Veľký pacifický kôš

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pozícia Great Pacific Garbage Patch

Veľký pacifický kôš (angl. Great Pacific Garbage Patch alebo Pacific Trash Vortex) je miesto zvýšenej koncentrácie morského odpadu, ktorý sa tu nahromadil v severnom tichomorskom kolobehu.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Škvrna sa nachádza zhruba medzi 135. a 155. stupňom západnej dĺžky a 35. až 42. stupňom severnej šírky. Na tom, ako presne je táto oblasť veľká, nepanuje všeobecná zhoda, dosť záleží na tom, akú koncentráciu odpadkov v morskej vode možno považovať za problematickú. V zásade sa za súčasť škvrny považuje tá časť oceánu, kde je koncentrácia odpadu väčšia ako priemer.

Zloženie[upraviť | upraviť zdroj]

Škvrna sa skladá predovšetkým z malých úlomkov rôznych plastov a chemických kalov. Nie je viditeľná zo satelitných snímok, vzhľadom k tomu, že plast a kal preberajú farbu oceánu, v ktorom plávajú.

Kvôli fotodegradácii plastov, ktoré sa tak rozpadajú na menšie a menšie kúsky, vstupujú umelé látky do potravinového reťazca prostredníctvom živočíchov, ktoré sa živia planktónom - tieto živočíchy prirodzene nedokážu pri filtrácii vody odlíšiť čiastočky plastov od čiastočiek planktónu.

V mnohých oblastiach je koncentrácia plastov až sedemkrát väčšia ako koncentrácia zooplanktónu. Obavy vzbudzujú predovšetkým chemické látky, ktoré sa z plastov môžu vylúčiť, najmä polychlórované bifenyly, bisfenol a deriváty polystyrénu.

Vedecké výskumy zistili, že u niektorých rýb z tejto oblasti je narušená produkcia hormónu estradiolu.[1]

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

38°S 145°Z / 38°S 145°Z / 38; -145

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. MOORE, Charles. Great Pacific Garbage Patch. Santa Barbara News-Press, 2 October 2002.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Velká tichomořská odpadková skvrna na českej Wikipédii.