuňa · Letisko Praha-Kbely · Bořislavka (stanica pražského metra) · Kolbenova (stanica pražského metra) · Košický obchvat · Mostná ulica (Nitra) · Čertův hrádek (hrad, okres Prostějov) · Čertův hrádek (hrad, okres Blansko) · Kaštieľ v Šarišských Michaľanoch · Letisko Hontianske Nemce · Vešeléniho záhrada · Parčík pri Avione · Institut klinické a experimentální medicíny · Spišské divadlo · Zámok Chantilly · Tabačka Kulturfabrik · Zámecký park Liblice · YMCA (budova v Bratislave) · Cintorín Petržalka · Polder (nádrž) · V Tower · Synagóga v Brezne · Stvolínky (zámok) · Ronov (hrad, okres Česká Lípa) · VTB Ledovyj dvorec · Sportivnyj komplex Jubilejnyj · Relikviár svätého Maura · Kresťanská sakrálna architektúra · Kostol najsvätejšieho mena Ježišovho (Atotonilco)
Obrázok týždňa
Hundertwasserhaus 1.jpg


Priečelie budovy Hundertwasserhaus vo Viedni, ktorej tvorcom bol Friedensreich Hundertwasser.
Vedeli ste, že...
Tuned mass damper - Taipei 101 - Wikimania 2007 0224.jpg
Zoznamy
Hlavné kategórie
Norman Foster dresden 061110.jpg
GR-acropolis-parthenon.jpg
Acanthusornament, Nordisk familjebok.PNG
2006 Aug 06 025.JPG
1 The Opera House in Sydney.jpg
Architekti

Architekti podľa štýlu · Architekti podľa štátu · Architekti podľa obdobia

Architektúra
Architektúra podľa štátu
Architektonické prvky Dejiny architektúry
Architektúra podľa obdobia
Stavby
Stavby podľa slohu · Stavby podľa typu · Stavby podľa štátu
Jedburgh Abbey03.jpg
London MMB 36 St Swithin's Lane.jpg
Orangerie.jpg
Ephesos Byzantine palace plan.png
Chicago Downtown Aerial View.jpg
Architektonické štýly Stavebníctvo
Konštrukcie · Stavebné materiály
Krajinná architektúra Technické výkresy Urbanizmus

Ostatné: Ekológia v architektúre · Náboženská architektúra · Ľudová architektúra · Architektonická terminológia · Teória architektúry · Ceny za architektúru  · všetky kategórie...

Wikipedia-logo-sk.png Wikipédia:WikiProjekt Architektúra Wikipedia-logo-sk.png
Ostatné portály

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia (Celestia.png Slnečná sústava) · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330 - Autobahn, StVO 1992.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Avion silhouette.svg Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg TenisChessSet.jpg Šach)


Krajiny a regióny