Portál:Biológia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Biologický a ekologický portálPencil.svg
Issoria lathonia.jpg

Biológia (grec. bios, βιος - život; logos, λογος - slovo) je náuka o živote. Toto všeobecné vyjadrenie zahŕňa viaceré skutočnosti:

V užšom zmysle je biológia veda o živých organizmoch, takých, ako ich poznáme na planéte Zem. Ale určenie presnej hranice medzi živou a neživou prírodou je niekedy problematické (v prípade vírusov, viroidov a priónov). Preto presné vymedzenie predmetu biológie nie je jednoznačné.

V širšom zmysle slova je biológia skupinou disciplín, klasických aj moderných, ktoré sa zaoberajú štruktúrou, funkciou a úrovňou organizácie (molekulárna, bunková, orgánová, ...) živých organizmov. Venuje sa aj vývojovým zmenám druhov - evolúcia. Na úrovni vzájomných vzťahov organizmov a ich vzťahov so životným prostredím študujú živú prírodu etológia a ekológia.

Zaoberá sa tiež praktickým využitím živej prírody človekom (aplikácia poznatkov v poľnohospodárstve, medicíne, farmakológii a pod.).

Biologický a ekologický index (22. november - 6329 článkov)
2 A Á B C Č D Ď E É F G H CH I J K L Ľ M N O Ó P Q R S Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Odporúčaný článokPencil.svg
Macaque crabier mère et bébé.jpg

Makak dlhochvostý alebo makak krabožravý alebo makak jávsky (lat. Macaca fascicularis) je úzkonosý primát z čeľade mačiakovité (Cercopithecidae) a rodu makak (Macaca). Druh popísal Thomas Stamford Raffles roku 1821. Synonymum makak krabožravý poukazuje na to, že sa tento druh občas priživí aj krabmi alebo mäkkýšmi, väčšiu časť potravy však tvoria rôzne semená a ostatná rastlinná potrava. Samce sa od samíc líšia veľkosťou a „fúzami“. V skupine sa prejavuje matrilineárna hierarchia, samce tlupu opúšťajú po dosiahnutí puberty.

Na ostrove Bali bol makak dlhochvostý uctievaný ako božstvoa ľudia preňho stavali chrámy. Dnes je široko rozšírený v juhovýchodnej Ázii, kde sa rozčlenil do niekoľkých poddruhov. Vo voľnej prírode sa vyskytuje predovšetkým v pralesoch a mangrovoch, niekedy tiež na savanách alebo pri riekach. Nebojí sa vody, dokáže výborne plávať a hľadá v nej aj časť svojej potravy. Je používaný ako laboratórne zviera, na ktorom sa testujú lieky proti rôznym chorobám.


Systém živých organizmovPencil.svg

Systém živých organizmov dodnes nie je ucelený a nijaký dnes existujúci systém nie je všeobecne uznávaný. Tu sa nachádzajú štyri príklady možného triedenia najvyšších taxónov, tj. ríší, prípadne nadríší (domén, impérií) a vzťahov medzi nimi

Systém 1

Systém 2

Systém 3

Systém 4

Vedeli ste, že...?Pencil.svg
Baktérie GFAJ-1

Obrázok týždňaPencil.svg

Parus major -Kew Gardens, London, England-8.jpg
Sýkorka veľká (Parus major) je najväčšia a najrozšírenejšia sýkorka Slovenska


Najnovšie článkyPencil.svg

Bocian okuliarnatý - Oligosacharidy materského mlieka - Výr vodný - Kuvičok trilkavý - Kuvičok jarabý - Kakadu žltochochlatý - Hodgkinova choroba - Diospyros celebica - Pestovanie rias - Králik madeirský - Plastové znečistenie - Mašiko ostrovný - Strnádka roľná - Hodonínská Dúbrava - Háj u Louky - Zvierač - Figárka - Pitohui - Vlha (Oriolus) - Laločníkovité - Bzová (prírodná pamiatka) - Čerňava (prírodná rezervácia) - Datľovník obyčajný - Mamut srstnatý - Strabišov-Oulehla - Bernátka - Priestorový meter - Fazuľa obyčajná - Renato Dulbecco - André Lwoff - Špenát siaty - Kačicovité - Mlok horský - Korýtko riečne - Cryodrakon - Kreatinín - Babirusa - Methemoglobinémia - Lobopódiovce (Amoebina a Testaceolobosia) - Meňavkovce (Testacea)

SprávcoviaPencil.svg
Pomôž v biológiiPencil.svg

Chceš pomôcť biologickému portálu? Môžeš napríklad:

  • Aktualizovať kategorizáciu. Počet biologických kategórií sa rýchlo rozrastá, neustále pribúdajú hlavne novozaložené taxonomické kategórie. Aby sme mali prehľad o počte nových článkov do nich zaradených, je nevyhnutné doplniť tieto kategórie do tohto zoznamu.
  • Vytvárať obrázky týždňa. Na Wikimedia commons je plno nádherných obrázkov, nám sa tu však opakuje len zopár. Vyber obrázok, napíš k nemu stručný a výstižný popis a rozšír našu zbierku!
  • Pridávať zaujímavosti. V prírode je plno fascinujúcich až neuveriteľných javov. Pridaj zaujímavosť a upozorni na článok s nezvyčajnými informáciami!


Alebo chceš pomôcť biologickému obsahu Wikipédie? Boli by sme veľmi radi, keby si nám pomohol napríklad:

Ak vytvoríš stránku o nejakom taxóne, nezabudni vytvoriť aj presmerovanie z jeho vedeckého názvu!


Skús pozrieť aj biologické, zoologické, botanické, mykologické, ekologické a biochemické výhonky.
Ostatné portály

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia (The Sun by the Atmospheric Imaging Assembly of NASA's Solar Dynamics Observatory - 20100819.jpg Hviezda · Celestia.png Slnečná sústava) · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330 - Autobahn, StVO 1992.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Airplane template.png Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg TenisChessSet.jpg Šach)


Krajiny a regióny