Portál:Slovensko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Slovenský portál
EU location SVK.png
Nuvola Slovakian flag.svg

Slovensko, dlhý tvar Slovenská republika, je vnútrozemský štát v strednej Európe. Nezávislosť získala rozdelením Česko-Slovenska v roku 1993. Susedí s Českom, Rakúskom, Poľskom, Ukrajinou a Maďarskom. Od 1. mája 2004 je Slovensko členom Európskej únie.

Od konca 4. st. pr. Kr. prichádza na Slovensko vo viacerých vlnách prvé menovite známe etnikum - Kelti. O ich prítomnosti existujú písomné zmienky v rímskych prameňoch. V 1. st. pr. Kr prichádzajú na Slovensko Dákovia, dochádza k miešaniu keltského a dáckeho obyvateľstva a kultúry.

Prvé slovanské obyvateľstvo osídlilo hlavné územie Slovenska asi v 5. storočí. Slovensko sa stalo súčasťou Samovej ríše v 7. storočí, samostatného Nitrianskeho kniežatstva (koniec 8. storočia - 833) a Veľkej Moravy (833-cca. 907). Po zániku Veľkomoravskej ríše sa stalo postupne súčasťou Uhorska (od 10. stor.13. stor. do 1918), v ktorom do začiatku 12. storočia tvorilo Nitrianske kniežatstvo (Nitriansko).

Coat of arms of Slovakia.svg

V roku 1918 sa Slovensko stalo súčasťou Česko-Slovenska. Slovensko bolo súčasťou Česko-Slovenska do roku 1939, kedy vznikla vojnová Slovenská republika. Po 2. svetovej vojne bolo Česko-Slovensko obnovené a dostalo sa do sféry vplyvu ZSSR. V 1989 nežná revolúcia ukončila komunistický režim a Česko-Slovensko sa stalo opäť demokratickým štátom. 1. januára 1993 vznikla Slovenská republika, nástupnícky štát Česko-Slovenska. Stalo sa tak po 75 rokoch existencie spoločného štátu Čechov a Slovákov, na základe ústavného zákona schváleného Federálnym zhromaždením ČSFR.


Slovenský index (23. február - 9714 článkov)
! A Á B C Č D Ď E É F G H CH I J K L Ľ M N Ň O Ó P Q R S Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Odporúčaný článok

Františkánsky kostol a kláštor sa nachádza v bratislavskom Starom Meste. Postavený bol ako gotická jednoloďová stavba v 13. storočí (1290). Zasvätený je Zvestovaniu Pána. Jeho vysviacky v roku 1297 sa zúčastnil kráľ Ondrej III. Začiatkom 15. storočia bola nad krížovou chodbou na južnej stene umiestnená gotická veža, ktorú vytvoril Michael Chnab. V roku 1897 však jej hornú časť kvôli poškodeniu museli nahradiť neogotickou nadstavbou podľa projektu architekta Friedricha Schuleka. Originál slúži ako altán v sade Janka Kráľa v petržalskej časti Bratislavy. Po zemetraseniach v prvej polovici 17. storočia sa kostol opravoval. Z tohto obdobia pochádza renesančná klenba lode. V polovici 18. storočia bola barokovo upravené priečelia kostola podľa návrhu architekta Luca de Schramma. Nad portálom je umiestnená socha Immaculaty pravdepodobne od sochára Jozefa Sartoryho.

Ku kostolu postupne pristavali tri kaplnky. Architektonicky najcennejšia je kaplnka sv. Jána evanjelistu ktorá bola postavená v gotickom slohu v druhej polovici 14. storočia. Kaplnku dal postaviť syn richtára Jakuba Ján. Kaplnka je dvojpodlažná s kryptou Jakubovcov v suteréne podľa vzoru parížskej Sainte Chapelle.

Vnútorné zariadenie pochádza prevažne z 18. storočia. Na južnom oltári je obraz Narodenia Krista a alegorické postavy Vedy a Umenia. Dominantou severného oltára je gotické súsošie piety z 15. storočia. Po stranách stoja dve sochy smútiacich anjelov pravdepodobne od Ľudovíta Godeho.

Osobnosť mesiaca
Michal Miloslav Hodža.jpg

Michal Miloslav Hodža (* 22. september 1811, Rakša – † 26. marec 1870, Tešín, Poľsko) bol slovenský národný buditeľ, evanjelický kňaz, básnik, jazykovedec, reprezentant slovenského národného hnutia v 40. rokoch 19. storočia (člen „trojice“ Štúr-Hurban-Hodža).

