Kliment Ochridský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Svätý Kliment
Kliment Ochridský
slovenský spisovateľ, žiak sv. Cyrila

Narodenie cca 840
Úmrtie 27. júl 916
Ochrid

Kliment Ochridský (iné mená: svätý Kliment, (svätý) Kliment Velický, (svätý) Kliment Sloviensky; * cca 840 – † 27. júl 916) bol žiakom sv. Cyrila a Metoda, jeden zo sv. Sedempočetníkov.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Slovenský slavista prof. Ján Stanislav a viacerí bulharskí historici tvrdia, že pochádzal z Veľkej Moravy. Podľa iných pochádzal z Bulharska a na Veľkú Moravu prišiel spolu s Cyrilom a Metodom.

V roku 868 bol spolu s Metodom, Gorazdom a Naumom vysvätený v Ríme za kňaza. Po vyhnaní z Veľkej Moravy po roku 885 sa spolu s ostatnými žiakmi sv. vierozvestov uchýlil do Bulharska, kde v Ochride (v dnešnom západnom Macedónsku) založil stredisko slovanskej bohoslužby. V roku 893 knieža Simeon zriadil velické biskupstvo, na čele ktorého stál Kliment. Po smrti v roku 916 bol pochovaný v ochridskom kláštore. V Bulharsku je uctievaný ako národný svätec.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Písal básnické skladby hymnického charakteru, životopisné diela a oslavné diela na počesť svojich učiteľov Cyrila a Metoda, ale aj iných cirkevných osobností. Písal tiež homílie a poučné slová, ktoré sám tvoril alebo čiastočne prekladal z gréčtiny.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]