Konštantín Filozof

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Konštantín Filozof
KyrilMethod.jpg

Narodenie 827, Solún, Grécko
Úmrtie 14. február 869, Rím
Sviatok 5. júl
Portal.svg Biografický portál

Konštantín Filozof (gr. Κωνσταντίνος ο Φιλόσοφος), tesne pred smrťou asi prijal rehoľné meno Cyril resp. zastarano: Cyrill (gr. Κύριλλος - Kyrillos), (* 827, Solún, Grécko – † 14. február 869, Rím) bol byzantský filozof, teológ, misionár, jazykovedec, prekladateľ a hymnograf, zakladateľ slovanského písomníctva, brat Metoda.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Cyril a Metod

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Nižšie vzdelanie dostal vo svojom rodisku. V približne štrnástich rokoch stratil otca. Ďalšie vzdelanie mu zabezpečil Theoktist, cisársky kancelár (logotét). Ten povolal mladíka v roku 842 alebo 843 na cisársku odbornú školu do Carihradu, kde sa v tom období vzdelával aj mladý cisár Michal III.[pozn 1] Po ukončení štúdií bol menovaný chartofylaxom (knihovníkom a v podstate tajomníkom) konštantínopolského patriarchu Ignáca.[pozn 2] Konštantín bol ešte pred nástupom do funkcie asi v roku 849 vysvätený za kňaza. Po krátkom čase sa vzdal vysokého postu a odišiel do monastiera pri Bosporskej úžine. Potom prednášal filozofiu na cisárskej univerzite v Konštantínopole a neskôr odišiel na kratšiu dobu do monastiera na hore Olymp. Bol popredným členom Fótiovho intelektuálneho kruhu a Fótiovým dobrým priateľom.

V rokoch 861 – 862 sa zúčastnil byzantského diplomatického posolstva ku Chazarom, 863 ho spolu s bratom Metodom byzantský cisár Michal III. poveril misiou na Veľkú Moravu (od 863/864). V Ríme dosiahli u pápeža Hadriána II. schválenie slovanskej liturgie aj pre západnú cirkev. V Ríme sa s podlomeným zdravím utiahol do monastiera pri chráme sv. Praxedy a prijal mníšske meno Cyril. Prácou predčasne vysilený zomrel 42-ročný a bol pochovaný v chráme sv. Klimenta (bazilike San Clemente) v Ríme.

Ďalšie podrobnosti o období od roku 861 pozri v článku Cyril a Metod.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Cyril a Metod

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Táto informácia pochádza od autora Života Konštantínovho, Michal III. bol však v tom čase príliš mladý.[1]
  2. Z titulu tejto funkcie bol zástupcom patriarchu a mal prednosť aj pred biskupmi, hoci sám bol iba diakonom (iba tí mohli zastávať túto funkciu).[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b DVORNÍK, František. Byzantské misie u Slovanů. Preklad Vladimír Vavřínek. 1. vyd. Praha : Vyšehrad, 1970. 393 s. (Historica.) Kapitola Byzantská říše, Rusové, Chazaři a Arabové, Počátky Konstantínovy životní dráhy, s. 74 – 75. (po česky)

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]