Pochádzal z roľnícko-mlynárskej slobodníckej rodiny. Študoval v Rakši, Mošovciach, na gymnáziu v Banskej Bystrici a Rožňave, potom v rokoch 18291832 pokračoval štúdiom teológie na evanjelickom kolégiu v Prešove a v rokoch 18321834 študoval teológiu na evanjelickom lýceu v Bratislave. Počas štúdia v Bratislave začal pracovať v Spoločnosti reči a literatúry československej, pričom v rokoch 18331834 bol taktiež zástupcom predsedu spoločnosti (podpredseda). V rokoch 1834 - 1836 pôsobil ako vychovávateľ v Rakši a Podrečanoch. V rokoch 1834 - 1837 pokračoval v štúdiu teológie vo Viedni, kde bol v roku 1837 vysvätený za kňaza a až do roku 1866 pôsobil ako evanjelický farár v Liptovskom Mikuláši. Koncom 30. rokov navrhol vydávať poučné a náučné časopisy (Krasomil, Vedomil tatranský, Slovenské noviny, Slovenská včela). Bol spolutvorca Prosbopisu liptovského seniorátu o znovuzriadenie Katedry reči a literatúry českoslovanskej na lýceu v Bratislave. V roku 1840 bol dekanom liptovského seniorátu a vyslancom na dištriktuálne konventy, o rok neskôr člen redakcie evanjelického Spěvníka.


Články

Hlavné články: SlovenskoDejiny Slovenska
Najlepšie články: KošiceĽudovít ŠtúrMarián HossaPavel Jozef ŠafárikPiešťanySpišská župa
Dobré články: BratislavaDejiny KošícDiaľnica D1 (Slovensko)Dóm svätej AlžbetyGeológia Západných KarpátMalá FatraSNPŽilina


Kategórie

Banská Bystrica - Bratislava - Česko-Slovensko - dejiny Slovenska - geografia Slovenska - Košice - dejiny Košíc - kultúra na Slovensku - Nitra - politika na Slovensku - Prešov - Rakúska monarchia - Slováci - Slovensko - slovenské osobnosti - Trenčín - Trnava - Uhorsko - veda a technika na Slovensku - Veľká Morava - vládcovia Slovenska - Žilina


Zoznamy

Geografia

Politika


Slovenská literatúra
Coat of arms of Slovakia.svg


Vedeli ste, že...
  • ... 13 spišských miest bolo 360 rokov v poľskom zálohu za 37 000 kôp českých grošov?
  • ... Bratislava sa v roku 1918 prechodne volala Wilsonovo mesto?
  • ... prvé dôkazy o osídlení územia Slovenska pochádzajú z konca paleolitu?
  • ... Modrý Kameň je mesto s najmenším počtom obyvateľov na Slovensku (1 434 obyvateľov v roku 2002)?
  • ... Celková dĺžka riečnej siete Slovenska je približne 44 943 km?


Obrázok týždňa

Košice-fountain II.jpg

„Spievajúca“ fontána v Košiciach.

Administratívne členenie Slovenska  
Slovensko kraje.png
Aktuality v slovenskej politike
Príbuzné portály
Flag of Bratislava.png

Bratislavský portál
Bodegraven flag.svg

Košický portál
Žilina Vlajka.svg

Žilinský portál
Najnovšie články

Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska - Barbora Klementová - Barbara Kantorová - Vlastislav Cesnak - Lucie Myslivečková - Milan Zemko - Proces s Vojtechom Tukom - Barbora Lukáčová - Klaudia Medlová - Alojz Baránik - Ladislav Vrtel - Ernest Lovecký - Proces s Jánom Šmigovským - Kornel Földvári - Štefan Beniač - Valeria Schulczová - Ján Šuda - Peter Kresánek - Proces s Jozefom Tisom, Alexandrom Machom a Ferdinandom Ďurčanským - László Kovács - Dagmar Mozolová - Eva Vženteková - Michaela Tlapová - Lenka Ilavská-Litvinová - Gejza Fritz - Dušan Medzihradský - Ivan Pietor - Jozef Šoltész - Karol Galek - Stanislav Mjartan - Tomáš Hudák - Andrej Búza - Július Viktory - Juraj Uhrín - Ladislav Gešo - Eugen Bárkány - Karol Točík - Felix Vašečka - Mário Radačovský - Pavol Király

Správcovia portálu


Ostatné portály

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia (Celestia.png Slnečná sústava) · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330 - Autobahn, StVO 1992.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Avion silhouette.svg Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg TenisChessSet.jpg Šach)


Krajiny a regióny