Kliment Ochridský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Svätý Kliment Ochridský
Ikona sv. Klimenta (Ochrid, 14.-15. stor.)
Ikona sv. Klimenta (Ochrid, 14.-15. stor.)
biskup, spisovateľ, pedagóg, vzdelanec, žiak sv. Cyrila a Metoda
Narodenie pred 836
Úmrtie 27. júl 916 (deň pohrebu), Ochrid
Blahorečenie 10.-11. storočie
Svätorečenie 10.-11. storočie
Cirkev Katolícka, pravoslávna
Sviatok 27. júla (všetci Sedmopočetníci), 25. novembra (iba u južných Slovanov)
Odkazy
Spolupracuj na Commons Kliment Ochridský
(multimediálne súbory na commons)

Kliment Ochridský[1] (iné mená: (svätý) Kliment Sloviensky[1], (svätý) Kliment Bulharský[1], (svätý) Kliment Velický[1], svätý Kliment; * pred 836 – † 27. júl 916) bol žiakom sv. Cyrila a Metoda, jeden zo sv. Sedempočetníkov.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Slovenský slavista prof. Ján Stanislav a viacerí bulharskí historici tvrdia, že pochádzal z Veľkej Moravy. Podľa iných pochádzal z Bulharska a na Veľkú Moravu prišiel spolu s Cyrilom a Metodom.

V roku 868 bol spolu s Metodom, Gorazdom a Naumom vysvätený v Ríme za kňaza. Po Metodovej smrti sa stal druhým mužom byzantsko-slovanskej misie čo do postavenia (po sv. Gorazdovi). Vyhnaný z Veľkej Moravy po roku 885 sa spolu s ostatnými žiakmi sv. vierozvestov uchýlil do Bulharska, kde v Ochride (v dnešnom západnom Macedónsku) založil stredisko slovanskej bohoslužby a školu. V roku 893 knieža Simeon zriadil velické biskupstvo, za prvého biskupa bol vysvätený a ustanovený sv. Kliment. So svätým Naumom Ochridským spolupracoval od mlada až do Naumovej smrti, podľa prameňov tvorili dobre zohratú dvojicu. Spolupracoval aj Konštantínom Preslavským a preslavským strediskom vzdelanosti. Zomrel v júli roku 916, pochovaný bol 27. júla 916 v ochride v monastieri svätého Pantelejmona, ktorý dal sám postaviť. V Bulharsku je uctievaný ako národný svätec.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Písal bohoslužobné texty (hymnografické diela), životopisné diela a oslavné diela na počesť svojich učiteľov Cyrila a Metoda, ale aj iných cirkevných osobností. Písal tiež homílie a poučné slová, ktoré sám tvoril alebo čiastočne prekladal z gréčtiny. Bol najplodnejším spisovateľom zo skupiny svätých sedmopočetníkov (čo sa týka zachovaných diel).

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d KLIMENT OCHRIDSKÝ. In: Biografický lexikón Slovenska IV CH – Kl. Martin: Slovenská národná knižnica, 2010. 587 s. ISBN 978-80-89301-57-7. s. 559 – 560.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]