Portál:Slovensko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Slovenský portál

Slovensko, dlhý tvar Slovenská republika, je vnútrozemský štát v strednej Európe. Nezávislosť získala rozdelením Česko-Slovenska v roku 1993. Susedí s Českom, Rakúskom, Poľskom, Ukrajinou a Maďarskom. Od 1. mája 2004 je Slovensko členom Európskej únie.

Od konca 4. st. pr. Kr. prichádza na Slovensko vo viacerých vlnách prvé menovite známe etnikum – Kelti. O ich prítomnosti existujú písomné zmienky v rímskych prameňoch. V 1. st. pr. Kr prichádzajú na Slovensko Dákovia, dochádza k miešaniu keltského a dáckeho obyvateľstva a kultúry.

Prvé slovanské obyvateľstvo osídlilo hlavné územie Slovenska asi v 5. storočí. Slovensko sa stalo súčasťou Samovej ríše v 7. storočí, samostatného Nitrianskeho kniežatstva (koniec 8. storočia – 833) a Veľkej Moravy (833 – cca. 907). Po zániku Veľkomoravskej ríše sa stalo postupne súčasťou Uhorska (od 10. stor.13. stor. do 1918), v ktorom do začiatku 12. storočia tvorilo Nitrianske kniežatstvo (Nitriansko).

V roku 1918 sa Slovensko stalo súčasťou Česko-Slovenska. Slovensko bolo súčasťou Česko-Slovenska do roku 1939, keď vznikla vojnová Slovenská republika. Po 2. svetovej vojne bolo Česko-Slovensko obnovené a dostalo sa do sféry vplyvu ZSSR. V roku 1989 nežná revolúcia ukončila komunistický režim a Česko-Slovensko sa stalo opäť demokratickým štátom. 1. januára 1993 vzniklo samostatné Slovensko, jeden z nástupníckych štátov Česko-Slovenska. Stalo sa tak po 75 rokoch existencie spoločného štátu Čechov a Slovákov, na základe ústavného zákona schváleného Federálnym zhromaždením ČSFR.

Slovenský index (22. november - 10959 článkov)
! A Á B C Č D Ď E É F G H CH I J K L Ľ M N Ň O Ó P Q R S Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Odporúčaný článok

Trenčín je mesto s 57 000 obyvateľmi ležiace na rieke Váh. Nachádza sa na západnom Slovensku blízko hraníc s Českom. Mesto je vzdialené približne 120 km severovýchodne od hlavného mesta Slovenska - Bratislavy. Vďaka svojej strategicky výhodnej polohe dal vznik Trenčianskemu hradu. Aj v súčasnosti je Trenčín významným centrom obchodu, hospodárstva, kultúry a športu. Svoje sídla a pobočky tu majú mnohé inštitúcie a spoločnosti. Dlhoročnú tradíciu v meste majú výstavy a veľtrhy, mesto je známe i ako mesto módy.

Vďaka geografickej a strategickej polohe v údolí rieky Váh patril Trenčín odnepamäti k najvýznamnejším mestám na Slovensku. O osídlení trenčianskej lokality už v dobe kamennej svedčia viaceré archeologické nálezy.

Keď Rimania začiatkom nášho letopočtu posunuli hranice impéria k Dunaju a vybudovali systém pevností - Limes Romanus, postupne zakladali opevnené tábory aj na sever od Dunaja. V Trenčíne zanechali originálny doklad o svojej prítomnosti na území Slovenska. Pamätný nápis na zvislej stene hradnej skaly pripomína víťazstvo cisára Marka Aurélia a jeho adoptovaného syna Commoda nad Kvádmi v roku 179 nášho letopočtu v Laugaríciu. Podľa latinského textu nápisu vtedy v Trenčíne bojovalo 855 vojakov II. légie pod vedením legáta Maximiliána.

Osobnosť mesiaca

Janko Kráľ (* 24. apríl 1822, Liptovský Mikuláš – † 23. máj 1876, Zlaté Moravce) bol slovenský národný buditeľ a jeden z najvýznamnejších a najradikálnejších básnikov štúrovskej generácie.

