Metod (svätec)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Metod
veľkomoravský a panónsky arcibiskup
evanjelizátor slovanských území
učiteľ cirkvi
Ján Matejko, Svätí Cyril a Metod
Ján Matejko, Svätí Cyril a Metod
Funkcie a tituly
Arcibiskup veľkomoravský a panónsky
870 – 6. apríl 885
Biografické údaje
Narodeniecca 815
Solún, Byzantská ríša
Úmrtie6. apríl 885 (70 rokov)
Veľká Morava
Svätenia
Cirkevkatolícka
Rehoľník
Rehoľažiadna, bol byzantský mních
Kňaz
Kňazská vysviacka867
Rím
Biskup
Konsekrácia870
Svätec
Kanonizácia9. storočie; 30. september 1880
(ekvipolentná kanonizácia)
Pius IX.
Dátum sviatku6. apríl, 14. február
5. júl (v Česku a na Slovensku)
27. júl (s ostatnými sedmopočetníkmi)
Atribútybiskupské rúcho
Odkazy
Spolupracuj na Commons Metod

Svätý Metod (zastarano: Metód, Metodej, gr. Μεθόδιος, staroslovien. Меѳодїи; * cca 815, Solún, Byzantská ríša – † 6. apríl 885, Veľká Morava) bol byzantský vzdelanec, spisovateľ, prekladateľ, právnik, prvý arcibiskup na území Veľkej Moravy, pápežský legát, misionár a svätec.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri článok Cyril a Metod.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

O mladosti Metoda, známeho len pod jeho mníšskym menom, sa vie málo. Absolvoval štúdiá práva v Konštantínopole. Jeho pôvod a (právnické) schopnosti primäli byzantského cisára dať mu približne v rokoch 843 – 856 funkciu správcu (polo-)slovanského kniežatstva niekde severne od Solúna. V tomto prostredí sa pripravoval na svoju budúcu osvietenskú činnosť. Metod sa funkcie vzdal, lebo ho nenapĺňala, a okolo r. 856 sa utiahol do monastiera na maloázijskom vrchu Olymp (v blízkosti dnešného mesta Bursa v Turecku). Tu prijal mníšske meno Metod (gr. Methodios) a neskôr bol zvolený aj za igumena (predstaveného).

V roku 860 možno sprevádzal brata Konštantína do Kozárskeho kaganátu. V roku 863 ho už jednoznačne sprevádzal k veľkomoravskému kniežaťu Rastislavovi. V roku 867 bol vysvätený v Ríme za kňaza, v roku 869 vymenovaný za veľkomoravsko-panónskeho arcibiskupa a pápežského legáta, v rokoch 870 – 73 väznený bavorským klérom, od roku 873 bol aj správca veľkomoravského učilišťa.

Podrobnosti od roku 860 pozri v článku Cyril a Metod.

Svätec[upraviť | upraviť zdroj]

Hneď po Metodovej smrti vznikol na Veľkej Morave jeho kult ako svätca. V starom Bulharsku uctievali jeho pamiatku okrem 6. apríla aj na sviatok svätých sedmopočetníkov (17. júla). O pozdvihnutie kultu sv. Metoda v katolíckej cirkvi sa zaslúžil český kráľ Karol IV. v polovici 14. storočia.

Literárne dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Cyril a Metod

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri v článku Cyril a Metod

Ďalšia literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • "Dňa 11. mája : Svätý Cyril a Metod." In: Andrej Josafát Gregor Truch: Život svätých : Duchovné čítanie pre slovenských gréckokatolíckych veriacich na každý deň kalendárneho roka. Preklad a úprava: Michal Čarný. Prešov : Vydavateľstvo Michala Vaška, 2003, s. 251 – 277. ISBN 80-7165-381-0
  • "Cyril a Metod, apoštolom rovní : 5. júl, 11. máj, 14. február, 6. apríl." In: Antonín Čížek: Synaxár : Životy svätých. Prešov : Spolok biskupa Petra Pavla Gojdiča, 1998, s. 271 – 277. ISBN 80-967341-1-3

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]