Pochádzal z rodiny mäsiara a krčmára. Vzdelanie získaval v Liptovskom Mikuláši, v rokoch 1835 - 1837 na gymnáziu v Gemeri, v rokoch 1837 - 1841 na lýceu v Levoči, v rokoch 1841 - 1842 študoval na lýceu v Kežmarku a od roku 1842 študoval na lýceu v Bratislave, kde sa aktívne zapájal do činností Ústavu reči a literatúry československej. V roku 1844 na protest proti odvolaniu Ľudovíta Štúra odišiel z Bratislavy a v štúdiu už ďalej nepokračoval. Začal pracovať ako praktikant v advokátskej kancelárii v Pešti, neskôr veľa cestoval ako po Slovensku, tak i po Dolnej zemi. V roku 1848 podnecoval slovenský ľud, aby povstal, za čo bol uväznený v Šahách a Pešti až do januára nasledujúceho roku. Po prepustení znovu organizoval dobrovoľnícke oddiely a bol znovu väznený, po prepustení odišiel do českého Hulína k priateľovi a v septembri roku 1849 sa stal kapitánom dobrovoľníckeho zboru.


Kategórie

Banská Bystrica - Bratislava - Česko-Slovensko - dejiny Slovenska - geografia Slovenska - Košice - dejiny Košíc - kultúra na Slovensku - Nitra - politika na Slovensku - Prešov - Rakúska monarchia - Slováci - Slovensko - slovenské osobnosti - Trenčín - Trnava - Uhorsko - veda a technika na Slovensku - Veľká Morava - vládcovia Slovenska - Žilina

Zoznamy

Geografia

Politika

Slovenská literatúra


Vedeli ste, že...
  • ... 13 spišských miest bolo 360 rokov v poľskom zálohu za 37 000 kôp českých grošov?
  • ... Bratislava sa v roku 1918 prechodne volala Wilsonovo mesto?
  • ... prvé dôkazy o osídlení územia Slovenska pochádzajú z konca paleolitu?
  • ... Modrý Kameň je mesto s najmenším počtom obyvateľov na Slovensku (1 434 obyvateľov v roku 2002)?
  • ... Celková dĺžka riečnej siete Slovenska je približne 44 943 km?
Obrázok týždňa

Kostol svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch - jediná dodnes stojaca stavba z čias Veľkej Moravy na území Slovenska.

Administratívne členenie Slovenska
Politika na Slovensku
Články

Hlavné články: SlovenskoDejiny SlovenskaDemografia SlovenskaGeografia SlovenskaSlovenčina
Najlepšie články: Janko KráľKošiceĽudovít ŠtúrMarián HossaPavol Jozef ŠafárikPiešťanySpišská župa
Dobré články: BratislavaBratislavský hradDejiny KošícDiaľnica D1Geografia SlovenskaGeológia Západných KarpátJozef Miloslav HurbanJuraj JánošíkKatedrála svätého MartinaKriváňMalá FatraPeter SaganPrimaciálny palácRudolf VrbaSlovenskoSlovenský rajSninský kameňVeľká MoravaVihorlatVzdušné sily Slovenskej republikyZuzana MauréryÚstav etnológie SAVŽilina


Najnovšie články

Marianna Novotná - Pavol Kráľ - Anna Nagyová - Robert Kubiš - Jiří Vodrážka - Bitka na Wiare - Luka Brase - Bitka pri Jarosławe - Mário Sauer - Adam Obert - Adrián Kaprálik - Šimon Roháček - Bitka pri Mogyoróde - Bitka pri Trnave (1430) - Tomáš Suslov - Vladimír Skovajsa - Dušan Bustin - Marko Maroši - Peter Olekšák - Rudolf Huliak - Zuzana Csontosová - Michal Vašečka - Jakub Kroner - Karol Murgaš (politik) - Dušan Szabó - Zoznam poslancov NR SR (2023 – 2027) - Leo Sauer - Libuša Lopejská - Dejiny využitia elektrickej energie na Slovensku - Ján Fraňo - Martin Homza - Ronie - Margita Balšianková-Lacková - Peter Šloser - Radovan Masár - Martin Sklenár - Junior a Marcel - Jozef Hajko - Julián Šimko - Miloš Pietor

Príbuzné portály

Bratislavský portál

Košický portál

Žilinský portál
Správcovia portálu


Ostatné portály

Prírodné a technické vedy, veda a technika


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť


Krajiny a regióny